دشت هلن کجاست؟

10 اردیبهشت 1399
6470
26
2

 دشت هلن، نام منطقه حفاظت شده زیبایی در استان چهارمحال و بختیاری است که در110 کیلومتری شهرکرد، مرکز استان و در 20 کیلومتری شهر ناغان قرار گرفته است. این منطقه حدود ۴۰ هزار هکتار مساحت دارد که 30 هزار هکتار آن جنگل های بلوط است. 
از لحاظ تقسیمات کشوری، این دشت در محدوده شهرستان های لردگان، کیار و اردل قرار دارد . منطقه ای کوهستانی با دیوارهای بلند  صعب العبور و دره هایی عمیق و پرآب. 

دشت هلن کجاست
طبیعت زیبای دشت هلن

 این منطقه، بین عرض جغرافیایی 40/31 و 55/31 شمالی و طول جغرافیایی 32/50 و53 /50 شرقی واقع شده است، این منطقه از لحاظ توپوگرافی منطقه ای کوهستانی است و بلندترین نقطه آن کوه بزمنی است که حدود 3225 متر ارتفاع دارد ، کمترین ارتفاع نیز مربوط می شود به حاشیه رودخانه ارمند با 1168 متر از سطح دریا.

دشت هلن کجاست
طبیعت بکر و زیبا

اقلیم و آب و هوای دشت هلن

اقلیم منطقه ، در زمستان سرد و نیمه مرطوب و در تابستان گرم و نیمه خشک است. میانگین بارش سالانه 800-400 میلی‌متر و میانگین دمای سالانه 14/2 درجه سانتی‌گراد است.در این منطقه دی ماه با میانگین 2.4 درجه سانتی‌گراد سردترین ماه سال و تیرماه با میانگین 14.19 درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین ماه سال شناخته شده است.
رودخانه های کارون، ارمند و دوپلان از مناطق مهم آبی منطقه هستند. همچنین چشمه های متعددی مانند چشمه آب گلور، چشمه آب سفید، چشمه برد بلند، چشمه سیبا، چشمه تاگک، چشمه گردک، چشمه شه پیر و... در این منطقه وجود دارد.

کوهرنگ زیبای بختیاری
دشت هلن کجاست
سد کارون چهار

تاريخچه حفاظت دشت هلن

با تصمیم شورای عالی حفاظت محیط زیست در راستای حفاظت از 10 درصد جنگل های کشور، این منطقه در سال  77  انتخاب و در سال 78 مورد تصويب قرار گرفت و در سال 1389 از طريق اداره كل منابع طبيعي استان به اداره حفاظت محيط زيست استان چهارمحال و بختیاری واگذار شد.


وجه تسمیه دشت هلن

این دشت نام خود از نام کوهی به همین نام در این منطقه واقع شده، گرفته است. هلن، پرستاری آمریکایی بوده که با پزشکی بختیاری بنام ابوالقاسم بختیاری ازدواج می کند و در سال 1931به ایران آمده و به همراه همسرش با ایل بختیاری کوچ میکرده و به مداوای بیماران می پرداخته است. احتمالا برای قدردانی و به پاس زحمات این پرستار انساندوست نام  کوه واقع در منطقه به این نام، نامگذاری شده است

دشت هلن کجاست
دشت هلن چهارمحال و بختیاری

پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده دشت هلن

 این منطقه حفاظت شده، بعد از سبزکوه دومین منطقه حفاطت شده استان چهارمحال و بختیاری است. حدود 71 درصد از مساحت منطقه را گونه بلوط غرب تشکیل می دهد علاوه بر بلوط، گونه های دیگری مانند گز، بادام، ارژن، گون، بنه،کلخونک، دافنه، شکرتیغال در منطقه وجود دارد.
قبلا پوشش گیاهی در این منطقه بسیار انبوه بوده و کمتر کسی جرات ورود به منطقه را داشته است اما امروزه درختان بسیاری بر اثر تخریب و تجاوز به حریم جنگل از بین رفته و پوشش گیاهی منطقه نابود شده است

مناطق بکر و حفاظت شده استان چهارمحال و بختیاری
دشت هلن کجاست
پوشش گیاهی منطقه

در این منطقه تعداد 392 گونه گیاهی از 67 خانواده و 267 جنس شناسایی شده است. وجود این تعداد گونه با این وسعت، نشان دهنده تنوع و غنای گونه ای بالای منطقه است. 
حدود 164 گونه از این تعداد، دارویی می باشد و این مورد نشان دهنده ظرفیت بالای منطقه هلن در امر تولید گیاه دارویی می باشد. همچنین حدود 68گونه از گیاهان منطقه نیز در خطر انقراض و نابودی قرار دارد که این خود لزوم توجه و تمرکز بیشتر در این منطقه را نشان می دهد.

دشت هلن کجاست
کمپ دشت هلن

گونه های جانوری منطقه حفاظت شده دشت هلن

شرایط اقلیمی و توپوگرافی منطقه،منابع آبی و.. شرایط مناسب و منحصر بفردی را برای زندگی حیات وحش بخصوص پرندگان در این  منطقه فراهم کرده است. در این منطقه گونه هایی نظیر بز وحشی، هامستر دم دراز، گرگ، گراز، شغال، روباه، خرس قهوه ای، خرگوش وجود دارد.

دشت هلن کجاست
گونه های جانوری منطقه
دشت هلن کجاست
گونه های جانوری منطقه

همچنین پرندگانی مانند عقاب طلایی، شاهین، کبک، جغد جنگلی، مرغ حق، دارکوب سبز، سینه سرخ ایرانی، سنگ چشم سرحنایی، چرخ ریسک سر سیاه، سهره طلایی و معمولی، کلاغ نوک سرخ،کبوتر جنگلی، کمر کولی، سارگپه پا بلند،..و خزندگانی مانند سوسمار زاگرس، لاک پشت مهمیزدار، تیر مار، اسکنیک اشنایدر، گکوی کوتوله راه راه، گکوی زبر پولک بلانفرد و...زندگی می کنند.

دشت هلن کجاست
گونه های جانوری

تفریحات و جاذبه های گردشگری دشت هلن

هلن، از زیباترین و بکرترین گنجینه های استان چهارمحا ل و بختیاری است که بی شک هر بیننده ای را مجذوب طبیعت سحر انگیز خود می کند. گردش و گشت و گذار در دامنه  کوه ها و تماشای طبیعت  بی نظیر این دشت،  استنشاق هوای پاکیزه و بدور از هر آلودگی،  صدای همهمه پرندگان رها در دشت، رودهای جاری در میان تپه ها، تماشای غروب خیالی هلن، دیدن منظره حرکت حیوانات و حیات وحش...همه اینها می تواند برای هربیننده ای رویایی و شگفت انگیز باشد.

جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
دشت هلن کجاست
طبیعت بی نظیر

یکی از زیباترین و پر ابهت ترین جلوه های زمستانی منطقه مربوط می شود به حداقاصل روستای برنجگان تا معدن. کم کم شیب مسیر افزایش پیدا می کند و با بارش برف، صخره های این منطقه سفید پوش  می شوند. برف ها روی هم تلمبار شده و با وقوع بهمن به مانند آبشاری زیبا و حیرت انگیز به داخل رودخانه سقوط می کنند و صحنه های حیرت انگیزی را رقم میزنند.
علاوه بر طبیعت زیبای منظقه، رفتینگ و قایق سواری در ابهای خروشان کارون نیز از دیگر جاذبه های دشت هلن است. همچنین در سال های اخیر یک مسیر تریل زیبای 15 کیلومتری بین روستای گندمکار تا جوزستان طراحی شده که با گذر از میان جنگل های بلوط و عبور از روی پل های چوبی و سیمی یا پله های سنگی و مسیرهای پاکوب  یک تجربه کوه نوردی منحصر بفرد را نصیب علاقمندان به این  ورزش  می کند.

در مورد ورزش شاد و مهیج رفتینگ بیشتر بخوانید
دشت هلن کجاست
تور دشت هلن/رفتینگ

هلن در دامنه زاگرس مهربان ، در جوار کارون سرسخت و پر صلابت و  در میان رودهای سخاونمند استان چهارمحال و بختیاری آرمیده و طبیعت زیبای خود را به همه ارزانی کرده است، باید مواظب باشیم هنگام گشت و گذار و بهره برداری بر ییکره این طبیعت زیبا زخمی نزنیم و مراقب طبیعت و حیات وحش هلن باشیم تا این گنج بی بدیل را برای همیشه داشته و از دیدنش لذت ببریم.

دشت هلن کجاست
سد کارون چهار

بهترین زمان برای سفر به دشت هلن

اوایل بهار که دشت  لباس سبز و پر گل برتن می پوشد و آب وهوای منطقه بسیار مطبوع است، بهترین زمان سفر به این دشت است، طبیعت هلن بخصوص در اردیبهشت ماه بسیار زیباست و اغلب طبیعت گردها در این زمان کمپ خودشان را در این دشت برپا می کنند و از تماشای این طبیعت زیبا بهره می برند.

دشت هلن کجاست
اقامتگاه دشت هلن

البته فصل زمستان هم می تواند جاذبه های خودش را داشته باشد اما باید طاقت تحمل سرمای طاقت فرسا  را داشته باشید ، همچنین از تجهیزات خاص خود و تجربه کافی نیز برخوردار باشید


موقعیت و راههای دسترسی به هلن 

دسترسی به منطقه"هلن" با وجود جاده آسفالته شهرکرد – خوزستان امکان پذیر است این جاده از دوپلان تا سرخون و از سر خون تا پل ارمند ادامه دارد. همچنین جاده آسفالته دورک تا معدن نیز پیرامون این منطقه را فراگرفته است.
علاوه بر این ها جاده‌های خاکی روستای جوزستان، آب گلور، جاده خاکی سر تنگ مسن، جاده خاکی روستای ده کهنه سررک از دیگر راه‌های ارتباطی و دسترسی به منطقه است.

 تهدیدات و مشکلات زیست محیطی دشت هلن

 برخی محرومیت های اقتصادی و فرهنگی باعث شده که جنگل های منطقه از دست متعرضان به طبیعت در امان نباشد. مجاورت منطقه با تعدادی  از روستاها ، فقر و بیکاری، باعث شده تا تعدادی افراد بیکار به مشاغل کاذب مانند ذغال کردن درختان جنگل روی بیاورند، که این همواره تهدیدی برای هلن و طبیعت آن محسوب می شود. چرای بی رویه دام، تبدیل جنگل  به زمین زراعی، پیشروی روستاها در جنگل، تقاضای زمین برای کارگاه های خدماتی و تولیدی، بوته کنی و خار کنی، شکار غیر مجاز، آتش سوزی، طرح ملی عبور خط لوله نفت و آب آشامیدنی، خطوط انتقال برق و احراث دکل های مخابرات از جمله مواردی هستند که منطقه و محیط زیست آن را تهدید می کنند.

در ادامه عکس هایی از طبیعت زیبای دشت هلن را مشاهده کنید

در ادامه بخوانید: رودخانه زاینده رود زندگی بخش

منبع: بیا تور

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

14 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر