منطقه حفاظت شده شیدا در استان چهارمحال و بختیاری

3 آذر 1399
1559
3

استان چهارمحال و بختیاری، با قرار گیری در میان رشته کوه های بلند و باشکوه زاگرس، یکی از مناطق کوهستانی و بکر کشور است. استان چهارمحال و بختیاری به سبب اقلیم و وضعیت خود دارای مناطق حفاظت شده متعددی می باشد. حدود 12/5 درصد از مساحت این استان برای محافظت و کنترل بیشتر تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته و به عبارتی  به عنوان منطقه حفاظت شده محسوب می گردد. این استان یکی از مناطق مناسب و بکر برای حیات وحش محسوب می شود. یکی از مناطق حفاظت شده موجود در استان چهارمحال و بختیاری، منطقه شکار ممنوع و حفاظت شده شیدا می باشد. در ادامه اطلاعات و مطالب بیشتر در مورد منطقه حفاظت شده شیدا خواهید خواند.

منطقه حفاظت شده شیدا در استان چهارمحال و بختیاری
منطقه حفاظت شده شیدا

 تاریخچه منطقه حفاظت شده شیدا

منطقه شکار ممنوع شیدا یکی از مناطق مناسب و با پتانسیل‌های خوب، وجود حیات‌وحش خصوصاً کل و بز و قوچ و میش بود که به همین دلیل در تاریخ 1375/7/21 و 1380/7/15  به عنوان منطقه شکار ممنوع اعلام گردید و پس از آن بعد از یک دوره تقریبا ده ساله در سال 1386 تصویب و به عنوان یکی از مناطق حفاظت شده کشور در لیست مناطق چهارگانه کشور به ثبت رسید.

رفتینگ چیست؟ آشنایی با ورزش مفرح و شاد رفتینگ

 موقعیت جغرافیایی منطقه حفاظت شده شیدا

منطقه شیدا در استان چهارمحال‌وبختیاری با مساحت 108000 هکتار در شهرستان شهرکرد و قسمتی از آن در استان اصفهان قرار دارد و محدوده‌ی جغرافیایی آن32 درجه و 41 دقیقه عرض شمالی و 50 درجه و 25 دقیقه طول شرقی و 32 درجه و 41 دقیقه عرض شمالی و 50 درجه و 45 دقیقه طول شرقی می‌باشد که فاصله آن تا مرکز استان 15 کیلومتر و نزدیکترین شهر به آن شهرهای سورشجان و بن می‌باشد. 

منطقه حفاظت شده شیدا در استان چهارمحال و بختیاری
حیات وحش منطقه حفاظت شده شیدا

اقلیم منطقه منطقه حفاظت شده شیدا

اقلیم منطقه شیدا متأثر از اقلیم شهرکرد می‌باشد که دارای تابستانهای خشک و در زمستان دارای بارندگی متوسط می‌باشد. میانگین بارش سالانه در اقلیم شهرکرد در زیر اقلیم بن که در جوار منطقه قرار دارد بین 300 تا 500 میلیمتر و در زیر اقلیم امام‌قیس بین 500 تا 700 میلیمتر است. 

  منابع آبی منطقه حفاظت شده شیدا

  در این منطقه رودخانه دائمی وجود ندارد و عمده منابع تأمین کننده آب در منطقه از طریق نزولات جوی و تعدادی چشمه از جمله چشمه هری، چشمه گاو، چشمه قربانعلی، چشمه آبی باغی، چشمه نساء حیدری و... قنات غرب خان، قنات رستمیان، قنات حاج قاسم و... تأمین می‌شود. لازم به ذکر است که سدهای خاکی شیخ شبان، حیدری، تومانک، بارده و رودخانه زاینده‌رود در داخل و حاشیه منطقه وظیفه جمع‌آوری و ذخیره نزولات جوی را عهده‌دار هستند.

  بیشتر بخوانید:کوهرنگ کجاست؟
  منطقه حفاظت شده شیدا در استان چهارمحال و بختیاری
  طبیعت منطقه حفاظت شده شیدا

    پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده شیدا

  با توجه به کوهستانی و تپه ماهور بودن منطقه و وجود میکروکلیماهای کوچک، تنوع پوشش گیاهی خصوصاً در سمت تنگ لاشیران کوه افغان و... قابل توجه و اهمیت می‌باشد که تعدادی از گونه‌های گیاهی منطقه به شرح ذیل است. 
  شکرتیغال، کاسنی، شمعدانی وحشی، جو وحشی، گون (A.moassoumi) شقایق وحشی، لاله واژگون، علف پشمکی، سیر کوهی، آویشن، شیرین‌بیان، کلاه میرحسن، گون (Astraguluo holposilus) 

  مناطق حفاظت شده استان چهارمحال و بختیاری

  گونه‌های جانوری موجود درمنطقه حفاظت شده شیدا

  به دلیل ده سال ممنوعیت شکار در این منطقه گونه‌های برجسته‌ای چون: قوچ و میش، کل و بز، روباه، شغال، گرگ، خرگوش و سایر گونه‌ها در مقایسه با سایر مناطق آزاد روند رو به رشد خوبی داشته است که این موضوع به خوبی قابل مشاهده می‌باشد. تعدادی از گونه‌های حیات وحش منطقه عبارتند از : 
  پستاندارانی مانند: شغال ـ گرگ ـ کل و بز ـ تشی ـ خرگوش ـ قوچ و میش ـ گراز ـ روباه معمولی ، انواع جوندگان و خفاشها و ... 
  پرندگانی مانند: کبک ـ کلاغ معمولی ـ سبزقبا ـ دارکوب باغی ـ باقرقره ـ دلیجه ـ پرستو ـ زاغ نوک سرخ ـ گنجشک معمولی ـ عقاب طلایی ـ کلاغ سیاه ـ کبوتر چاهی ـ کمرکلی بزرگ ـ چکاوک کاکلی ـ چکاوک طوقی 
  خزندگان : مانند آگاما ـ انواع مارها ـ لاک‌پشت

  منطقه حفاظت شده شیدا در استان چهارمحال و بختیاری
  جانوران موجود در منطقه حفاظت شده شیدا

  راههای دسترسی منطقه حفاظت شده شیدا

  عمده‌ی محدوده منطقه، توسط جاده پوشش داده می‌شود، از جمله جاده آسفالته شهرکرد ـ بن، جاده آسفالته شهرکرد ـ سورشجان، جاده آسفالته سورشجان تا پل سودجان، جاده خاکی از پل سودجان تا آزادگان، جاده آسفالته بن ـ لارک، جاده آسفالته لارک به یان چشمه، جاده آسفالته آزادگان به کلیچه، جاده خاکی کلیچه به بارده، جاده آسفالته بارده و جاده خاکی بن به بارده و ... را می‌توان نام برد.

  اهمیت منطقه حفاظت شده شیدا از نظر گردشگری 

  این منطقه به دلیل وجود مراکز گردشگری زیاد چون امامزاده بارده، امامزاده سید بهاءالدین، رودخانه زاینده‌رود، چشم‌اندازهای زیبا، گرداب بن، سدهای خاکی شیخ شبان، بارده، تومانک، حیدری که در حاشیه و بعضاً در داخل منطقه قرار می‌گیرد پتاسیل‌هایی هستند که منطقه را از حیث گردشگری و استفاده‌های تفریحی دارای اهمیت می‌سازد که با برنامه‌ریزی قابل استفاده و بهره‌برداری خواهد بود. همچنین تفریحات فیزیکی پر تحرک مانند کوه‌نوردی، صخره‌نوردی، پیاده‌روی، قایق‌رانی، ماهیگیری، لذت‌جویی از مناظر و ... از دیگر قابلیت‌های گردشگری منطقه می‌باشد.

  منطقه حفاظت شده شیدا در استان چهارمحال و بختیاری
  طبیعت منطقه حفاظت شده شیدا

  مدیریت منطقه منطقه حفاظت شده شیدا

  خوشبختانه این منطقه با وجود شکار ممنوع بودن آن دارای یک چارت و پست ثابت محیط‌بانی بارده است که در کنار پایگاه یان چشمه مورد حفاظت قرار می‌گیرد.

  منبع: بیا تور

  در ادامه بخوانید : منطقه حفاظت شده قیصری در استان چهارمحال و بختیاری

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر