ورزش پاراگلایدر ، لذت پرواز بر فراز آسمان

12 اردیبهشت 1400
1257

همواره و در طول تاریخ یکی از آرزوهای دیرینه بشر، پرواز بر فراز آسمان ها و دیدن شکوه مناظر زیبا در حین پرواز بوده است
انسان هیشه دوست داشته است تا مانند پرندگان ، لذت پرواز و رهایی در آبی آسمان را تجربه کند، به همین علت همواره در پی این بوده است تا راهی برای تجربه این حس لذت بخش پیدا کند.
به همین علت انسان ها در طی قرون و اعصار گذشته وسایل مختلفی را طراحی کرده اند تا بتوانند پرواز را برای خود امکان پذیر کنند. یکی از این تجهیزات که فرصت پرواز را هر چند برای مدتی در اختیار انسان قرار می دهد ورزش زیبای پاراگلایدر است. این ورزش که یکی دیگر از ورزش های هیجان انگیز است بیشتر مورد توجه افراد هیجان طلب و ماجرا جو است.

ورزش پاراگلایدر


 با تبحر و تمرین و انجام این ورزش همه افراد بخصوص کسانی که به کارهای ماجراجویانه علاقمندند می توانند پراز بر فراز آسمان را تجربه کرده و به آرزوی خود که همان لذت رهایی در آسمان، به مانند پرندگان است، برسند. برای آشنایی با این ورزش لذت بخش و هیجان انگیز تا پایان مطلب با ما همراه باشید

پاراگلایدر چیست؟

پرواز با پاراگلایدر مسلما تجربه هیجان انگیز و منحصر بفردی است بخصوص برای افرادی عاشق هیجان هستند تجربه ای بی نظیر و لذت بخش خواهد بود. 
پاراگلایدر  یا پاراگلایدینگ (Paragliding) یکی از ورزش های مفرح و هیجان انگیز بوده و در اصل ساده ترین روش پرواز برای انسان هاست. پاراگلایدر ارزانترین و سبک ترین وسیله برای پرواز نیز هست.
پاراگلایدر که نوعی چتر است در حقیقت مانند بال پرنده است که بدون موتور کار می کند و با دویدن آماده پرواز می شود

ورزش پاراگلایدر

 کلمه پاراگلایدر از دو بخش تشکیل شده است. پارا به معنای چتر بوده، بخش دوم یعنی گلایدر نیز به معنای سُر خوردن است. این اجزا و معانی آن ها نشان دهنده عملکرد این وسیله که در واقع حرکت به سمت جلو و سر خوردن روی مولکول های هوا است می باشد.
این وسیله در دهه 80 میلادی اختراع شد و بعد و به مرور زمان دچار دگرگونی هایی شد و از لحاظ ایمنی و کارکرد به مرور رشد کرد و بهبود یافت.
فعالیت هایی که در فرآیند پرواز با پاراگلایدر انجام می شود مانند بلند شدن ، فرود آمدن و همینطور آموزش کار با این وسیله و حمل نقل بسیار ساده و آسان است.
 همان طور که گفته شد حمل و نقل این وسیله نیز بسیار راحت است و کل تجهیزات مورد نیاز برای این ورزش یعنی بال پرواز، صندلی و کلاه ایمنی وزن زیادی ندارد و کمتر از 20 کیلوگرم وزن داشته و به سادگی درون یک کوله پشتی قرار می گیرد.

ورزش پاراگلایدر


پرواز با پاراگلایدر یک نفره، دو نفره است و گاهی اوقات برای ثبت رکورد می تواند به صورت سه نفره یا چهار نفره نیز انجام گیرد.
بالاترین رکورد پرواز با پاراگلایدر در ایران که رکورد آسیا را نیز شکسته است پرواز در مسافتی  بیشتر از ۴۸۰ کیلومتر است.

آشنایی با یک ورزش هیجان انگیز دیگر: ورزش آبی رفتینگ


اجزاء پاراگلایدر

هر پاراگلایدر از سه قسمت تشکیل شده است.
بال یا چتر: این قسمت که بلای سر فرد قرار می گیرد و به وسیله آن پرواز انجام می شود
صندلی : که خلبان در حین پرواز روی آن نشسته و پرواز می کند. صندلی یا هارنس به بال(چتر) وصل شده است.
چتر نجات یا چتر کمکی: یک وسیله ایمنی دیگر که در پاراگلایدر و درون صندلی تعبیه شده است چتر نجات است و برای این در نظر گرفته شده است که فرد در حین مواجه با خطر و در مواقع لزوم از آن استفاده کند.

   پاراگلایدر چگونه کار می کند؟

   پرواز با پاراگلایدربا استفاده از نیروی باد انجام می شود و  پاراگلایدر موتور محرک ندارد برای پرواز باید به محل بلندی مثلا به دامنه کوه رفته و در حالی که  بال ها را باز کرده اید در دامنه کوه تا چند قدم بدوید و به این کار ادامه داده تا بال ها به پرواز دربیایند و شما از زمین جدا شوید . برای پروز با پاراگلایدر نیازی به سقوط آزاد یا پرش از صخره نیست
  نشستن و برخاستن با پاراگلایدر به نرمی و آرامی انجام می گیرد و این ورزش از چیزی که فکر می شود راحتتر انجام می گیرد و احساس ترس از ارتفاع یا افتادن به فرد دست نخواهد داد.

  ورزش پاراگلایدر


  شروع پرواز می تواند به شکل های مختلفی باشد. 
  در روش اول خلبان با سرعت در جهت مخالف باد می‌دود و چتر را پشت سر خود می‌کشد. برخورد باد به زیر چتر آن را به اهتزاز درمی‌آورد و نهایتاً موجب به پرواز درآمدن خلبان می‌شود. اگر باد شدیدتر باشد گاهی خلبان ابتدا در جهت مخالف می‌ایستد (به‌اصطلاح ریورز یا ضربدری گفته می‌شود) تا باد چتربال را از زمین جدا کند و سپس برگشته و شروع به دویدن می‌کند تا از زمین جدا شود. این روش‌ها معمولاً در نواحی کوهستانی انجام می‌شود تا خلبان بتواند از تفاوت ارتفاعش با زمین پست‌تر نیز برای تداوم مدت پرواز استفاده کند. در روش دوم که معمولاً در نواحی پست استفاده می‌شود، خلبان به کمک یک وسیله دیگر کشیده می‌شود تا به ارتفاع مناسب برسد (معمولاً زیر ۳۰۰۰ پا) و بعد خود را از طنابی که توسط آن کشیده شده جدا می‌کند و مستقلاً پرواز می‌کند(ویکی پدیا)

  پس از این که پاراگلایدر به پرواز درآمد، خلبان می تواند با آرامش در جایگاه خود قرار گرفته و از دیدن مناظر زیبا ودیدنی و همچنین تجربه  پرواز لذت ببرد.
  یکی از نکات مهم در این ورزش که اهمیت زیادی دارد انتخاب محل پرواز است. در محل پرواز نباید ساختمان، درخت و یا مانعی در مسیر حرکت شما باشد.
   گاهی اوقات افراد برای پرواز از روش های دیگری هم استفاده می کنند مثلا می توان موتوری مخصوص را به پشت خلبان وصل کرد تا پس از حرکت پروانه و فشار ناشی از آن ، نیروی محرک ایجاده شده و پاراگلایدر از سطح زمین پرواز کرده که به آن  پاراموتور گفته می شود.
  خلبانان این وسیله یعنی پاراموتور در ابتدا باید دوره های مربوط را بگذرانند و سپس در در صورت آمادگی و کسب مهارت با این وسیله پرواز کنند.

  ورزش پاراگلایدر


  گاهی اوقات نیز در مکان هایی که مسطح است پاراگلایدر به وسیله یک کابل محکم به یک خودرو وصل شده و توسط خودرو کشیده می شود و به این صورت پاراگلایدر به پرواز در می آید.
  نکته ای که هست این است که در همه این روش ها زمانی که پاراگلایدر به ارتفاع کافی برسد دیگر نیازی به کابل یا موتور نیست و خلبان باید با تکیه بر تجربه و مهارت های پیشین پرواز کرده، ارتفاع خود را زیاد و کم کرده و پرواز خود را کنترل کند.

  بیشتر بخوانید: کایت سواری چیست؟ 

  پاراگلایدر در ایران

  ورزش پاراگلایدر در ایران زیر مجموعه ای از ورزش های هوایی محسوب می شود و متولی آن در کشور انجمن ورزش های هوایی ایران است که تحت نظر فدراسیون انجمن های ورزشی فعالیت خود را انجام می دهد.
  این ورزش در کشورمان ایران تقریبا از سال 1993 شروع به فعالیت کرده است. هم اکنون در بیشتر نقاط کشور این ورزش مهیج انجام می شود و در بسیار از مناطق کشور مسابقات وجشنواره های مختلفی برای علاقمندان و طرفدارن این ورزش مفرح برگزار می گردد.

  ورزش پاراگلایدر


  باشگاه ها زیادی برای آموزش این حرفه در سرتا سر کشور وجود دارد و علاقمندان می توانند برای حرفه ای شدن و دیدن آموزش های لازم به منظور پرواز در این باشگاه ها آموزش های لازم را ببینند.


  در کجا امکان پرواز با پاراگلایدر وجود دارد؟

  در تهران مناطق مختلفی برای پرواز با پاراگلایدر وجود دارد : از جمله:

  سایت پروازی جنت آباد
  سایت پروازی توچال
  سایت پروازی آب سرد در جاده فیروزکوه
  سایت پروازی امام زاده هاشم
  سایت پروازی لواسان

  ورزش پاراگلایدر

  یکی از اصلی ترین محل های پرواز با پاراگلایدر در کشور ،  در جزیره کیش است که هم مخصوص پروازهای آموزشی است و هم تفریحی.
  همچنین در شهرهای گرگان، کرج، شهرکرد، یزد، مریوان، ارومیه، قم، مشهد، تبریز، همدان، اصفهان نیز امکان پرواز با پاراگلایدر در کشور وجود دارد.

  منبع: بیا تور
   

  در ادامه بخوانید : بهترین تورها و رودخانه های مناسب برای ورزش رفتینگ در ایران

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

   

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر