زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری

24 دی 1398
2950
8

چشمه های استان چهارمحال و بختیاری بیشک یکی از بی نظیر ترین و زیباترین جلوه های طبیعت زیبای این استان و ایران هستند. استان چهارمحال و بختیاری، مرتفع ترین استان کشور است که به سبب اقلیم و موقعیت منحصر بفردش دارای چشمه های جوشان بسیاری است که برخی از آنها سخاوتمندانه منشا رودخانه های بزرگی مانند زایند رود و کارون هستند.

در ادامه به معرفی چشمه های استان چهارمحال وبختیاری خواهیم پرداخت. برای آشنایی با چشمه های سحرانگیز استان چهارمحالو بختیاری با بیا تور همراه باشید. چشمگیرترین چشمه های استان چهارمحال و بختیاری عبارتنداز:

چشمه کوهرنگ 

 یکی از پر آب ترین چشمه های استان چهارمحال و بختیاری چشمه کوهرنگ است که با دبیِ آب زیاد از دامنه‌های «زردکوه» سرچشمه می‌گیرد و پس از گذر از پیچ و خم فراوان به دریاچه سد کوهرنگ می‌ریزد و از تونل اول کوهرنگ وارد زاینده‌رود می‌شود. مناظر بسیار زیبای طبیعیِ اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه، زیبایی آن را دوچندان کرده‌است. چشمه کوهرنگ نیز تا شهرکرد ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد.
این چشمه  یکی از نقاط گردشگری استان چهارمحال و بختیاری می‌باشد. بهترین زمان برای بازدید از چشمه کوهرنگ فصول بهار و تابستان است.

زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری
 چشمه های استان چهارمحال و بختیاری- چشمه کوهرنگ

چشمه دیمه

چشمه دیمه یکی از چشمه های استان چهارمحال و بختیاری است که آب آن از گواراترین آ‌ب‌های جهان و دارای خواص درمانی می‌باشد. آب این چشمه در درمان سنگ کلیه و برای جلوگیری از پوسیدگی دندان مناسب تشخیص داده شده است.

چشمه دیمه در مجاورت روستای دیمه در 12 کیلومتری چلگرد از توابع شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری و 85 کیلومتری شهرکرد (مرکز استان) قرار دارد. این چشمه سرچشمه اصلی رودخانه زاینده رود است و مناظر زیبا و چشم‌اندازهای اطراف چشمه، این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاه‌های شهرستان کوهرنگ قرار داده است. این منطقه دارای امکانات لازم همچون راه دسترسی آسفالته، آب آشامیدنی، فضای سبز، سکوی نشیمن، پارکینگ، آلاچیق و ... می‌باشد.
بهترین زمان برای بازدید از این چشمه اسفند ماه تا اواخر فصل پاییز است.


  چشمه دیمه شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختیاری، از شهرت فراوان برخوردار بوده و در ادبیات و موسیقی بختیاری بسیار از آن یاد شده است.اهالی روستای دیمه، این روستا را به کیکاووس (از قهرمانان شاهنامه) نسبت می‌دهند.    

  زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری
   چشمه های استان چهارمحال و بختیاری- چشمه دیمه

  چشمه دیمه در فهرست میراث طبیعی ایران نیز ثبت شده است. آب این چشمه از نظر غنای مواد معدنی و املاح کیفیت بالایی دارد و بسیار گوارا است. مناظر اطراف این چشمه به همراه امکانات نسبتا مناسب برای کمپ و پیک‌نیک اینجا را به محلی مناسب برای گردشگران تبدیل کرده است. علاوه بر پوشش گیاهی و حیات وحش این منطقه که می‌تواند برای طبیعت‌گردان جذاب باشد، امکان دیدن چادرهای عشایر بختیاری در نزدیکی این منطقه جذابیت فرهنگی نیز ایجاد می‌کند.

  چشمه سرخون

  چشمه سرخون یکی دیگر از چشمه‌های استان چهارمحال و بختیاری است که در شهر سرخون از توابع بخش میانکوه شهرستان اردل در 120 کیلومتری شهرکرد قرار دارد. این چشمه که از کوه‌های واقع در این منطقه سرچشمه می‌گیرد، دارای آب سرد و گوارایی می‌باشد و در طول مسیر 20 کیلومتری خود موجب عمران و آبادانی این منطقه شده است. این چشمه در انتهای مسیر خود به رودخانه کارون می‌ریزد.
  سرخون به معنای سرچشمه می‌باشد زیرا کلمات «خن»، «خون» و «خان» در فارسی قدیم به معنای چشمه به کار می‌رفته است. از آب این چشمه برای تأمین آب آشامیدنی چندین روستا، آب مورد نیاز چند مزرعه پرورش ماهی و چندین هکتار مزارع کشاورزی استفاده می‌شود اما متأسفانه از آنجا که این چشمه در پایین‌دست تلمبه‌خانه نفتی گندمکار واقع شده است، چندی است آب این چشمه با مواد نفتی آمیخته شده و به این ترتیب سبب به خطر افتادن سلامت مردم منطقه شده است.


  چشمه باغ رستم

  چشمه باغ رستم با داشتن آبی گوارا و معدنی  یکی دیگر از چشمه های استان چهارمحال و بختیاری می‌باشد که در 8 کیلومتری شهرستان اردل و در عمق دره‌ای به طول 290 متر قرار دارد.

  زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری
   چشمه های استان چهارمحال و بختیاری- چشمه رستم

  چشمه ای زیبا، که آبی سرد و خروشان از دل صخره‌ها می‌جوشد، چشمه باغ رستم است که به درون رودخانه خروشان بهشت‌آباد از سرچشمه‌های کارون فرو می‌ریزد. در تمام فصل سال این چشمه جریان دارد و انسان را در زیبایی‌های خلقت فرو می‌برد.

  چشمه سیاسرد

  چشمه سیاسرد یا سیاه سرد در 5 کیلومتری شهر بروجن از توابع شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. در اطراف این چشمه چنارهای کهنسالی وجود دارد که عمر بعضی از آن ها به ۵۰۰ سال می‌رسد. 
  از آنجا طبیعت اطراف چشمه سیاسرد بسیار چشمگیر بوده و از هوای خنک و مطبوع برخوردار است، مکانی بسیار مناسب برای تفرج و استراحت ساکنان شهر بروجن به شمار می‌رود. فضاسازی مناسب و دسترسی آسان به این مکان، میل به بازدید از چشمه سیاسرد را چند برابر نموده است.

  زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری
   چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری- سیاسرد

  چشمه زنه

   از چشمه های استان چهارمحال و بختیاری واقع در دامنه کوه‌های جهانبین چشمه زنه است. که در 2 کیلومتری شهر هَفشِجان و 20 کیلومتری شهرکرد (مرکز استان چهارمحال و بختیاری) قرار دارد.
  در پیرامون این چشمه خروشان، درختان تنومندی روییده‌اند که این امر سبب به وجود آمدن فضایی زیبا و مفرح شده است. این چشمه در ایام سال تفرجگاهی برای اهالی منطقه به شمار می‌رود.    

  زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری
   چشمه های استان چهارمحال و بختیاری- چشمه زنه

  به منظور تأمین بخشی از آب کشاورزی دشت هفشجان، سدی در 40 کیلومتری جنوب شهرکرد و شمال کوه جهانبین و 3 کیلومتری شهر هفشجان بر روی این چشمه احداث شده است. این سد خاکی با هسته رسی، دارای مخزنی به حجم 1/3 میلیون مترمکعب است.
  طول تاج سد 410 متر و عرض تاج آن 8 متر و ارتفاع از روی پی در عمیق‌ترین ناحیه 42 متر است.شهر هَفشِجان از توابع شهرستان شهرکرد می‌باشد و در 14 کیلومتری شهر شهرکرد قرار دارد.


  چشمه زاغی

  چشمه زاغی در 5 کیلومتری شرق روستای سورک در مسیر راه سورک به شهرستان بروجن استان قرار دارد.این چشمه دارای چندین دهانه می‌باشد که برخی از آن‌ها فصلی و برخی دیگر به صورت دائم جوشش دارند. از آب این چشمه‌ها جهت آبیاری مزارع و باغ‌های روستاهای سورک و ایرانجه استفاده می‌گردد.
  در فصل بهار آبی زلال و با حجم بسیار زیاد از چشمه خارج شده و منظره بسیار جالب و مفرحی را به وجود می‌آورد.
  از آنجا که روستای سورک در منطقه‌ای سردسیر واقع شده و رشته‌ کوه‌های متوالی پیرامون آن را احاطه نموده‌اند، بارندگی در این منطقه زیاد و عمدتاً به صورت برف می‌باشد. در اثر ذوب شدن برف‌ها، چشمه های استان چهارمحال و بختیاری در این منطقه پر آب است. و در فصل بهار و تابستان چشمه‌های متنوعی با آب شیرین، زلال و خنک در دره‌ها و اطراف روستا به وجود می‌آید.


  چشمه سندگان

  چشمه سندگان در روستای سندگان از توابع بخش فلارد شهرستان لردگان استان چهارمحال و بختیاری و 60 کیلومتری شهر لردگان قرار دارد.چشمه سندگان دارای آبی گواراست و در اطراف آن درختان سرسبز و درختان سیب روییده‌اند که این امر سبب شده است این منطقه از نقاط گردشگری شهرستان لردگان به شمار رود. در مجاورت این چشمه استخر پرورش ماهی سردآبی راه‌اندازی شده و زیبایی این مکان را دوچندان نموده است. 


  چشمه پیرغار

  چشمه پیرغار بی شک یکی از زیباترین چشمه های استان چهارمحال و بختیاری است که بخشی از مجموعه گردشگری پیرغار است و در روستای ده چشمه در جنوب غربی شهرستان فارسان و 37 کیلومتری شهرکرد قرار دارد.

  زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری
   چشمه های استان چهارمحال و بختیاری-چشمه پیر غار

  آبی که از چشمه پیرغار سرچشمه می‌گیرد جهت آشامیدن مناسب است و میزان دِبی آن بسیار بالا و در حدود 2000 لیتر بر ثانیه است.    
  برخی از اهالی منطقه اعتقاد دارند که رودخانه و چشمه پیرغار از ابتدا وجود نداشته و در سال‌های گذشته به علت معجزه یکی از سادات که از نوادگان امامان شیعه بوده، به وجود آمده است.

  زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری
   چشمه های استان چهارمحال و بختیاری- پیر غار

  روستای ده چشمه مکانی سرسبز و جنگلی است که در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا واقع شده و به سبب برخورداری از طبیعت زیبا و بکر، در تمام طول سال مورد بازدید گردشگران و طبیعت‌دوستان قرار دارد. آب و هوای روستای ده چشمه در بهار و تابستان ملایم و مطبوع و در زمستان سرد و خشک است.


  چشمه وقت وساعت 

  چشمه وقت و ساعت شمس‌آباد یکی از چشمه‌های واقع در دامنه کوه جهان بین هفشجان و در غرب روستای شمس‌آباد، شهرستان شهرکرد است. این چشمه در فاصله ۳۵ کیلومتری شهرکرد و ۱۰ کیلومتری شهر هفشجان قرار دارد. علت نامگذاری وقت و ساعت به این دلیل است که آب این چشمه در طول روز ممکن است برای مدت ۲ تا ۳ ساعت قطع شود به گونه‌ای که هیچ اثری از آب در دهانه چشمه مشاهده نمی‌شود ولی با گذشت مدت زمانی به یک باره آب از دهانه این چشمه شروع به جوشش می‌کند و منظره زیبایی را به وجود می‌آورد.     


  چشمه برم

  چشمه‌برم در شهر لردگان با شهرکرد ۱۵۰ کیلومتر فاصله دارد. این چشمه علاوه بر تأمین آب کشاورزی، یکی از چشمه های استان چهارمحال و بختیاری است که بعنوان یکی از سرشاخه‌های کارون به حساب می آید. و چشم‌انداز زیبایی را برای شهر لردگان بوجود آورده‌است. اطراف این چشمه به صورت پارکی برای تفرج گردشگران است. این چشمه در محله ساطح لردگان واقع است که مظهر شهر لردگان است.
  جوشش چشمه های مصفای برم در مرکز شهر لردگان گردشگاهی با همین نام را به وجود آورده است .اطراف این چشمه به صورت پارکی جهت تفریحی وتفرج وگذراندن اوقات فراغت اهالی شهر و گردشگران فضای سبز فراهم آمده است.

  زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری
  چشمه های استان چهارمحال و بختیاری- چشمه برم

  چشمه مولا و سرداب

  چشمه مولا یکی از چشمه‌های استان چهارمحال و بختیاری است که در مجاورت روستای آلیکوه از توابع شهرستان اردل قرار دارد. اطراف این چشمه مناظر و چشم‌اندازهای زیبایی دیده می‌شود که همین امر سبب شده است این منطقه به یکی از گردشگاه‌های شهرستان اردل تبدیل شود. در این منطقه جهت رفاه حال مسافران اقداماتی از قبیل احداث جاده، ساخت سکوی نشیمن و سرویس بهداشتی صورت گرفته است.

  زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری
  چشمه های استان چهارمحال و بختیاری- چشمه مولا

  چشمه مولا و چشمه سرداب با فاصله نسبتا نزدیك به هم، از چشم اندازها و مناظر بسیار زیبایی برخوردارند و هر روز به ویژه روزهای تعطیل پذیرای صدها گردشگر و مسافر از نقاط مختلف می باشند. فاصله این نقاط تا شهركرد حدود 120 كیلومتر می باشد. چشمه سرداب با دبی آب ۱۱۰۰۰ لیتر در ثانیه در ردیف پرآب‌ترین چشمه‌های کشور قرار دارد.

  بیشتر بخوانید: مناطق حفاظت شده استان چهارمحال و بختیاری


  چشمه دروغ زن

  اساس آبادانی وشکل گیری پارک سرچشمه فرخ شهر چشمه ای است به نام دروغ زن. این پارک با مساحتی بالغ بر 190000 متر مربع دارای چشمه ای پر ازآب وفضای سبز و چشم نواز وجنگلی است. اولین چیزی که در بدو ورود چشم هر بیننده ای را خیره می سازد آب نمای زیبای این پارک می باشد که برروی استخرهای پارک قرار دارد.
  آب این چشمه خود برکت وزیبایی وشکوفایی رابه ارمغان می آورد جاذبه دلنشینی راآفریده است. بخشی دیگر پس از عبور از پارک مسیر جوی های شهر را طی می کند ولطافت وسر سبزی را به درختان وگل های سطح شهر هدیه می کند.

  زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری
   چشمه های استان چهارمحال و بختیاری-چشمه دروغ زن

  چشمه بابازکی فرخشهر

  در روزگاران قدیم عارفی به نام بابازکی در این محل در عالم زهد وپاکی که بدان آراسته بود زندگی می کرده است ومردم از روی ارادت همه روزه به دیدار می رفتند واز ارشادات وحسن معاشرت وی بهره می جستند.
  بابازکی بعدها که فروغ زندگیش به خاموشی می گراید درهمین مکان در نقطه ای که کسی از آن اطلاع دقیقی ندارد مدفون می شود واز آن پس ، این محل به بابازکی معروف می شود. چنارهای بابا زکی قدمتی بیش از صد سال دارند. درختانی تنومد وپر جاذبه ، این درختان باآب گوارای چشمه ای که  با شگفتی از درون سنگی بیرون می آید کرامت وصفا وپر رنگی یافته اند. چشمه بابازکی  با ارتفاعی بلند آن هم از دل سنگ سر برمی آورد. در بالادست غاری وجود دارد که از قدیم آن را چهل دختران نام نهاده اند.


  چشمه میلاس

   چشمه میلاس در روستای دهنو میلاس واقع در  شهرستان لردگان بخش مرکزی و مرکز دهستان میلاس می باشد.این چشمه در 10 کیلومترمرکز شهرستان لردگان واقع شده است. چشمه میلاس از بالای این دشت را آبیاری می کند.این چشمه با دبی آب 450 تا550 لیتر در ثانیه در سال های پربارش ، آب کشاورزی دشت یک هزار و700 هکتاری میلاس را تأمین می کند وباعث حاصلخیز شدن زمین های کشاورزی گشته به طوری که محصول برنج میلاس در منطقه و استان های همجوار زبانزد شده است و هرساله عده ی زیادی برای خرید برنج به این منطقه می روند.


  چشمه (دریاچه) شلمزار

  این چشمه زیبا در شهر شلمزار مرکز شهرستان کیار  از چشمه های استان چهارمحال و بختیاری است که در حدود 30 کیلومتری شهرکرد قراردارد.
  این چشمه همه ساله در فصل بهار وتابستان تعداد زیادی گردشگر را از شهرهای استان وخارج از استان به خود جذب می کند ، که حداقل یک روز را در کنار این چشمه سپری می کنند.

  زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری
  چشمه های استان چهارمحال و بختیاری- چشمه شلمزار

  این منطقه از عواملی چون گیاه ، آب ، کوه، تشکیل شده است واین چشمه به دلیل واقع شدن در مسیر جاده اصفهان خوزستان می تواند محل مناسبی برای گردشگران باشد.

  زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری
   چشمه های استان چهارمحال و بختیاری-چشمه شلمزار

  چشمه مایک سورشجان

  این چشمه در فاصله 5 كیلومتری شهر سورشجان در امتداد جاده سورشجان - فارسان و در میان باغ های این شهر از پائین كوهی به نام دره سیر بیرون می آید. آب این چشمه گوارا و منبع اصلی آب باغ های این منطقه میباشد. متأسفانه به دلیل نا هموار بودن منطقه امكانات رفاهی هنوز در این مكان پیشرفت نداشته است. این مسیر تا چشمه خاكی می باشد اما طبیعت منطقه و در كنار هم قرار گرفتن كوه ،چشمه، جنگل همه و همه، مناظر زییبا و اوقات خوشی را برایگردشگران بوجود آروده است

  زیباترین چشمه ها ی استان چهارمحال و بختیاری
   چشمه های استان چهارمحال و بختیاری-چشمه مایک

  چشمه قلعه فارسان

  کانون گردشگری چشمه قلعه با چشم اندازهای زیبا پذیرای گردشگران زیادی است. همزمان با ذوب برف ها در فصل بهار، شکوفا شدن درختان کهنسال، و سرسبز شدن فضای اطراف چشمه قلعه در شهرستان فارسان این منطقه نیز مانند دیگر جاذبه های گردشگری چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند.
  داشتن جاده آسفالت سرویس بهداشتی، سکوهای نشیمن برای خانوارها و نزدیکی به گردشگاه پیرغار را از دیگر ویژگی های چشمه قلعه عنوان کرد.این تفریحگاه در 32 کیلومتری شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری ودر شهر فارسان واقع است.

  در ادامه بخوانید: آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری

  منبع: بیا تور

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

   

  1 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر