بانجی جامپینگ چیست؟

19 فروردین 1400
1016
1

حتما در هنگام وب گردی یا وقت گذرانی در شبکه های اجتماعی نام ورزش بانجی جامپینگ را شنیده اید. بانجی جامپینگ یکی از پر هیجان ترین ورزش های دنیا محسوب می شود. البته بیشتر می توان آن را یک تفریح بنامیم تا ورزش
این ورزش یکی از خطرناک ترین و هیجان انگیز ترین ورزش هاست و انجام آن دل و جرات می خواهد اگر عاشق هیجان و تجربه کارهای ماجراجویانه و هیجان انگیز هستید بانجی جامپینگ می تواند یکی از گزینه ها باشد البته همان طور که گفته شد در ابتدا باید ببنید دل و جرات و توانایی این کار را دارید یا نه.
در این ورزش قرار است از یک ارتفاع نسبتا زیاد به پایین بپرید. ارتفاع حدود 250 متری، پس لازم است همه جوانب احتیاط  را رعایت کنید و اول ببنید اصلا توانایی انجام این کار را دارید یا نه. ولی اگر سر نترس و اعتماد به نفس خوبی دارید این یکی از هیجان انگیز ترین کارهایی است که می توانید در سال های جوانی تان انجام دهید.

بانجی جامپینگ


 بانجی جامپینگ در حال حاضر تبدیل به یک ورزش محبوب و جذاب در سر تاسر دنیا شده که افراد زیادی آن را تجربه کردند
برای آشنایی بیشتر با این ورزش هیجان انگیز و پیدا کردن اطلاعات لازم در مورد این ورزش جذاب در ادامه با بیا تور همراه باشید 


بانجی جامپینگ چیست؟

این نام متشکل از دو بخش است. بانجی(Bungee) نام نوعی از طناب است که کشی بوده و خاصیت ارتجاعی دارد، جامپ (Jump) نیز در زبان انگلیسی به معنای پریدن می باشد. به این صورت بانجی جامپینگ(Bungee Jumping) فعالیتی است که در آن فرد متقاضی خودش را از ارتفاع بالا به پایین پرتاب میکند البته با استفاده از محافظ و طناب فنر دار. این طناب کشی توسط محافظی به بدن شخص و قوزک پا بسته می شود.  در فعالیت بانجی جامپینگ وقتی شخص می پرد، این خاصیت فنری و کشسانی طناب  باعث می شود تا انرژی پرشی شخص در هنگام سقوط آرام آرام دفع شود تا جایی که شخص به طور کامل بایستاد. اما پس از رسیدن به انتهای مسیر  همین انرژی به علت وجود قابلیت فنری باعث برگشت  دوباره در این مسیر می شود و شخص دوباره به سمت بالا حرکت می کند. به همین سادگی می توانید یک ورزش مهیج و با رعایت اصول "ایمن" را تجربه کنید.

بانجی جامپینگ

سکوی پرش برای ورزش بانجی جامپینگ می تواند ساختمان، جریثقیل، پلی که بر روی دره ای تنگ و عمیق قرار دارد یا یک اثر طبیعی مانند صخره باشد. پرش هایی هم از وسایل متحرک مانند هلیکوپتر و بالون ثبت شده که این امکان را می دهند که فرد از ارتفاعی بالاتر از سکوهای ثابت پرتاب، پرش خود را انجام دهد
این ورزش مهیج و ماجراجویانه در حدود 40 سال دارد و رکوردهای عجیب و شگفتی مانند پرش از ارتفاعی حدود 250 متر در آن ثبت شده است که در نوع خود جالب و تامل بر انگیز است.
یکی از خصوصیات این ورزش این است که ممکن است در ابتدا ساده و آسان به نظر بیاید ولی در هنگام پرتاب به طور جدی اعتماد به نفس و شجاعت فرد را به چالش می کشد.

بانجی جامپینگ

مکان های زیادی برای انجام این فعالیت مهیج در سرتا سر دنیا وجود دارد ولی مرتفع ترین بانجی جامپینگ دنیا در کشور اسپانیا قرار گرفته است، بانجی جامپینگ آفریقای جنوبی که در آن یک پل به عنوان سکوی پرش محسوب می شود نیز یکی از مهیج ترین بانجی جامپینگ ها در سطح دنیا می باشد. بانجی جامپینک دبی نیز از لحاظ ویو و منظره یکی از زیباترین ها و خوش منظره ترین هاست. این ورزش در جاهای مختلفی از  کشورمان ایران نیز انجام می شود

 آشنایی با ورزش مفرح و هیجان انگیز رفتینگ در استان چهارمحال و بختیاری

 

تاریخچه بانجی جامپینگ

این ورزش توسط افرادی در دهه ۱۹۵۰ میلادی در ابتدا انجام می‌شده‌است. در همان سال‌ها پس از اینکه تلویزیون بی‌بی‌سی در یک برنامه مستند ساخته دیوید فردریک اتنبورو این ورزش و ورزشکارانش را معرفی کرد، بانجی مشتاقان زیادی در دنیا پیدا کرد. این برنامه در جمهوری وانواتو ساخته شده‌بود و افرادی حادثه‌جو با بستن طناب به قوزک پایشان به پایین می‌پریدند.
این ورزش به‌طور مدرن برای اولین بار در آوریل ۱۹۷۹ میلادی در بریستول، انگلستان توسط چهار نفر از اعضای کلوب ورزشهای خطرناک انجام شد و این چهار نفر از روی پل معلق کلیفتون به پایین پریدند.
رهبر این عملیات دیوید کیرک نام داشت که بلافاصله بعد از پایان عملیات دستگیر شد. دیوید چندی بعد به آمریکا رفت و از روی پلهای گلدن گیت و رویال جورج پرید و باعث محبوبیت این ورزش در بین آمریکایی‌ها شد.

  بانجی جامپینگ در ایران

  بانجی جامپینگ در ایران برای اولین بار در سال 1387و در شهر تهران شروع به کارکرد. اولین کسی که این ورزش را در ایران انجام داد حرفه ای ترین بدلکار ایران یعنی پیمان ابدی بود
  بعد از این، بانجی جامپینگ خیلی زیاد در بین علاقمندان به هیجان و ورزشکاران مشهور شد. از دیگر افراد مشهور که در این ورزش فعال بودند، به یاس خواننده معروف زیر زمینی می توان اشاره کرد.

  بانجی جامپینگ


  سکوهای بانجی جامپینگ در ایران

  در ایران هم سکوهای پرتاب بانجی جامپینگ متعددی وجود دارد که برای تجربه هیجان این ورزش می توانید به این مکان ها بروید
  بانجی جامپینگ چالیدره مشهد
  بانجی جامپینگ گنجنامه همدان
  بانجی جامپینگ جزیره کیش
  بانجی جامپینگ استان چهارمحال و بختیاری
  بانجی جامپینگ پارک ولایت تهران
  بانجی جامپینگ باشگاه انقلاب تهران
  بانجی جامپینگ توچال تهران

  بانجی جامپینگ


  تجهیزات لازم برای ورزش بانجی جامپینگ

  در هنگام پرش در این ورزش، این وسایل و تجهیزات مورد نیازند:
  1-    طناب با قالیت فنری و کشسانی. این طناب معمولا دارای روکش پلاستیکی است و باید طوری باشد که بتواند فشار وارده و شوک  در حین فراز و فرود را تحمل کند
  2-    جلیقه(هارنس فول بادی)
  3-    قوزک بند و ساق بند برای پوشش پاها. استفاده از این تجهیزات نیز اجباری است. طناب کشدار مورد استفاده هم به ژاکت شخص و هم به قوزک پا متصل می شود.

  بانجی جامپینگ


  خطرات  ورزش بانجی جامپینگ

  همان طور که متوجه شدید این ورزش یکی از ورزش های پر مخاطره است ودر صورتی که به نکات ایمنی توجه لازم نشود ممکن است آسیب های زیاد و جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. بنابراین پیش از پرش باید از رعایت نکات ایمنی و وجود مربی کار آزموده اطمینان حاصل نمایید.
   شخصی که متقاضی انجام این ورزش است باید دارای سلامت کامل قلبی و عقلی باشد، زیرا در هنگام سقوط از ارتفاع ، فشار عصبی به شخص ورزشکار وارد می شود که می تواند باعث سکته قلبی و یا آسیب های روحی شود و به همین دلیل شخص مورد نظر باید دارای سلامت کامل در این زمینه ها باشد و بیماری هایی مانند دیسک کمر، بیماری های قلبی، فشار خون و مشکلات روحی و روانی نداشته باشد.

  بانجی جامپینگ

  نکته بسیار مهم دیگر در انجام این ورزش این است که شخص قبل از انجام این حرکت باید از ایمنی تجهیزات به کار برده شده نیز اطمینان حاصل کند و مطمئن باشد که وسایل و لوازم مورد استفاده دارای استاندارد و ایمنی های لازم هستند همچنین مربی مربوط باید کارکشته و کاربلد باشد و اطلاعات لازم و کافی به افراد بدهد و پس از اینکه از ایمنی تجهیزات و شرایط مطمن شد اجازه پرش فرد را بدهد.

  بانجی جامپینگ

  توصیه هایی برای تجربه خوب و عالی از بانجی جامپینگ

  1-    تحقیق در مورد سکوی پرتاب بانجی جامپینگ:  قبل از رفتن به سکوی پرتاب، اول خوب در مورد این ورزش و امکانات و تجهیزات سکوی پرتاب مورد نظر تحقیق کنید چون همان طور که می دانیم این ورزش پر هیجان هم ممکن است همراه با خطراتی باشد پس عقل حکم می کند پیش از انجام آن، خوب تحقیق کنید
  2-    در هنگام پرتاب به پایین نگاه نکنید: ممکن است نگاه کردن به پایین در هنگام پرتاب باعث ایجاد شک ودودلی در شما و ایجاد اما و اگرهای زیادی شود پس زمانی که تصمیم تان را گرفتید راسخ باشید و از این پرتاب لذت برید
  3-    لباس راحت بپوشید: برای راحتی خود لباس راحت و اسپورتی بپوشید و از بردن وسایلی مثل عینک و گوشی و... خودداری کنید. استفاده از لنز چشم نیز ممنوع است.
  4-    قاطع باشید: زمانی که تصمیم گرفتید دیگر قاطعانه عمل کنید چون هنگام پرش زمان مناسبی برای تصمیم گیری در مورد پریدن یا نپریدن نیست.
  5-     داد بزنید: قرار است یکی از هیجان انگیزترین کارها را تجربه کنید، پس یادتان باشد انرژی خود را تخلیه کنید و در هنگام پرتاب  آزادانه و بدون ترس فریاد بزنید و لذت ببرید.

  منبع: بیا تور
   

  در ادامه بخوانید : بهترین تورها و رودخانه های مناسب برای ورزش رفتینگ در ایران

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.


   

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر