سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

1 خرداد 1399
2694
9
14

مناطق ییلاقی شمال کشور همیشه یکی از اولین گزینه ها برای زمانی است که  فرصتی برای مسافرت در کشور ایجاد میشود .استان های شمالی کشور به خصوص گیلان و مازندران میزبان مسافران  و طبیعت دوستان از اقصی نقاط کشور هستند . کمتر کسی هست که حداقل یکبار به این استان های زیبا و دیدنی سفر نکرده باشد .مجموعه ای از آبشارها و چشمه سارهای بی بدیل ، دشت های پر از شکوفه های رنگارنگ ،  تجربه سکونت در کلبه های روستایی و اوای پرندگان خوش لحن ما را وسوسه میکند تا در فصل بهارو تابستان سری به مناطق ییلاقی شمال بزنیم و فرصت دیدن ییلاقات مازندران و گیلان را از دست ندهیم .
با بیا تور همراه باشید تا تعدادی از این مناطق ییلاقی شمال کشور را به شما معرفی کنیم که البته مجموعه ای است کوچک از هزاران بهشت جلگه ای و ییلاقی شمال کشور.

سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور


روستای فیلبند مرتفع ترین ییلاق مازندران

ییلاق فیلبند بابل , منطقه ای بکر و زیباست که تمام دوستداران طبیعت و بوم گردان دست کم یک بار به ان سفر کرده یا نام ان را شنیده اند. اگر در روز های با طراوت بهارخود را به ارتفاعات فیلبند بابل برسانید اسمان را  به خود نزدیک تر می یابید گویی ابر ها در دستان شما هستند.  تصویر رویایی از طبیعت زیبای فیلبند ان قدر خارق العاده است که میتواند شما را مدت ها میخکوب خود کند.!

سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

ارتفاع این ییلاق از سطح دریا حدود ۲۳۰۰ متر است که همین ارتفاع زیاد باعث شده است احتمال رخ دادن پدیده اقیانوس ابر قوت بگیرد که یکی ازمهم ترین جاذبه های دیدنی روستای ییلاقی فیلبند است .مطمنا عبور از جاده ای که از میان ابرها میگذرد تنها جاذبه این ییلاق زیبا نیست بلکه شما میتوانید همه پدیده‌های جوی از قبیل ابر و مه و باران و برف و تگرگ و رگبار و ناگهان رنگین کمان و هوای صاف و آفتابی را  در یک روز تجربه کنید .

سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

حال اگر میخواهید بدانید روستای فیلبند بابل کجاست باید بگوییم اگر از تهران عازم این ییلاق رویایی هستید باید از مسیر جاده هراز وارد شوید . بعد از رودهن، آبعلی و تقریبا ۵۰ کیلومتر بعد از گزنک و ۲۵ کیلومتر مانده به آمل، یک خروجی در سمت راست جاده وجود دارد که به سنگچال می‌رسد. بعد از روستای سنگچال به ارتفاعات فیلبند می رسید.

سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

 

جواهرده رامسر جواهری در فراسوی ابر ها

روستای جواهرده مازندران چون عروسی زیباست که در نیمی از سال رخت سفید پوشیده از برف به تن میکند و در فصل بهار و تابستان با عطر خوش چمنزار خود دل هر بوم گردی را میبرد . این ییلاق بی نظیر همچون جواهری نه تنها در رامسر بلکه در کل مازندران میدرخشد چنان که میتوانی در هر فصل سال به ان سفر کنی و با هوای مطبوع ان جانی دوباره بگیری و از دیدن جنگل های انبوه و طبییعت شاهکار ان خود را نه در جواهرده رامسر بلکه در بهشت تصور کنی!

سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

 

سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

برای اینکه قدم درمسیر ییلاق سنتی جواهرده بگذاریم باید 27 کیلومتر از رامسر به سمت پیچ و خم کوهستان برانیم مسیری را به سمت ناحیه مرتفع ۲ هزار متری پیش بگیرید. اما با عبور ازاین این جاده مه الود و رسیدن به ییلاق جواهرده بی نظیرکه در محاصره کوه های البرز قرار دارد  ممکن است عاشق شوید پس مراقب دل های خود باشید.

سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

 

سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

روستای جواهر ده از آن حیث که امکانات تفریحی و رفاهی مناسبی را برای گردشگران فراهم کرده است هرساله در فصول گرم سال میزبان طبیعت دوستان از سراسر ایران است .ابشار های فصلی و دایمی این روستای ییلاقی ,  جنگل صفارود و چشمه های اب معدنی , دریاچه زیبای قو  و مسجد تاریخی ادینه و گور های تاریخی گبری مجموعه ای از جاذبه های طبیعی و تاریخی را فراهم نموده که که هر مسافری با هر سلیقه ای از گشت و گذلر در ییلاقات جواهرده لذت ببرد . 

​  ​سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور


سفر به ییلاق رویایی مازیچال

از قدیم گفته اند هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد , اگر شما هم میخواهید از منطقه ای بکر و دست نخورده لذت ببرید که در زیبابی هم تراز بهترین مناطق ییلاقی دنیاست سختی راه ارتفاعات مازیچال را باید به جان بخرید. اگر از مسیر جاده کلاردشت عازم ارتفاعات مازیچال شوید یکساعت پیاده روی در پیش دارید اما مطمن باشید دیدن منظره شور انگیز این ییلاق زیبا مازندران خستگی از جان شما میزداید.


  اگر در یک روز ابری عازم ییلاق زیبای مازیچال شوید خود را سوار بر تکه ای ابر می یابید که میتوانید دور نمای زیبای شهر عباس اباد را ببینید . مسیر رسیدن به این منطقه ییلاقی بکر و دست نخورده از درختان کاج و بلوط  پوشیده شده است به همین دلیل دامداران روستاهای عباس اباد تنکابن دام هایشان را برای  چرای ییلاقی به مازیچال می اورند . در بهار و تابستان میتوانید از دیدن گله های گوسفند در مسیر منتهی به مازیچال لذت ببرید.

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

   

  اگر از مسیر دسترسی به منطقه ییلاقی مازیچال بخواهید اگاه شوید باید به سمت کلاردشت درنزدیکی چالوس بروید بعد ازمیدان بزرگ کلاردشت به سمت جاده ۲ عباس آباد به مقصد کرد محله بروید. با پرس و جو ار راهنماهای محلی به سمت ارتفاعات مازیچال و روستای آن حرکت کنید.

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور


   

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

  ییلاق بکر رامسر

  نمیتوان از ییلاق های زیبای شمال نوشت و از ییلاق دیدنی  و باور نکردنی گرسماسرسخن به میان نیاورد . آن چه ییلاق گرسماسراز سایر مناطق ییلاقی شمال برتری میدهد وجود چشمه سارهای چشم نواز, دشت های سرسبزکوه ههای سر به فلک کشیده است که مجموعه ای از آن ها هر طبیعت گردی را به سمت خود میکشاند تا ساعتی را به تماشای این نقاشی زیبای پرورگار بنشیند.

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور


  کوه سرسبز و مرتفع سماوس شناخته شده ترین ارتفاعات این روستای ییلاقی جذاب  است که روستای ییلاقی گرماسگردر دامنه شرقی ان واقع شده است و جالب است بدانید روستای جواهر ده نیز در دامنه شمال غربی این کوه قرار داد . اگر بگوییم کوه سماوس کوهی میان بهشت این مناطق ییلاقی دلربا هست اغراق نکرده ایم .روستای گرسماسریکی از بهترین مسیر ها برای صعود به این قله جذاب است و همه ساله ییلاق گرسماسر میزبان کوهنوردان بسیاری برای صعود به سماوس میباشد .

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

  برای رفتن به روستای گرسماسر از سمت رامسر وارد جاده هریس شوید و پس از حدودا دوساعت رانندگی و عبور از جنکل هاس بی نظیر دالخانی منطقه ییلاقی گرسماسر را روبروی خود میبینید. اگر به این ییلاق فوق العاده چشم نواز سر بزنید میتوانید تمام مناطق رامسر و تنکابن را به تماشا بنشینید و دور از هیاهو شهری از اب و هوای دلپذیر این منطقه ییلاقی لذت ببرید.

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

   

  سوباتان بهشت گمشده ایران

  اگر به منطقه ییلاقی سوباتان سفر کنید انتظار یک بهشت رویایی را داشته باشید .در یک سو گله اسب های وحشی و در سویی دیگر دشت گل های شقایق پیش روی شماست. در شمال  روستای سوباتان  رودخانه خروشان لیسار واقع شده است و از غرب به دریاچه زیبای نئور و ییلاقات اردبیل می رسد. جنوب سوباتان، مناطق ییلاقی آسبومار زیبایی آن را دو چندان کرده است و شرق آن را ، جنگل های تالش فرا گرفته است.

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

   سوباتان کجاست ؟ ییلاق سوباتان از سرسبزترین و زیباترین ییلاق های کشور است که در ۲۲ کیلومتری شهر لیسار از توابع تالش و در ۳۶ کیلومتری شمال غرب تالش  قرار دارد. روستای زیبای سوباتان در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است و دارای آب و هوای بس خنک، در فصول گرم سال است.

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

  از خصوصیات منحصر بفرد این ییلاق که باعث میشود طبیعت گردان با اشتیاق فراوان در تابستان از این منطقه خوش اب و هوا دیدن کنند این است که، برای اسکان گردشگران اقامتگاه رسمی ای وجود ندارد و گردشگران در خانه های ساکنان می مانند. این ییلاق بسیار  بافت سنتی دارد ، و شما میتوانید یک شب بیاد ماندنی در کلبه های چوبی آن که به طور پراکنده در دشت های خرم آن پراکنده شده اند داشته باشید.

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

  دیلمان ییلاق جادویی گیلان

  نمیشود از مناطق ییلاقی گیلان صحبت کرد و نامی از ارتفاعات خوش اب و هوای دیلمان به میان نیاورد. به شما اطمینان میدهم اگر یک بار به منطقه زیبای دیلمان سفر کنید با وجود اب و هوای بی نظیرمناظر سرسبز و جاده رویایی اش دوباره برای دیدن آن وسوسه میشوید. این روستا در شمال ایران، در استان گیلان و در منطقه‌ی سیاهکل قرار دارد . دیلمان از ان مناطق ییلاقی هست که شما در سفر به ان در طول مسیر نیز لذت خواهید برد . حتما به شما پیشنهاد میکنم در میانه راه در کنار ابشار لونک خستگی از تن بزدایید . عکس های جذابی از طبیعت بکر جنگل های اطراف ان بگیرید. علاوه بر این امکانات مناسبی برای گردشگران از جمله منقل های بتونی برای برپایی آتش کباب، آب لوله کشی و غرفه هایی که به فروش صنایع دستی می پردازند در آن وجود دارد.

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور


   

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

  اگر در بهار به دیلمان زیبا سفر کنید میتوانید به استقبال  دشتی از شقایق های وحشی که هر بیننده ای را مسحور زیبایی خود میکند بروید. هم چنین دیدن اسب های ازاد در دل طبیعت بی نظیر دیلمان هر گردشگری را به وجد می اورد 

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور


  البته ییلاق سرسبز دیلمان نه تنها مورد توجه طبیعت دوستان هست بلکه علاقمندان دیدنی های تاریخی به ارتفاعات دیلمان سفر میکنند تا از حمام دیلمان، قلعه ی گرماور و چند آرامگاه مانند آرامگاه باباولی دیدن کنند.

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

  اولسبلانگاه  , خط مرزی اسمان و زمین

  اگر میخواهید از شلوغی دنیای شهری و روزمرگی ها رهایی یابید و دل به جاده ای سرسبز و ییلاقی بزنید و درسفری بر فراز اسمان با ابر ها همنشین شوید ییلاق با صفای اولسیلانگاه میزبان خوبی برای شما خواهد بود . اولسبلنگاه، روستایی بربلندای شهر ماسال در غرب گیلان است، جایی که ییلاق همیشگی مردم ماسال است و هر بهار و تابستان به این منطقه خوش اب و هوا کوچ میکنند.

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

  ییلاق دلفریب اولسبلنگاه، بافت سنتی وروستایی خود را زنده نگه داشته است و با خانه های چوبی و رنگارنگ از گردشگران دلبری میکند . ییلاق اولسبلنگاه در ارتفاع هزار و 489 متری از سطح دریا، که در فاصله حدود 27 کیلومتری شمال غرب شهر ماسال قرار دارد، گل سر سبد  ییلاق های این شهر است و جایگاه شناخته شده ای در میان ییلاق های اطراف ماسال دارد.

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

  مسیر رسیدن به ییلاق اولسبلنگاه،عجله نکنید کمی ماجراجویی در جاده های اطراف شما را به ابگیری کوچک میرساند که خنکای ان روحی تازه میبخشد.صدای رودخانه خالکویی موسیقی زنده ایست که طبیعت ماسال گیلان به شما تقدیم میکند.

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

  با رسیدن به روستایی ییلاقی اولسبلانگاه پیشنهاد ما این است که شبی را در کلبه های زیبای ان اقامت کنید و صبح زود با دریایی از جنس ابر روبرو شوید. جاذبه های روستای اولسبلانگاه  ماسال محدود به طبیعت چشم نواز ان نیست .عکاسی از ، پیچش های جاده با درختان انبوه و در هم تنیده، خانه ها و کلبه های چوبی با سقف های رنگی یکی از تفریحات خوب برای ثبت خاطرات شماست .همچنین میتولنید همچون مردمانی که با اسب به ییلاق و قشلاق خود کوچ میکردند سوار بر اسب ها در دشت لاله بتازید.

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

  سفربه زیباترین مناطق ییلاقی شمال کشور

   

  منبع: بیا تور

   

  ما را درشبکه های اجتماعی دنبال کنید

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

  7 اظهار نظر
  • چقدر خوبه که الان تو اینترنت همه جیز رو میشه پیدا کرد. قبلا باید کلی میگشتیم تا کسی رو پیدا کنیم که بهمون چیزی یاد بده یا مثلا واسه لوله بازکنی برچسب ها رو زیر و رو میکردیم که آیا یه آدم مطمئن واس چاه بازکنی پیدا میشه یا نه ولی الان دیگه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو اینترنت هست. از اطلاعات عمومی ساده گرفته تا انواع آموزش های فنی و... رو میشه از تو اینترنت پیدا کرد. ممنون بابت راهنمایی های خوبی که دارین

  • خیلی خوب.... ولی مناطق ییلاقی زیبای دیگری هم هست که جاشون خالیه ...اطراف جنگل گیسوم، روستاهای بخش اسالم، و....

  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر