جاذبه های گردشگری در استان چهارمحال و بختیاری (22 جای دیدنی و بسیار زیبا)

24 شهریور 1399
2017

استان چهارمحال و بختیاری یکی از مناطق خوش آب و هوا و دیدنی ایران است که در جنوب غربی کشور واقع شده است استان چهارمحال و بختیاری از شمال و شرق با استان اصفهان ، از غرب با استان خوزستان، از جنوب با استان کهکیلویه و بویر احمد و از شمال غرب با استان لرستان همسایه است.

مرکــز اســتان چهارمحال و بختیاری، شــهر شــهرکرد در ارتفــاع 2066 متــری از ســطح دریاهــای آزاد قرار دارد که مرتفع ترین شهر در بین مراکز استانی بوده، به همین ســبب، این شــهر به بام ایران شــهرت یافته اســت. این اســتان دارای یك درصد از کل وســعت ایران و از لحاظ وســعت بیست و ششــمین اســتان اســت.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
چهارمحال و بختیاری، سرزمین بلند شیرهای سنگی

چهارمحــال و بختیاری به دلیل آن که از میانگین ارتفاعی بســیار بالایــی برخــوردار اســت، میــزان بارش ســالانه آن بسیار قابل توجه بوده و سرچشمه دو رودخانه مهم و پر آب کشور یعنی: کارون و زاینــده رود اســت و علــی رغــم مســاحت اندک خود در مقایسه با سایر استانها (تنها 1درصــد)، منبــع تأمیــن بیــش از  10درصد از آبهای سطحی کشور است

استان چهارمحال و بختیاری به علت مناظر و جاذبه های گردشگری متعدد یکی از مقاصد گردشگری در کشور است که در هر فصل پذیرای گردشگران زیادی است

اگر قصد سفر  و بازدید از استان زیبای چهارمحال و بختیاری را دارید با ما در بیا تور همراه باشید تا شما را با تعدادی از جاهای دیدنی و زیبای استان چهارمحال و بختیاری استان آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد استان چهارمحال و بختیاری

پل زمانخان

یکی از شاخص ترین جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری، پل زمانخان است. پل زمانخان از جمله شاهکارهای معماری دوران صفوی است که در فاصله ۲۶ کیلومتری شمال غربی شهرکرد و ۵ کیلومتری شهر سامان بر روی رودخانه زاینده رود احداث گردیده است این پل به دست یکی از خوانین محلی به نام زمانخان ساخته شده است و ویژگی مهم آن تراشیدن صخره های سنگی جهت هدایت آب از مسیر فعلی می باشد. تاق آن با آجر ساخته شده و یکی از زیباترین فضاهای گردشگری شهرستان سامان می باشد.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- پل زمانخان

پل از دو دهانه ی نامساوی به طول ۵ و 5/6 متر تشکیل شده و ستون وسط آن، متکی بر تخته سنگی بریده شده می باشد. از نظر اهمیت تاریخی، برخی آن را بعد از پل الله وردیخان (سی و سه پل اصفهان) دومین پل مهم احداث شده بر روی زاینده رود می دانند. این بنا در تاریخ 4/11/75  و به شماره ۱۷۴۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اید

گردشگاه پیر غار

مجموعه سیاحتی تاریخی - پیرغار در فاصله ۳ کیلومتری جنوب شهر فارسان و در روستای ده چشمه قرار گرفته است. بر روی سمتی از تپه سنگی مشرف به این گردشگاه سه کتیبه به خط نستعلیق وجود دارد. متن این کتیبه ها مختصری از لشگر کشی بختیاری ها به شهرهای تهران و اصفهان و نقش مهمی که سرداران بختیاری در سرکوبی استبداد صغیر و سقوط محمدعلی شاه در واقعه مشروطیت می باشد. این گردشگاه علاوه بر اینکه از نظر مذهبی مورد توجه گردشگران می باشد وجود آبشار زیبای فصلی و درختان بلند و کوه های اطراف باعث جذب گردشگر به این مجموعه تاریخی- طبیعی می گردد.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- کتیبه مشروطیت پیر غار

زیرساخت های موجود: جاده دسترسی، سرویس بهداشتی، آب، برق، پارکینگ، آلاچیق و....

 متن کتیبه های مشروطیت پیر غار، برای مطالب بیشتر کلیک کنید.

حاشیه رودخانه کارون

حاشیه رودخانه زاینده رود از زیباترین جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری است. رودخانه كارون از بهم پيوستن رودخانه هاي متعددي همچون بازفت، سبزكوه، دوآب، جونقان، كيار، ونك، خرسان، جهانبين و... تشكيل مي شود .حواشي اين رودخانه ها مناظری بسيار زيبا و بديع دربخش عمده اي از استان پديد آورده است.

حاشیه رودخانه زاینده رود

این مسیر بدلیل وجود مجموعه های تفریحی در محل پل زمانخان، شرایط اقلیمی مناسب، دسترسی نزدیک به مرکز استان و شهرهای استان اصفهان همیشه مورد توجه گردشگران بوده است. در انتهای این مسیر سد و دریاچه زاینده رود وجود دارد که به نوبه خود زیباست . حوزه آبریز زاینده رود با مساحتی حدود 3200 کیلومتر مربع از قسمت شرق سلسله جبال زاگرس شروع و پس از طی مسافتی در حدود 360 کیلومتر در جلگه اصفهان به باتلاق گاوخونی می ریزد.  تمامی مسیر حاشیه زاینده رود از سامان تا قراقوش (نزدیک سد زاینده رود) دارای مناظر زیبا و چشم نواز است.

همه چیز درباره رودخانه زندگی بخش زاینده رود
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- حاشیه رودخانه زاینده رود

پیست اسکی چلگرد

 این پیست یکی از شناخته شده ترین پیست‌های اسکی واقع در زاگرس است که در شهر چلگرد در مجاورت تونل اول کوهرنگ در قسمت شرقی کوه کارکنان قرار گرفته است. طول پیست حدود 800 متر با شیب 20% می باشد، و دارای سه محوطه ی تفکیک شده جهت خانواده، آقایان و خانمها بوده و به دلیل طولانی بودن فصل سرما و آرامش اکثر روز ها در تمام فصل زمستان قابل استفاده است.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- پیست اسکی چلگرد

دشت لاله های واژگون

یکی دیگر از جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری، دشت لاله های واژگون است. این دشت زیر پوششی رنگارنگ از لاله های سرخ رنگ و واژگون، در 12 کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی کوهرنگ آرمیده و از وسعتی بالغ بر 379 هکتار برخوردار می باشد. . هوای لطیف، سبک و پاک دشت و پوشش گیاهی بسیار غنی و ارزشمند آن چشم دل هر بیننده ای را می نوازد. لاله هاي اين دشت در اواخر فروردين تا اواسط ارديبهشت هرسال قابل رويت مي باشند.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- دشت لاله های واژگون

منطقه حفاظت شده تنگ صياد

منطقه حفاظت شده تنگ صیاد یکی از مناطق حفاظت شده استان چهارمحال و بختیاری است.این منطقه دارای  21600 هکتار مساحت است و پارک ملی تنگ صیاد را با وسعتی معادل 5400 هکتار در دل خود جای داده است. تنگ صیاد بعلت داشتن تپه ماهورهای وسیع، زیستگاه مناسبی جهت گونه قوچ و میش است. کوهستان های جنوب منطقه دارای صخره های صعب العبور است و زیستگاه پلنگ، کل و بز می باشد. از دیگر جانوران منطقه می توان گرگ، روباه، شغال، کفتار، کبک دری کبک چیل، تيهو و عقاب را نام برد. دستیابی به منطقه از طریق محور شهرکرد-اصفهان میسر است.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- منطقه حفاظت شده تنگ صیاد

آبشار آتشگاه

 این آبشار مفرح و سحرانگيز در 190 كیلومتری شهركرد و 40 كیلومتری شهر لردگان، در دره ای روح افزا و دلگشا به طول 2 كیلومتر در بالادست روستای كوچك آتشگاه قرار گرفته است. روستای آتشگاه که خاطرات سرداران ایلامی را بیاد می آورد، در دره‌ای تنگ و زیبا با خصوصیاتي بکر و طبیعی جاي دارد.  وجود سنگ‌های آهکی، گچی و درختان کهن سال گردو، چنار، بلوط و زبان گنجشک پیرامون آن، مسیر این آبشار را فضايی سرسبز و بی نظیری ساخته است . پیوند عناصر زیبای طبیعی چون دره ، سبزه زار و اقلیم مناسب ، فضای بسیار فرح بخشی را جهت تفرج و گشت و گذار در این مكان فراهم می آورد. سراسر بهار و تابستان این آبشار قابل مشاهده است.

بیشتر بخوانید: آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- آبشار آتشگاه لردگان

آبشار سبز کوه

یکی از بکر ترین جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری، آبشار سبزکوه یا کرودیکن است. این منطقه زیبا با وسعتی در حدود 62 هزار هکتار در سه شهرستان بروجن، لردگان و كيار، دارای اکوسیستم های ویژه و چشم اندازهای طبیعی، مرتعی، جنگلی و کوهستانی می باشد. آبشارهای پرآب و دیدنی مثل تنگ زندان و معدن ، زیبایی منطقه را دوچندان کرده است.  این منطقه دارای سه نوع آب و هوا ست و به تبع آن جانورانی چون پلنگ، خرس قهوه ای، سنجاب بلوط های غرب ایران، کل، بز و کبک دری در این منطقه زندگی می کنند.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- آبشار سبزکوه

آبشار دره عشق

اين آبشار بين روستاهاي دره عشق و دورك اناري قرار دارد و ارتفاع آن بيش از يكصد متر مي باشد. حاشيه آبشار پوشيده از درختان جنگلي و انارستان است.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- آبشار دره عشق

آبشار شيخ عليخان

از جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری، آبشار سحرانگيز و پرآب شیخ علیخان است. این آبشار در 12 كيلومتري شهر چلگرد و در مجاورت روستايي به همين نام واقع شده و از منحصر بفردترين  ديدني‌هاي اين استان است. طبيعت بكر، يخچال‌هاي دائمي زردكوه، مناظر زيبا و بي‌بديل و سياه چادرهاي عشاير بختياري اين مكان را به يكي از مهمترين كانونهاي توريستي استان تبديل نموده است.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- آبشار شیخ علیخان

آبشار تونل کوهرنگ

این آبشار از سرازیر شدن آب تونل اول كوهرنگ در جهت انتقال آب چشمه كوهرنگ و دیگر چشمه های اطراف به زاینده رود در سال 1332 در منطقه كوهرنگ ایجاد گردید. تلاش برای انتقال این آب به زمان‌های بسیار دور برمیگردد. در زمان صفویان تلاش برای ایجاد شكاف در كوه و انتقال آب، راه به جایی نبرد .این شكاف كه در نزدیكی تونل قرار دارد، خود یكی از دیدنی‌های تاریخی منطقه است. 

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- آبشار تونل کوهرنگ

چشمه دیمه

چشمه دیمه یکی دیگر از جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری است که در منطقه کوهرنگ در مجاورت روستایی به همین نام که اهالی آنرا به کیکاووس از قهرمانان شاهنامه نسبت می دهند قرار دارد. این چشمه سرچشمه ی اصلی زاینده رود قبل از ایجاد تونل های کوهرنگ و در 12 کیلومتری چلگرد در مجاورت روستای دیمه واقع شده و تا مرکز استان 100 کیلومتر فاصله دارد آب این چشمه از گواراترین آبهای جهان است و خواص درمانی زیادی از جمله جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ کلیه دارد.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- چشمه دیمه

   این مکان به دلیل دارا بودن فضاهای سرسبز و خرم، راه دسترسی آسفالته، سرویس بهداشتی و سکوی نشیمن اطراف خود از دیر باز به عنوان یکی از تجمع گاه های ایلات و عشایر بختیاری و گردشگران شناخته شده است. مناظر زیبا و چشمگیر  همچنین فضاسازی اطراف چشمه، این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاههای شهرستان کوهرنگ قرار داده است.

 چشمه کوهرنگ

 سر چشمه کوهرنگ با جریان آب بسیار زیاد ، از دامنه های زردكوه سرچشمه می گیرد و پس از گذر از پیچ و خم های فراوان به دریاچه سد كوهرنگ می ریزد و از تونل اول كوهرنگ وارد زاینده رود می شود. مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه، زیبایی آنرا دوچندان كرده است.

کوهرنگ کجاست؟آشنایی بیشتر با شهرستان کوهرنگ و جاذبه های گردشگری آن
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- چشمه کوهرنگ

چشمه برم

 جوشش چشمه های مصفای برم در مرکز شهر لردگان ، گردشگاهی با همین نام را به وجود آورده است . این چشمه علاوه بر تامین آب کشاورزی ، یکی از سر شاخه‌های کارون به حساب می‌آید و چشم انداز زیبایی را برای شهر لردگان به وجود آورده است.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- چشمه برم لردگان

چشمه مولا و سرداب

چشمه مولا و چشمه سرداب با فاصله نسبتا نزدیك به هم، به ترتیب در مجاورت روستای آلیكوه و رستم آباد از توابع شهرستان اردل، از چشم اندازها و مناظر بسیار زیبایی برخوردارند و هر روز به ویژه روزهای تعطیل پذیرای صدها گردشگر و مسافر از نقاط مختلف می باشند. فاصله این نقاط تا شهركرد حدود 120 كیلومتر می‌باشد.

چشمه سیاسرد

چشمه سیاسرد در 5 كیلومتری شهر بروجن قرار گرفته است. هوای خنك و مطبوع و درختان زیبا و كهنسال اطراف این چشمه مكانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت ساكنین شهر بروجن و سایر گردشگران به وجود آورده است؛ به طوری كه همه روزه و به ویژه در روزهای تعطیل، این مكان شاهد گشت و گذار تعداد زیادی از مسافران و گردشگران می‌باشد. فضاسازی‌های مناسب و سهل الوصول بودن، میل به بازدید از این گردشگاه را دوچندان كرده است.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- گردشگاه سیاسرد بروجن

مسجد اتابکان شهرکرد

مسجد اتابکان که در سال 605 هـ .ق در زمان اتابکان لر ساخته شده است، قدیمی‌ترین، اصیل‌ترین و بی‌ریاترین مسجد استان است، مصالح آن خشت و گل (که در دوران صفویه با نمای آجری مزین گردیده است) هلالی‌های متناسب بیرونی با سکوبندی که نوعی سلسله مراتب را در نما نشان می‌دهد همراه با نمای آجری ساده و کاشی‌کاری متواضع آن گواه این امر است. مسجد مزبور دارای دو درب است در ضلع شمالی و غربی، درب شمالی در زمان قاجار تعویض شده و اصل درب که قدمتی 800 ساله دارد در موزه شهرکرد نگهداری می‌شود. درب غربی مسجد به طرف امام‌زادگان حلیمه و حکیمه‌خاتون باز شده و گنبدمرکزی با ستون‌های آجری، دهلیزهای محاط بر گنبد و شبستان این مسجد را از دیگر مساجد متمایز می‌کند.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- مسجد اتابکان شهرکرد

کاخ ـ قلعه سردار اسعد بختیاری

 این کاخ ـ قلعه در فاصله 42 کیلومتری شهرکرد، در شهر جونقان واقع شده است. این بنا در داخل حیاطی وسیع به صورت یک کوشک دوطبقه و با دسترسی دو طرف پله خور خود به ایوان طبقه فوقانی و همچنین ستون‌های سنگی جفتی، نیم‌هلال‌های سر بنای ایوان سه سویه، سقف شیروانی آن بیشترین تأثیر را از معماری غربی تداعی می‌کند. حوض وسیع در جلوی بنا، بازمانده دو سه درخت بلند کاج غیربومی، جایگاه مرکزی بنا در حیاط بیش از پیش این تداعی را شدت می‌بخشد. جلوه این کاخ ـ قلعه که زمانی بی‌واسطه مشرف به دشت خوش منظر جونقان بوده است و احاطه آن با تپه ماهورها و کوه‌های سرسبز همچنان از این کاخ ـ قلعه الگوی مناسبی برای معماری منظر در این خطه به وجود می‌آورد که از فضا حوزه گردشگری سخت به آن نیازمند است.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- قلعه سردار اسعد بختیاری

قلعه چالشتر

قلعه چالشتر اثری باشکوه و از دیگر جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری است که هر گردشگری را مجذوب زیبایی خود می کند. قلعه چالشتر از نظر معماری و هنر سنگ‌آرایی در ایران در چند کیلومتری شهرکرد قرار دارد. این کاخ ـ قلعه بازمانده ترکیبی از معماری دوران قاجار و معماری اروپایی است. این مجموعه تاریخی شامل سردر سنگی، خان‌نشین، اندرونی، حمام، انبارها و اصطبل‌هاست. قلعه ـ کاخ این مجموعه دارای 38 ستون سنگی با سردر و ایوان است و سنگ‌آرایی‌های آن شامل نقش‌های افسانه‌ای و اسطوره‌ای، زندگی روزمره، گل‌وگیاه، گل‌و مرغ، نقش‌های انتزاعی گیاهان پیچ در پیچ و نقش فرشتگان است. این مجموعه اندرونی با یک دالان به قسمت خان‌نشین که زمانی پایتخت حکمرانی خان چهارمحال‌وبختیاری به شمار می‌رفته، نشانه قدرت، نوآوری و خلاقیت یک دوره تحول اجتماعی در منطقه است.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- قلعه چالشتر

قلعه تاریخی بارده

این قلعه که در حدود 40 کیلومتر فاصله از شهرکرد در روستای بارده قرار گرفته، از الگوی دو بخشی اندرونی و بیرونی با حجره‌ها، راه‌روها، برج و بارو، حوض آب‌نما، اتاق‌های تودرتو در دو طبقه ساخته شده است. پیش‌بینی انبار و زیرزمین و حمام اختصاصی از ویژگی‌های منحصربفرد آنست. این بنا حدود 135 سال پیش توسط محمدحسن‌خان، یکی از خوانین چهارلنگ بختیاری احداث شده و علیرغم استحکام مطلوب بنا، به دلیل عوامل طبیعی و همچنین بی‌توجهی انسانی در برخی قسمت‌ها دچار آسیب شده است.         

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری- قلعه بارده

آبشار زرد لیمه

این آبشار در دره ای طویل در منطقه دیناران قرار گرفته است و یکی از سرچشمه های رودخانه کارون است که با اضافه شدن به آب بازفت و حرکت در دره های عمیق منطقه، مناظر شگفت انگیزی را به وجود آورده است. گفتنی است مسیر رفت به هشت ساعت پیاده روی و شب مانی نیاز دارد و وجود چادر و کیسه خواب مناسب از ملزومات این سفر است. مسیر رفت و برگشت هر دو بصورت مال رو یا پاکوب می باشند.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
آبشار زرد لیمه

در ادامه فیلمی در مورد جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری را تماشا می کنید

 

در ادامه بخوانید: رفتینگ چیست؟

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

0 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر