تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری

8 اردیبهشت 1399
2675
1

تنگه صیاد، نام پارک ملی و منطقه ای حفاظت شده در استان چهارمحال و بختیاری است که در محدوده کوه های فرخ شهر و در ارتفاعات سه هزار متری از سطح قرار گرفته است. این منطقه در 15 کیلومتری شرق شهرستان شهرکرد و در محدوده شهرستان شهرکرد، بروجن و کیار قرار دارد. این منطقه حدود ۲۷۲۴۴هكتار  مساحت دارد. بلندترین نقطه منطقه "قله جیلون" با حدود سه هزار متر ارتفاع از سطح دریا است.

تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری


استان چهارمحال و بختیاری یکی از زیباترین مناطق کشور ایران است و با داشتن مناطق طبیعی و بکر، وجود آبشارها، چشمه ها، کوه ها و مناطق بی نظیر حفاظت شده، یکی از قطب های گردشگری کشور به شمار می آید، پارک ملی تنگ صیاد هم یکی از مناطق زیبای این استان محسوب می شود، مناطق حفاظت شده زیستگاه جانوران و گیاهان و در حقیقت محدوده ای از منابع طبیعی مانند کوه، جنگل، مرتع، ...را شامل می شوند که برای محافظت و رشد جانوران ساکن در آن تحت حفاظت قرار می گیرند. در مناطق حفاظت شده  تخریب، قطع درختان و  شکار بدون مجوز  ممنوع است.

تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری


 پارک ملی تنگ صیاد بین دو شهرستان شهرکرد و بروجن و حاشیه جاده شهرکرد-اصفهان-بروجن قرار گرفته است، و به علت همین دسترسی، مورد هجوم و تهدید انواع و اقسام عوامل توسعه ناپایدار از جمله، توسعه روستائی، شهری، صنعتی، کشاورزی، معدنی، شکار غیرمجاز، تفریح و تفرج، تقاضای آب، شن و ماسه و سنگ و غیره قرار دارد.
منطقه کوهستانی تنگ صیاد به علت داشتن تپه ماهورها، زیستگاه مناسبی برای گونه هایی مانند قوچ و میش محسوب می شود همچنین کوهستان جنوبی آن زیستگاه جانورانی مانند پلنگ، کل و بز است.

تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری

تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری

تاریخچه پارک ملی تنگ صیاد

شورای عالی شکاربانی و نطارت بر صید و شکار در سال 1349 هرگونه صید و شکار در این منطقه را ممنوع اعلام کرد سپس در سال 1352 با تصویب شورای عالی محیط زیست، این پارک بعنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد

تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری


در سال 1374 نیز بخش از این منطقه که حدود 4 هکتار می باشد به پارک ملی تبدیل شد. و تنگ صیاد به دو منطقه پارک ملی و منطقه حفاظت شده تقسیم شد. منطقه حفاظت شده 22896 هکتار و پارک ملی 4372 هکتار مساحت دارند

  اقلیم منطقه تنگ صیاد

  بر اساس پژوهش های انجام شده، منطقه تنگ صیاد در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار گرفته و با توجه به تقسیم بندی های انجام شده دارای آب و هوای نیمه مرطوب و معتدل با زمستان های سرد است. 
  میانگین بارش سالانه منطقه حدود 424 میلی متر و میانگین سالانه دما آن در بخش های مختلف از 8/6 تا 10/6 درجه ی سانتیگراد برآورد شده است، همچنین میانگین رطوبت نسبی 45 درصد گزارش شده است
  شرایط اقلیمی منطقه تنگ صیاد، باعث ایجاد آبراهه های متعدد شده است. آین آبرهه ها که آب منطقه تنگ صیاد را تامین می کنند و بیشترشان فصلی بوده و تعدادی نیز سیلابی هستند. همچنین حدود 42 دهنه چشمه در این منطقه قرار دارد که 38 دهنه آن دائمی و 4 دهنه فصلی هستند. چشمه صیاد، دره خرس، چشمه ماران، آب شرشر، تنگ سفید از چشمه های تنگ صیاد هستند.

  تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری

   

  منابع آب منطقه تنگ صیاد

  مورفولوژی و زمین‌شناسی خاص منطقه تنگ صیاد موجب ایجاد آبراهه‌های متعدد نسبتاً بزرگ و کوچک (در حدود هفتاد آبراهه) شده است که وسعت آنها کمتر از یک کیلومترمربع تا بیشتر از 60 کیلومترمربع و طول آنها کمتر از یک کیلومتر تا بیشتر از 13 کیلومتر تغییر می‌کند. این آبراهه‌ها کاملاً فاقد جریان پایدار و دائم بوده، فصلی و بعضاً سیلابی هستند. متوسط جریان‌های سطحی آبراهه‌ها در کل منطقه بین 21/5 الی 24/5 میلیون مترمکعب در سال تخمین زده شده است. 42 دهنه چشمه نیز در این منطقه وجود دارد که 38 دهنه آن دارای آبدهی دائمی و 4 دهنه نیز فصلی هستند. از جمله این چشمه‌ها می‌توان به چشمه‌های آبشرشر، ریزاب، سنگ سفید و بیدخل اشاره نمود. 

  تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری

  پوشش گیاهی منطقه تنگ صیاد

  منطقه تنگه صیاد دارای ویژگی های خاصی است که آن را از لحاظ زیست محیطی شاخص و مهم کرده است. در این منطقه حدود 20 تیپ گیاهی و 252 گونه گیاهی شناسایی شده که متعلق به 52 تیره می باشند. حدود 30 گونه از این تعداد ، بومی و  از گونه های خاص و منحصر بفرد ایران می باشند.

  تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری


  از شاخص ترین گیاهان منطقه می توان کرک، گون و جاز را نام برد،گونه های گیاهی دیگری مانند دم اسبیان، کنگر، ریواس، آویشن، بابونه، شاه تره، بارهنگ، اسپرس خاردار، آویشن، جاز، علف پشمکی، ملیکا، زلف پیرزن، رازیانه، خاکشیر، کاسنی، شیرین بیان، بادام کوهی، مو وحشی، انجیر و آلبالوی کوهی ، گیاهان خانواده نعنا بخصوص جنسهای سنبله ارغوانی، پونه های کوهی، گوشبره، مریمگلی، مریم نخودی، لاله واژگون، بادام کوهی، شیرین بیان، گل گندم و... در منطقه وجود دارند.


  گونه های جانوری منطقه تنگ صیاد

  علاوه بر گونه های گیاهی، گونه های شاخص جانوری نیز در منطقه تنگ صیاد زندگی می کنند.
   در این منطقه 24 گونه پستاندار از 19 جنس، که متعلق به 14 خانواده هستند وجود دارد که عبارتنداز: کل و بز، پلنگ ، روباه، گربه وحشی، میش و قوچ، گوسفند و بز وحشی، تشی، هامستر خاکستری، گورکن، سمور رنگی، گورکن، جرد ناخن زرد و...

  تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری


  حدود ۷۰ گونه پرنده از 50 جنس در منطقه شناسایی شده که حدود 17 درصد آن ها در زمره پرندگان حفاظت شده هستند. از جمله پرندگان این منطقه می توان به این موارد اشاره کرد

  تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری


   عقاب طلایی، عقاب شاهی، شاهین، کبک دری، کبک، شاه بوف، دم جنبانک خاکستری، صعوه کوهی،  جغد کوچک، پرستو، بادخورک کوهی، زردپره سرخاکستری، سهره بال سرخ، سبزقبا، دارکوب سوری، چلچله، صعوه ابروسفید، چکچک کوهی، چک، سینه سرخ ایرانی، سارگپه معمولی،  طرقه کوهی، توکای سیاه، کمرکولی بزرگ، سار، پری شاهرخ، کلاغ نوک سرخ، کلاغ سیاه، غراب.

  تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری


   

  تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری

  همچنین26 گونه خزنده مانند لاکپشت برکه ای خزری، مار پلنگی ، آگامای الیویه، سوسمار سبز، سوسمار مار چشم، افعی سوسن، گرزه مار و 4 گونه دوزیست مانند قورباغه و وزغ در این منطقه زندگی می کنند

   


  جاذبه های گردشگری تنگ صیاد

  وجود مناظر طبیعی بکر و بدیع در دامن کوهستان، چشم انداز های خیال انگیز، تماشای آهوهای خرامان، وجود چشمه های جوشان و سبزی گیاهان ،پرواز پرندگان زیبا بر فراز آسمان همه این ها این منطقه را تبدیل به تابلو جذاب و شگفت انگیزی کرده که بی شک همه را مسحور زیبایی خود می کند.

  تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری


  علاوه بر تماشای این مناظر بکر و جلای دادن روح، فعالیت های ورزشی پر تحرکی مانند کوهنوردی و صخره نوردی می تواند برای گردشگران و طبیعت دوستان جذاب باشد.
  دسترسی راحت به جاده آسفالته  و وجود پاسگاه های محیط بانی  امکان امکان سفر به این منطقه را آسانتر کرده است. منطقه تنگ صیاد، منطقه حفاطت شده و خالی از سکنه می باشد ولی شهر فرخ شهر در شمال، روستای ایرانچه در غرب و روستای دهنو در جنوب از نزدیکترین مناطق مسکونی به این منطقه هستند. 
  از جمله امکانات موجود که به طور ۲۴ ساعته در اختیار مسافران و بازدید کنندگان این منطقه نیز قرار دارد پاسگاه‌های محیط‌بانی ثابت فرخشهر، ایرانچه، بستان شیر، آب شرشر، بیدخل و کورچی است. 
  راه دسترســی آســفالته، آب آشــامیدنی، ســرویس بهداشتی، فضای ســبز، سکوی نشیمن، دسترسی به واحدهای اقامتی شــهرکرد و پارکینگ از امکانات و تســهیلات موجــود در این منطقه زیبا هستند

  تنگ صیاد در استان چهارمحال و بختیاری

  موقعیت و دسترسی به پارک ملی تنگ صیاد

  برای رفتن به پارک ملی تنگ صیاد در 15 کیلومتری شهرکرد، باید به سمت فرخ شهر حرکت کرده(فرخ شهر، نزدیکترین شهر به تنگ صیاد است)،  سپس به جاده بروجن وارد شده، حدود 21 کیلومتر پیش رو است که پس از طی این جاده، به جاده سفید دشت به دهنو از سورک و ایرانچه می گذرید تا به دستگرد امامزاده برسید پس از آن تنگ صیاد قابل مشاهده و دسترسی است.


  آدرس : استان چهارمحال و بختیاری ـ شهرکرد ـ فرخشهر ـ کیلومتر ۱۰ محور مواصلاتی شهرکرد- اصفهان ـ ایستگاه پلیس راه و ایستگاه محیط زیست ورودی شهر شهرکرد


  تهدیدات منطقه تنگ صیاد

  این منطقه زیبا و منحصر بفرد متاسفانه با تهدیداتی نیز روبه رو است از جمله چرای دام ، توسعه شهر و روستاهای اطراف، دسترسی آسان به منطقه و نزدیکی به مرکز استان و به تبع آن تعرض و تخلف، تقاضای زیاد برای استفاده تفریحی از منطقه، شکارهای غیر مجاز، زنده گیری حیوانات، برداشت بی رویه گیاهان ، برداشت شن و ماسه و سنگ، برهم زدن آرامش وحوش با رفت و آمدهای پی در پی، انتقال بیماری های مشترک بین دام های اهلی و وحشی، وجود خطوط انتقال حامل انژی، عبور خط کابل نوری مخبرات، خطوط انتقال گاز و برق فشار قوی، وجود دامداری ،مرغداری ، کوره آجر پزی، شهرک صنعتی، کوره آجر پزی، گلخانه، تاسیسات ادارات و ارگان عای مختلف
  در حقیقت تنگ صیادمانند جزیره ای در بین امواج توسعه است امیدواریم با تدبیر بیشتر و همچنین رعایت اصول گردشگری پایدار از جانب گردشگران شاهد پایداری و ماندگاری این طبیعت بکر و زیبا باشیم

   

  منبع: بیا تور

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  10 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر