پیشنهاد ویژه
تگ ها

ضروری ترین لوازم کوهنوردی کدامند؟

20 خرداد 1399
2072
2

در این مقاله قصد داریم ضروری ترین لوازمی که هر کوهنورد بایستی همراه خود داشته باشد  تا سفر لذتبخشی را تجربه کند را شرح دهیم.

کفش مناسب کوهنوردی

کفش از یکی از مهمترین لوازم‌ ضروری کوهنوردی است. در انتخاب کفش دقت زیادی نیاز است. کف کفش نباید لیز باشد. برای محافظت از قوزک پا بهتر است از کفش ساق دار استفاده کنید، کفش‌های ایرانی مناسب کوهنوردی،  هم ارزان‌تر از کفش‌های خارجی‌اند هم معمولا وزن‌شان بیشتر است. پایار و لاوان جزو برندهای خوب کفش کوهنوردی هستند. در بین کفش‌های خارجی هم به ترتیب اسکارپا، لووا و ترزتا قرار دارد. همانطور که نوع کفش مهم است به  همان اندازه  باید در انتخاب جوراب دقت کرد.

برای خرید کفش مناسب کوهنوردی کلیک کنید

ضروری ترین لوازم کوهنوردی کدامند؟
کفش مناسب کوهنوردی
ضروری ترین لوازم کوهنوردی کدامند؟
کفش مناسب کوهنوردی

تهیه لوازم کوهنوردی از سایت معتبر دیجی کالا

ضد آب بودن تجهیزات کوهنوردی

در کوهنوردی یا باید کوله پشتیتان ضد آب باشد یا لباس هایتان. باید مطمئن باشید هنگام کوهنوردی وسایل شما( به ویژه لباس هایتان ) از نفوذ باران در امان هستند. اگر چنین است شما نیازی به کوله پشتی‌های ضدآب ندارید ، فقط کافی است که لباس هایتان را در داخل یک کیسه پلاستیکی قرار دهید تا آب به آن ها نفوذ نکند. از پارچه های تکنولوژی گورتکس برای پوشش های کوهنوردی ، کاپشن و بوت های خود که با نشان ضدآب عرضه می شوند استفاده کنید. در غیر اینصورت یک پانچو و یا یک کت بارانی در این مواقع به کمک شما خواهند آمد . همچنین، لباس هایی انتخاب کنید که خیلی راحت خشک می‌شوند و با نفوذ آب و باران سنگین نمی‌شوند . درست به همین منظور است که از پوشش‌هایی با جنس جین به هیچ وجه نباید استفاده کرد.

وسایل بهداشتی کوهنوردی

حوله، مسواک، خمیردندان، صابون و شامپوی سفری کوچک و دستمال مرطوب و ژل‌های ضدعفونی کننده دست همراه  با خود داشته باشید.

همراه داشتن قرص و داروی مصرفی خود. کرم ضد آفتاب، پماد نیش حشرات یا قرص تصفیه آب، 

چسب زخم، باند و مسکن می‌توانند بخشی از لوازم کمپینگ باشند.

ضروری ترین لوازم کوهنوردی کدامند؟
لوازم بهداشتی

در کوهنوردی به چند دست لباس نیاز داریم ؟

سه دست لباس، یک دست مخصوص بالا رفتن ، یک دست برای ماندن در کمپ و یک دست مخصوص پایین آمدن . می‌توانید آن را به ۲ دست لباس نیز کاهش دهید ، یک دست لباس برای بالا رفتن و دیگری نیز برای استفاده در محیط و پایین آمدن . اگر هوا در محیط کمپ شما سرد می شود حتما یک ژاکت و شلوار راحتی با خود بیاورید . برای سفرهای چند روزه و صعود های بارانی نیز می توانید ۲ دست لباس داشته باشید.

ضروری ترین لوازم کوهنوردی کدامند؟
لباس کوهنوردی

وسایل جانبی کوهنوردی

کیف کمک‌های اولیه، پاوربانک، نقشه راه همراه خود داشته باشید.

دیگر تجهیزات کوهنوردی:

تجهیزات کوهنوردی دیگری مانند یک جفت عینک آفتابی جهت محفاظت چشمان خود از نورخورشید. زیرا شدت نور خورشید در ارتفاعات، به شدت مورد نیاز هستند. باتوم شاید در ابتدای مسیر زیاد مورد استفاده شما قرار نگیرد، اما اگر در مسیر دچار گرفتی شدید عضلات شدید و یا پایتان پیچ خورد، تبدیل به یک وسیله ارزشمند خواهد شد.

آب مورد نیاز در کوهنوردی

 در اولین تجربه کوهنوردی خیلی از مواد را باید در نظر گرفت تا در پیمایش های بعدی به مشکل بر نخورید مثلا میزان استفاده خود از آب را در کوهنوردی اول مشخص کنید تا در صعود‌های بعدی دچار مشکل نشوید . به طور کل، یک لیتر آب در مسیر‌های معتدل با تابش خفیف نور خورشید تنها ۲ ساعت برای شما دوام می اورد. پس اگر میانگین فاصله آبی در هر مسیر صعود شما ۴ ساعت باشد، بهتر است که حداقل ۲ الی ۳ لیتر آب به همراه خود داشته باشید تا مقداری از آن را نیز در آشپزی خود استفاده کنید . تجیهزاتی مثل کیسه آب  که آب را داخل کوله شما ذخیره می‌کنند بسیار کاربردی هستند. حامل‌های آب بزرگ و در واقع ظرف‌های فشرده شده آبی هستند که می‌توانند به عنوان یک توزیع کننده آب در محیط کمپ استفاده شوند . همچنین می توان از حجم بالای آن ها برای آب گیری از منابع آبی در مسیر استفاده کرد .

خوراکی های مسیر کوهنوردی

ترکیبی از میوه‌های خشک، مواد انرژی زا مانند شکلات ، اوتمیل ها  و مغز ها و آب نبات‌ها و بیسکویت های کرم دار می توانند خوراکی های خوبی برای مسیر های طولانی باشند.

وعده‌های غذایی در کوهنوردی

بستگی به خورد و خوراک شما دارد که چه چیزهایی همراه خود ببرید. بعضی از افراد گوشت، برنج و دیگر مواد غذایی همراه با خود می برند. و بعضی دیگر کنسرو‌ها بسنده می‌کنند. پاستا و سوپ ها نیز به عنوان جایگزین‌های آسانتری برای برنج مورد استفاده قرار می گیرند.

اجاق گاز مورد استفاده در کوهنوردی

بیشتر اجاق‌هایی که در  کوهنوردی مورد استفاده قرار می گیرند با گاز بوتان کار می‌کنند . یک سیلندر بوتان معمولا برای ۱ الی ۲ وعده غذایی کفایت می‌کند. یک فندک و یا بسته کبریت را همراه خود داشته باشید تا اگر شمعک اجاق شما از کار افتاد از آن‌ها استفاده کنید . آتش روشن کردن در محیط کمپ برای پخت و پز به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

ظروف آشپزی کوهنوردی

ظروف اشپزی شما بهتر است ظروف با کیفت از جنس تیتانیوم  باشد که بسیار مقرون به صرفه و ارزشمند هستند. همراه خود قاشق، چنگال و کارد به همراه داشته باشید. توجه داشته باشید که همه این‌ها می‌تواند داخل یک چاقوی سوییسی باشد پس به همراه داشتن یکی از آن ها فضای کمتری از کوله پشتی تان می گیرد.

ضروری ترین لوازم کوهنوردی کدامند؟
ظروف آشپزی در کوهنوردی

شستن ظرف ها در کوهنوردی

اگر  به میزان آب زیادی دسترسی ندارید، می‌توانید ظروف غذا را با استفاده از دستمال و حوله های آغشته به الکل تمیز کنید. به هیچ وجه ظروف را به همراه غذا رها نکنید زیرا در شب ممکن است موجودات موذی به سمت آن ها برود. کیسه زباله در این موقع از ضروریات شما خواهد بود.

بدون شک همراه داشتن بیلچه برای دفن کردن ضایعات خود بسیار ضروری است.

گجت ها و تجهیزات ارتباطی کوهنوردی

چراغ قوه‌ها و هدلامپ‌ها و دوربین‌ها از موارد لازم و ضروری کوهنوردی است. و همراه داشتن دوربین برای عکاسی از طبیعت و ثبت خاطرات سفرتان را لذت بخش تر خواهد. همراه خود جی پی اس / ساعت‌های ارتفاع سنج  برای جهت یابی و تسریع حرکت بیاورید. این دو مورد یکی از حیاتی ترین تجهیزات کوهنوردی هستند . و نکته ی قابل توجه دیگر همراه داشتن یک جفت باطری اضافه است زیرا هوای سرد، باطری‌ها را زودتر خالی می کند.

کیسه خواب کوهنوردی

کیسه خواب یکی دیگر از موارد ضروری برای کمپینگ شبانه است.

ضروری ترین لوازم کوهنوردی کدامند؟
کیسه خواب کوهنوردی

 چادر

برای گذراندن شبی در طبیعت شما نیاز به یک سرپناه  امن دارید تا شما را در برابر عوامل طبیعی مثل باد و باران یا حشرات و... محافظت کند.

ضروری ترین لوازم کوهنوردی کدامند؟
چادر  و کیسه خواب مناسب کوهنوردی

 زیرانداز

برای عدم نفوذ رطوبت، استفاده از یک زیرانداز یا یک نایلون بزرگ برای زیر چادر پیشنهاد می‌شود. یک زیرانداز فومی نیز برای داخل چادر و زیر کیسه خواب برای عدم نفوذ سرما و راحتی بیشتر پیشنهاد می‌شود.

برای خرید زیرانداز سفری کلیک کنید

برای مشاهده مطالب مربوط به  "وسایل ضروری کویرنوردی"  کلیک کنید.

منبع :بیا تور

 

ما را درشبکه های اجتماعی  دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر