پیشنهاد ویژه
تگ ها

آب و هوای استان چهارمحال و بختیاری

4 اردیبهشت 1399
4299
42
5

آب وهوای استان چهارمحال و بختیاری بسیار مطلوب و فرح بخش است بخصوص در فصل بهار و به هنگام رخت بستن سرما ، طبیعت استان جلوه های زیبا و بی نظیری به خود می گیرد و به علت همین آب و هوای خوش است که این استان هر ساله پذیرای مسافران و گردشگران بسیاری است که قصد بازدید از جلوه های با شکوه طبیعت زاگرس در استان چهارمحال و بختیاری را دارند.

اســتان چهارمحال و بختیــاری  دارای وسعتی  برابر با 16411 کیلومتر مربع بوده و بین 31 درجه و 9 دقیقه تا 32 درجه و 48 دقیقه عرض شمالی و 49 درجه و 28 دقیقه تا 51 درجه و 25 دقیقه طول شرقی در جنوب غربی کشور قرار گرفته است.
ایــن اســتان در بخش مرکزی رشــته کوههای زاگــرس بیــن پیشــکوه های داخلی و اســتان اصفهان قرار گرفته و از شمال و شرق با استان اصفهان، از شمال غرب با استان لرستان، در غرب با استان خوزستان و در جنوب با استان کهگیلویه و بویر احمد همجوار است. بر اساس آخرين تقسيمات سياسي كشور، استان چهار محال وبختياري داراي ۶ شهرستان ۲۴ شهر و ۱۵ بخش و ۳۴ دهستان مي‌باشد.

تور رفتینگ رودخانه کرج ، تور رفتینگ نزدیک تهران

آب و هوای شهرکرد

شــهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری است که  در ارتفــاع 2066 متــری از ســطح دریاهــای آزاد قــرار دارد و مرتفعترین شهر در بین مراکز استان ها است و به همین علت است که، به بام ایران شــهرت یافته اســت. اب و هوای شهرکرد از خرداد ماه تا پایان شهریور ماه بسیار مطبوع بوده و جاذبه اصلی مرکز استان به حساب می آید. اما در فصول پاییز و زمستان، شهرکرد دارای هوایی نسبتا سرد و خشک است. همه ما نام شهرکرد را پس اعلام سردترین نقطه کشور طی 24 ساعت گذشته، از شبکه های خبری شنیده ایم، اما باید گفت تمیزی و عاری از آلوده بودن هوای شهرکرد، امتیازی فوق العاده به ویژگی های آب و هوایی این شهر داده که همواره دارای آسمانی آبی و هوایی تمیز است. 

البته باید اضافه کنیم طی 10 سال اخیر منتهی به پایان قرن 14 شمسی، دو موضوع که آب و هوای کشور را هم متاثر کرده، بر هوای این منطقه از ایران هم بی تاثیر نبوده است. مورد اول گرد و خاک در برخی فصول خشک سال است که نشات گرفته از غرب کشور و کشورهای عرب همسایه است و در شهرکرد نیز این موضوع رویت می شود اما میزان آن بدلیل کوه های سر به فلک کشیده زاگرس بسیار کمتر از استان های همسایه است. مورد دوم کم شدن بارش های آبی در طی سال بدلیل تغییرات آب و هوایی در کره زمین و همچنین احداث سد های متعدد بر روی رودخانه های استان و تغییر اکوسیستم منطقه است. بنا بر این می توان گفت با وجود تغییرات اقلیمی بصورت طبیعی و آن بخشی که انسان عامل آن بوده، هوای شهرکرد دیگر مثل دهه های گذشته سرد و یخبندان نمی شود و از سردی هوا در فصول پاییز و زمستان بسیار کاسته شده است و تنها خاطرات آن روزها باقی مانده است. 
اســتان چهارمحال و بختیاری از نظر وسعت بیست و ششمین استان کشور محسوب شده و دارای  یك درصد از کل مساحت ایران است. ولی با وجود وسعت کم خود، منبع بیــش از 10درصد از آبهای سطحی کشور است. 

آب و هوای استان چهارمحال و بختیاری
طبیعت زیبای استان چهارمحال و بختیاری

استان چهارمحــال و بختیاری به دلیل آن که از میانگین ارتفاع بســیار بالایــی برخــوردار اســت، میــزان بارش ســالانه آن هم خوب بوده است،به علت ماهيت كوهستاني مرتفع، كه درمسير بادهاي مرطوب سيستمهاي مديترانه‌اي قرار داشته و موجب صعود و تخليه بار اين سامانه‌ها مي‌گردد، اين استان داراي بارش نسبتاً مناسب مي باشد. غالبا در مناطق مرتفع نوع بارش به صورت برف مي‌باشد و وجود ارتفاعات پوشيده از برف يكي از ويژگيهاي اقليمي اين استان است
وجــود کوههــای مرتفــع و برفگیــر همچــون: زردکــوه ، ســبزکوه ، هفت چشــمه، کــوه کلار، زردکوه بختیاری هزار دره، ســفیدکوه، جهانبین و کوه ریگ از عوامل مهم در تعدیل آب و هوا و همچنین به وجود آمدن چشم اندازهای زیبای طبیعی و جاذبه های مهم گردشــگری در این اســتان شده است.
این استان  سرچشمه دو رودخانه مهم کشور یعنی کارون و زاینــده رود اســت وآبخيزهاي اين دو رودخانه را به ترتيب ۱۳۸۰۰ و ۲۷۲۰ كيلومتر مربع شامل مي شود. ارتفاعات زاگرس حوضه آبخيز رودخانه‌هاي زاينده رود، كارون و كرخه و دز را تشكيل مي‌دهد و با توجه به حجم نزولات جوي و پايين بودن سطح تبخير و موقعيت نسبتاً مناسب تشكيلات زمين شناختي قسمت اعظم آبهاي سطح الارضي و تحت الارضي كشور به ميزان ۴۵ تا ۵۰ در صد را تامين مي كند

آب و هوای استان چهارمحال و بختیاری
رودخانه زاینده رود در شهرستان سامان

به علت جوان بودن دوره كوه زايي، دراين منطقه وجود بلايا و مخاطرات طبيعي بسياري چون سيل و زلزله، رانش زمين در اكثر نقاط آن مشاهده مي‌شود. همچنين سرمازدگي، خشكسالي و رعد و برق از ديگر بلاياي طبيعي آن مي‌باشد. 

استان چهارمحال و بختياري بدليل دارا بودن ويژگيهاي خاص جغرافيايي و توپوگرافي از لحاظ آب و هوايي متنوع بوده و اقليم‌هاي متفاوتي در آن وجود دارد. بارشهاي منطقه غالباً تحت تأثير جريانهاي جوي مديترانه و عمدتاً كم فشار سودان قرار دارد كه از غرب و جنوب غرب وارد منطقه شده و به مدت ۸ ماه (مهر تا ارديبهشت) منطقه را تحت تأثير قرار مي‌دهد. وجود رشته كوه زاگرس كه عمود بر مسير حركت اين جريانها است، باعث تشديد خاصيت سيكلوني آنها شده و بارانهاي شديد و سنگين را در منطقه باعث مي‌شود. ريزشهاي جوي در استان از مهر ماه آغاز و در ديماه به بيشترين مقدار و سپس تا ارديبهشت كم مي‌شود. در دي ماه بطور متوسط ۱۹ درصد بارش انجام مي‌شود. درصد بارش ماهانه در فاصله آبان تا فروردين بيشتر از ۹۰ درصد بارش سالانه در فاصله خرداد تا مهر كمتر از ۱۰ درصد بارش سالانه را تشكيل مي‌دهد. 

برنامه تورهای رفتینگ زاینده رود 

پربارش ترين بخش استان ارتفاعات غرب با متوسط بارش سالانه ۱۶۰۰ ميليمتر مي‌باشد. ساير مناطق پربارش استان ارتفاعات سبزكوه با متوسط ۱۴۰۰ ميليمتر و ارتفاعات جنوب غرب استان با بارش ۹۰۰ ميليمتر مي باشد. كم بارش ترين ناحيه استان نواحي شرقي وشمال شرقي با متوسط بارش سالانه ۲۵۰ تا ۳۰۰ ميليمتر است. متوسط بارش سالانه استان درحدود ۵۶۰ ميليمتر مي‌باشد. بدليل كوهستاني بودن استان و با توجه به اينكه دماي هوا ناشي از ارتفاع هر منطقه است اقليم‌هاي حرارتي مختلفي در استان حكمفرماست. 

آب و هوای استان چهارمحال و بختیاری
طبیعت زیبای بازفت

حداكثرمطلق دماي ۵/۴۷ درجه سانتيگراد در لردگان و حداقل مطلق دمايي برابر ۵/۳۴ درجه سانتيگراد زير صفر در ايستگاه دزك ثبت گرديده است. بيشترين تعداد روزهاي يخبندان در سال با ۱۷۱ روز در چلگرد (كوهرنگ) در سال ۱۹۶۲ و كمترين تعداد روزهاي يخبندان مطلق ٥٨ روز (۱۹۹۸) در لردگان رخ داده است. 
شهرکرد مرکز استان نیز دارای اقلیم نیمه مرطوب معتدل با تابستان‌های معتدل و زمستان‌های بسیار سرد است. میانگین سالانه دمای هوادر شهرکرد ۱۱/۵ درجه سانتیگراد می‌باشد. در طول ۳۰ سال گذشته حداقل مطلق دما و حداکثر مطلق دمای ثبت شده در شهرکرد به ترتیب ۳۲ درجه سانتیگراد زیر صفر و ۴۲ درجه سانتیگراد بوده‌است. سردترین و گرمترین ماه‌های شهرکرد به ترتیب دی و مرداد می‌باشد. اگرچه در زمستان میزان رطوبت متوسط تا بالا است، میزان بارش در فصولی که کشت صورت می‌گیرد به جز ماه‌های اردیبهشت و فروردین تقریبا به صفر نزدیک است. سردترین ماه و گرمترین آن به ترتیب دی و مرداد می‌باشد

گلوگرد- شهرستان بروجن

جريانهاي جوي مؤثر بر هواي منطقه 

 جريانات زمستاني

در فصل زمستان كشور، متأثر از جريانهاي پرفشار سيبري و پرفشار آز ورز است. پرفشار سيبري گستردگي زيادي دارد و تقريباً تمامي منطقه آسيا را پوشش مي‌دهد و جريان ناشي از پرفشار سيبري هواي سرد و بري (Polar Continental) را از قسمت شمال غربي به غرب كشور انتقال مي دهد. وجود حداقل مطلق ۳۲ درجه سانتيگراد زير صفر در شهركرد و ۳۴ درجه سانتيگراد زير صفر در كوهرنگ، ۱۲۰ روز يخبندان در شهركرد و بيشتر از ۱۲۵ روز در شمال غربي استان شواهد نفوذ اين توده هوا بر منطقه مي‌باشد. عامل مهم ديگر در جريانهاي زمستانه جريان پرفشار آز ورز واقع در اطلس شمالي است. اين پرفشار به دو طريق بر جريانهاي منطقه تأثير مي‌گذارد: 
الف- جرياني كه از سمت غرب، هواي مرطوب درياي مديترانه و اقيانوس اطلس را كه ماهيتاً بحري حاره‌اي (Tropical Maritime) است به سمت كشور مي‌راند. اين جريان در زمستان ها عموماً با كم فشار باران زا مديترانه اي همراه است كه منشاء بيش از ۶۰ درصد از بارندگي فلات ايران است. جريانات غربي ـ شرقي تا اواسط بهار بطور مرتب وجود دارند اما در تابستان متوقف مي‌شوند اين جريانهاي مرطوب در اثر برخورد با جريانهاي سرد آسياي مركزي و سيبري موجب ريزش برف و باران زيادي در شمال غربي ايران مي‌گردد. وجود رشته كوههاي زاگرس نيز ازعوامل ديگري است كه باعث سرد شدن و در نتيجه تراكم (Condensation) بخارآب توده‌هاي باران زاي مديترانه‌اي مي شود. در حقيقت رشته كوههاي زاگرس برخاصيت سيكلوني جبهه‌هاي مديترانه‌اي افزوده و باعث تشديد ريزش برف و باران خصوصاً نواحي شمال غربي استان مي‌گردد.
ب- جريانهاي اقيانوس اطلس شمالي كه بخشي از آن شاخه‌اي از جريان پرفشار آز ورز است. اين جريان ابتدا به سمت اروپاي شمالي و اسكانديناوي رانده مي شود و بعد ازعبورازاروپا از طريق درياي سياه يا قفقاز از سمت شمال غرب وارد ايران مي‌شود. ماهيت اين توده هوا در اصل بحري قطبي يا (Polar Maritime) است. ولي درجه پايداري آن در طي اين مسير طولاني دستخوش تغيير مي‌شود. 

 

کوه ترکی بازفت

 جريانهاي تابستاني

در تابستان هسته كم فشار گسترده‌اي كه منشاء حرارتي دارد (معروف به كم فشار حرارتي است) از جنوب منطقه را تحت تاثير قرار مي‌دهد. اين هسته مركز مشك جريانهاي ناشي از دو پرفشار اطلس شمالي است، كه از سمت شمال غربي و پس ازعبور از سرزمينه‌هاي گرم اروپاي شرقي وارد ايران مي‌شود. 

 سيستم كم فشار سوداني

علاوه بر جريانات مديترانه‌اي سامانه كم فشار سوداني نيز در زمستان و اوايل بهار هواي نواحي جنوب و جنوب غربي و گاه غرب كشور را تحت تأثير قرار مي‌دهد. وقوع بارندگي شديد در جنوب غربي كشور در نتيجه نفوذ و تقويت سامانه كم فشار سوداني مي‌باشد. در اثر هماهنگي بين سامانه حاكم در سطح زمين و سطوح فوقاني جو، اين سامانه فشار كم بصورت ديناميكي و فعال در مي‌آيد و بارندگي و طوفان بوجود مي‌آورد. در برخي مواقع نيز يك آميختگي بين سامانه سودانه‌اي ومديترانه‌اي بوجود مي‌آيد كه در آن حالت بارشها بصورت سنگين و سيل آسا مي‌باشد. در زمان فعاليت سامانه سوداني ميزان بارش ۲۴ ساعته كوهرنگ در مارس ۱۹۹۸ بالغ بر۱۴۵ ميلميتر بوده يا درنواحي جنوبي استان در لردگان و مالخليفه بارش ۲۴ ساعت تا ۷۰ ميلميتر گزارش گرديده است. 

آب و هوای استان چهارمحال و بختیاری
سبزکوه زیبا

اقلیم آب و هوایی استان چهار محال بختیاری

با استفاده از روش پیشنهادی برای مناطق مرکزی ایران(توسط دکتر کریمی) استان چهارمحال و بختیا‌ری دارای ۶ اقلیم می‌باشد که شامل:


 اقلیم ارتفاعات

مناطقی که درارتفاع بیش از ۳۵۰۰ متر از سطح دریا قراردارند و از نظر پوشش گیاهی بسیار فقیر بوده و دوره رشد در این مناطق بسیار کم می‌باشد و اکثر مواقع از یخچالها و برفهای دائم پوشیده شده است.


اقلیم مرطوب معتدل و بسیار سرد

که در مناطق مجاورارتفاعات واقع شده‌اند و سطح کمی از کل سطح استان را بخود اختصاص داده‌اند و از نظر پوشش گیاهی نیز فقیر هستند و فقط گونه‌های مقاوم نظیر چوبک و سرو کوهی در این مناطق رشد می‌کنند.
 

 اقلیم نیمه مرطوب معتدل سرد

سطح زیادی از استان را شامل می‌شود. مناطق مرکزی استان و دشتهای زیادی در این اقلیم جای دارند که در شهرستان شهرکرد شامل بخشهای مرکزی، شلمزار، لاران، بن و قسمتی از بخش سامان و در شهرستان بروجن بخش مرکزی و شهرستان فارسان و شهر ناغان در شهرستان اردل جزء آن می‌باشد.
 

اقلیم مرطوب معتدل سرد

این اقلیم تقریباً زیر اقلیم نوع سوم (نیمه مرطوب معتدل سرد) می‌باشد با این تفاوت که میزان بارش در این اقلیم بیشتر می‌باشد. این اقلیم شامل نواحی امام قیس در شهرستان بروجن، بخش دیناران اردل و سودجان و مرغملک شهرستان شهرکرد می‌باشد.
 

اقلیم نیمه مرطوب کمی سرد

شامل مناطق لردگان و بخش بازفت در شهرستان کوهرنگ و حاشیه زاینده رود در بخش سامان می‌باشد و از نظر پوشش گیاهی جنگلهای بلوط، باغات میوه در این اقلیم سطح وسیعتر‌ی را به خود اختصاص می‌دهند.

بازفت- شهرستان کوهرنگ

اقلیم نیمه مرطوب بسیار گرم، زمستان کمی سرد

سطح بسیار کوچکی ازاستان که از نظر ارتفاعی دارای ارتفاع کمتر از ۱۰۰۰ متر از سطح دریا قرار دارند را شامل است که در این مناطق در تابستان نسبت به دیگر مناطق استان هوای گرمتری داراست و بارش نیز در این مناطق بیش از ٧۰۰ میلیمتر در سال است. این اقلیم حاشیه رود‌خانه ارمند در شهرستان لردگان را در بر می‌گیرد.

رودخانه ارمند- شهرستان لردگان

 سرمازدگی محصولات کشاورزی بخصوص بادام

از جمله تلخ ترین بخش مرتبط با آب و هوای استان چهارمحال و بختیاری، سرمای فصل بهار و از بین رفتن محصولات کشاورزی در سطح استان است. هر ساله کشاورزان استان بخصوص باغدارانی که درختان میوه آن ها زودتر شکوفه می کنند، نگرانی عمیقی بابت سرمازدگی محصولات باغی خود دارند. از جمله خسارت های سنگین در مورد این پدیده، سرمازدگی باغات بادام در حاشیه زاینده رود در شهرستان سامان هست که هر ساله عده زیادی را متضرر می کند. 
اداره جهادکشاورزی استان همواره روش‌های پیشگیری از خسارت سرمازدگی بهاره به محصولات باغی را متذکر می شود، یکی از روش های جالب برای جلوگیری از این پدیده شوم، پاشیدن آب بر روی درختان هست، آب بر روی شاخه درختان و در جای جای درخت قرار می گیرد، با سرد شدن هوا آب شروع به یخ زدن می کند و این به معنی از دست دادن گرما توسط آب هست. بنا بر این آب روی درخت گرما از دست می دهد تا تبدیل به یخ شود و این گرما را درخت جذب میکند و همین عامل می تواند باعث جلوگیری از  سرمازدگی باغات شود.

در نگاه دقیق تر علمی به ازای هر لیتر آب که روی درختان میوه قرار دارد و در هنگام سرد شدن هوا بایستی یخ زده شود، به میزان  ۸۰ کیلو کالری گرما آزاد می‌شود که این گرما درخت را حفاظت می کند. برای درک مقدار این گرما، مثلا یک بخاری کوچک گازی، وقتی روی کمترین شعله قرار دارد، به میزان حدود 2000 کیلوکالری گرما تولید می کند. 

روش دیگر برای حفاظت از سرمازدگی، کار گذاشتن بخاری باغی در قسمت‌های مختلف باغ و استفاده از سوخت هایی مانند چوب و نفت یا گازوییل هست که موجب گرم شدن باغ می‌شود که این روش در مناطق سردسیری مانند شهرستان های سامان ممکن است تاثیر زیادی نداشته باشد، اما در مناطق نیمه گرمسیری در باغات مرکبات، انار، انجیر زیتون تاثیر گذار است. از طرفی واژه ای با نام "چوم" در بان محلی در شهرستان سامان که به معنای همان سرمای سخت و گزنده ی صبحگاهی می باشد، موجب نابودی شکوفه های درختان میوه می شود. باغداران شهرستان سامان و حومه برای حفاظت شکوفه های بادام از سرمازدگی، اقدام به افروختن آتش در روزهای اواخر اسفند ماه و اوائل بهار می کنند که اصطلاحاً به این کار «چوم سوزی» یا «چوم سوزاندن» می گویند. 

به گزارش خبرگزاری ایرنا، استان چهارمحال و بختیاری با تولید سالانه حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصولات زراعی، باغی، شیلات، دامی و عسل به عنوان یکی از قطب های کشاورزی و دامپروری در کشور محسوب می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که سطح باغات استان چهارمحال وبختیاری بیش از ۴۲ هزار هکتار است. امیدوارم در بهار سال 1400 احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی در استان به کمترین میزان خود برسد. 

در نهایت با بررسی های چند ساله، ما مشاهده کردیم که پیش بینی هوای 24 ساعت آینده شهرکرد و شهرهای دیگر استان چهارمحال و بختیاری در سایت هواشناسی استان، به شکل دقیق تری قرار می گیرد، و این موضوع طبیعی است چون قرار گیری تجهیزات در ایستگاه های منطقه می تواند منجر به پیش بینی دقیق تری شود. همچنین برای دیدن وضعیت پیش بینی هوای شهرکرد طی 10 روز آینده می توانیم از سایت معتبر بین المللی پیش بینی وضعیت هوا استفاده نماییم.

طی روزهای ابتدایی اسفند 99 با سرد شدن هوا و بارش برف، درختان بادام که شکوفه های باز شده داشته اند، از بین رفتند، امید است در ادامه سال زراعی بقیه درختان بتوانند محصولات خود را حفظ کنند. 

سرمازدگی درختان بادام در شهرستان سامان
باز شدن زودهنگام شکوفه های بادام در اسفند ماه 99
سرمازدگی درختان بادام در شهرستان سامان
شکوفه بادام و برف زمستانی - زمستان سال 99

سرمازدگی درختان بادام در شهرستان سامان

رفتینگ چیست ، تور رفتینگ

منبع: بیا تور

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

با ما در اینستاگرام همراه باشید 

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

15 اظهار نظر
مطالب مرتبط
مطالب تصادفی
در سفر چی بخوریم؟
در سفر چی بخوریم؟
19 مسیر گردشگری منحصر بفرد برای گشت و گذار در استان چهارمحال و بختیاری
19 مسیر گردشگری منحصر بفرد برای گشت و گذار در استان چهارمحال و بختیاری
همه چیز درباره رفتینگ
همه چیز درباره رفتینگ
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر