پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری

15 اردیبهشت 1399
2057
10
1

استان چهارمحال و بختیاری در بخش مرکزی رشته کوه های زاگرس بين پيش كوههاي داخل و استان اصفهان واقع شده است. این استان از شمال و شرق به استان اصفهان، ازغرب به استان خوزستان، از جنوب به كهکيلويه و بوير احمد و از شمال غرب به استان لرستان محدود است. استان چهارمحال و بختیاری دارای  16 قله با ارتفاع بیشتر از 3500 است و با میانگین ارتفاع 2100 متر ، مرتفعترین استان کشور است.
شهرکرد مرکز استان چهارمحال  و بختیاری نیز با میانگین ارتفاع بیش از 2000متر، بلندترین مرکز استان کشور است و به همین علت است که بام ایران نامیده می شود. بلندی های استان چهارمحال و بختیاری از شمال غرب به سمت جنوب شرق امتداد می یابد.
این استان به واسطه بارش های خود منبع ده درصد از آبهای کشور و سرچشمه دو رودخانه مهم و معروف کارون و زاینده رود است.

پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری

پوشش گياهي غالباً حاصل و نتيجه نوع اقليم منطقه است كه به نوعي خود نيز در سطحي محدود بر اقليم منطقه، بخصوص در خرد اقليم منطقه اثرگذار است. 
در استان چهارمحال و بختیاری عواملی مانند اختلاف ارتفاع، آب، خاک، شرایط آب و هوایی باعث شده است که پوشش گیاهی متنوع باشد و در اکثر نقاط استان چهارمحال و بختیاری شرایط ایجاد پوشش گیاهی مهیا می باشد زیرا  استان چهارمحال و بختیاری در منطقه رویشی زاگرس قرار دارد منطقه رویشی زاگرس به دلیل برخورداری از شرایط نسبتا مناسب محیطی از تنوع جالبی در پوشش گیاهی برخوردار است

پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری
پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری


از آنجایی که بارش ، اصلی ترین عامل در تعیین نوع پوشش گیاهی است،  تغییرات بارندگی و ارتفاع در این سرزمین به گونه ای است که هر چه از طرف شرق به غرب استان پیش برویم پوشش گیاهی غنی تری را مشاهده می کنیم.
ویژگی های اقلیمی و طبیعی استان (دمای هوا، ارتفاعات، بارش قابل توجه، نوع خاک و...) باعث شده که این استان یکی از مهم ترین رویشگاه های گیاهان دارویی در کشور باشد.

پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری
پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری


به طور کلی پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری را میتوان به دو بخش جنگلی و مرتعی تقسیم کرد.

پوشش جنگلی

از نظر جغرافیایی، جنگل های استان جزو جنگل‌های غرب و جنوب غرب ایران به شمار می آیند جنگل‌های طبیعی استان چهارمحال و بختیاری به صورت نواری از كوه‌های بازفت شروع و به ارتفاعات فلارد ختم می‌شوند. مناطق بازفت، اردل، لردگان، دوراهان و فلارد كانون‌های عمده جنگلی این استان هستند 


وسعت رویشگاه های جنگلی استان 7-3 هزار هکتار است که حدود 50 درصد آن در شهرستان لردگان و مابقی در شهرستان های اردل، کیار، کوهرنگ و بخش کوچکی از بروجن واقع شده است. متأسفانه طی سال‌های اخیر بر اثر وقوع آتش‌سوزی‌های متعدد، خشکسالی، قاچاق گونه‌های در معرض خطر، قطع درختان برای تهیه هیزم و زغال، آلودگی بی‌سابقه هوا با حضور ریزگردهای داخلی و خارجی، خسارات جبران‌ناپذیری به خود دیده است

پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری
پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری- جنگل های استان

جنگلهای استان در سه دسته جنگل با تاج پوشش متوسط، جنگل با تاج و پوشش کم و جنگل با تاج پوشش گیاهی انبوه بیان می گردد که عمدتا در جنوب و جنوب غرب استان واقع شده اند.
گونه ها و جوامع جنگلی منطقه چهارمحال و بختیاری تنوع زیادی ندارند. گونه غالب بلوط است که با سازگاری زیاد با محیط، در سرتاسر منطقه جنگلی پراکنده است این گونه شرایط بسیار متغیر اقلیمی و خاکی را تحمل می کند.

پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری
پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری- بلوط

البته گونه های چوبی دیگری در جنگل های منطقه شناسایی شدهاند که با محدودیت های رشد و یا شرایط نامساعد مواجه اند و گسترش آنها از طریق عوامل رطوبت و اقلیم محدود و کنترل می شود. 
علاوه بر بلوط که حدود 98 درصد پوشش جنگلی را تشکیل می دهد  گونه‌های دیگری همچون زبان گنجشک، پسته وحشی (بنه)، زالزالک، گردو، كیكم، داغداغان، بادام، انجیر كوهی، سماق و پلاخور نیز دیده می‌شود.

پوشش مرتعی

استان چهارمحال و بختیاری از شرایط مناسبی برای رویش نباتات علوفه ای برخوردار است و قلمرو وسیعی از استان را این نباتات در برمی گیرد. این استان به پشتوانه غنای پوشش گیاهی و تنوع گونه ها سرشار از گیاهان دارویی و صنعتی است که از دیرباز برای انواع مصارف به ویژه درمان بیماری ها مورد استفاده افراد بومی و غیربومی منطقه بوده است.

پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری
پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری


مساحت مراتع استان براساس نقشه پوشش گیاهی 864511 هکتار برآورد گردیده است که عمدتا بعد از جنگل‌های استان از غرب به شرق کشیده شده¬اند. از منطقه¬های مهم رویش گیاهی مرتعی در سطح استان منطقه رویش زاگرس می باشد که گونه های گیاهی مهم آن شامل گون، یونجه، شبدر سفید و قرمز، شیرین بیان، جاشیر، مرغا و..... است
با کاهش بارندگی و پایین آمدن میزان رطوبت در نواحی شرقی استان یعنی در محدوده شهرستان‌های شهرکرد، فارسان، کیار و بروجن، پوشش گیاهی عمدتاً به مراتعی با وضعیت فقیر یا خیلی فقیر محدود می‌شود.
براساس پژوهش ها پوشش مرتعی با وضعیت عالی در محدوده استان چهارمحال و بختیاری وجود ندارد. مراتع موجود در این محدوده شامل مرتع با تاج پوشش متوسط، مرتع با تاج پوشش فقیر و مرتع خوب می شود.

پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری
پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری- مراتع

مراتع با تاج و پوشش متوسط: این اراضی در شمال غرب، مرکز و جنوب استان مشاهده می شود.
مراتع با تاج و پوشش فقیر: این مراتع اراضی شمال غرب و شرق استان را در بر می گیرد.
مراتع خوب: این مراتع عمدتا در شرق شهرستان کوهرنگ، قسمتی از شهرستان اردل و فارسان و قسمت هایی از شهرستان کیار و بروجن را شامل می شود.

پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری
پوشش گیاهی استان چهارمحال و بختیاری

گیاهان دارویی

استان چهارمحال و بختیاری سرشار از گیاهان دارویی است که عمده آنها از قدیم الایام در بهبود بیماری ها کاربرد موثر داشته اند و شناخت روش استفاده از آنها از پیشینیان سینه به سینه نقل شده است به خصوص زمانی که دکتر و دارو به راحتی در دسترس نبوده است. این گیاهان دارویی موجب بهبودی بیماران می شوند. وجود گیاهان دارویی فراوان در استان می تواند در جذب توریسم و جهانگرد ایرانی و خارجی موثر باشد.  در سال های گذشته محققانی از کشور آلمان در منطقه کوهرنگ و کوه های زردکوه به جمع آوری گیاهان دارویی پرداخته اند.از گیاهان دارویی استان می توان مخلصه، زرونی، برنجاس، بولاغ اوتی، مرزنگوش، افسنطین، بابونه، اکلیل الملک، گل آورونه، گل گاوزبان، کتیرا و شیرین بیان (مجو) ، ریواس، بارهنگ ، بوسور نام برد که کاربرد دارویی موثری در بهبود و درمان بیماری ها دارند.

منبع: بیا تور

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

 

4 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر