دشت هلن کجاست؟ | تور دشت هلن با بانجی جامپینگ ، زیپ لاین و بازی های آبی |هلن، پرستاری آمریکایی

10 اردیبهشت 1399
17766
64
5

 دشت هلن، نام منطقه ای بکر و زیبا در استان چهارمحال و بختیاری است که اگر اهل طبیعت گردی و سفر به جاهای بی نظیر و بکر کشور عزیزمان ایران هستید این نام برایتان آشنا بوده و حتما به گوش شما خورده است. دشت هلن، نام منطقه حفاظت شده زیبایی است که در110 کیلومتری شهرکرد، مرکز استان و در 20 کیلومتری شهر ناغان قرار گرفته است. این منطقه چیزی حدود۴۰ هزار هکتار مساحت دارد که جنگل های بلوط در پهنه ای در حدود سی هزار هکتار آن گسترده شده اند.
دشت هلن زیبا و با شکوه، در محدوده شهرستان های لردگان، کیار و اردل قرار دارد. منطقه ای است کوهستانی با دیوارهای بلند  صعب العبور و دره هایی عمیق و پرآب. 

دشت هلن کجاست
دشت هلن کجاست؟

حدود نود درصد این دشت وسیع در محدوده شهرستان اردل قرار می گیرد و همان طور که اشاره شد نزدیکترین منطقه شهری به دشت هلن، شهر ناغان است. این منطقه حفاظت شده ی بی نظیر شامل حدود بیست و یک روستا درون خود و در اطراف خود است. با حضور در این منطقه علاوه بر دیدن زیبایی ها و هیجانات مخصوص به دشت هلن می توانید زندگی عشایر ساکن در این منطقه را نیز دیده و با این سبک از زندگی هم آشنا شوید.

ثبت نام تور دشت هلن با بانجی جامپینگ ، زیپ لاین و بازی های آبی
دشت هلن کجاست
طبیعت زیبای دشت هلن

 این منطقه، بین عرض جغرافیایی 40/31 و 55/31 شمالی و طول جغرافیایی 32/50 و53 /50 شرقی واقع شده است،منطقه از لحاظ توپوگرافی منطقه ای کوهستانی است و بلندترین نقطه آن کوه بزمنی است که حدود 3225 متر ارتفاع دارد ، کمترین ارتفاع نیز مربوط می شود به حاشیه رودخانه ارمند با 1168 متر از سطح دریا.

دشت هلن کجاست
طبیعت بکر و زیبا

اقلیم و آب و هوای دشت هلن

اقلیم این منطقه زیبا، در زمستان سرد و نیمه مرطوب و در تابستان گرم و نیمه خشک است. میانگین بارش سالانه 800-400 میلی‌متر و میانگین دمای سالانه 14/2 درجه سانتی‌گراد است.در این منطقه دی ماه با میانگین 2.4 درجه سانتی‌گراد سردترین ماه سال و تیرماه با میانگین 14.19 درجه سانتی‌گراد گرم‌ترین ماه سال شناخته شده است.
رودخانه های کارون، ارمند و دوپلان از مناطق مهم آبی منطقه هستند. همچنین چشمه های متعددی مانند چشمه آب گلور، چشمه آب سفید، چشمه برد بلند، چشمه سیبا، چشمه تاگک، چشمه گردک، چشمه شه پیر و... در این منطقه وجود دارد. 

منطقه حفاظت شده جنگل هلن با توجه به کوهستانی بودن زمستان‌های سردی دارد اما تابستان‌های آن معتدل و مرطوب و بسیاز لذت بخش است.

در مورد ورزش شاد و مهیج رفتینگ بیشتر بخوانید
دشت هلن کجاست
سد کارون چهار

تاريخچه حفاظت دشت هلن

با تصمیم شورای عالی حفاظت محیط زیست در راستای حفاظت از 10 درصد جنگل های کشور، این منطقه در سال  77  انتخاب و در سال 78 مورد تصويب قرار گرفت و در سال 1389 از طريق اداره كل منابع طبيعي استان به اداره حفاظت محيط زيست استان چهارمحال و بختیاری واگذار شد.

علت نام‌گذاری منطقه حفاظت شده هلن (وجه تسمیه دشت هلن)

برای پیدا کردن پاسخ این سوال به روزهای دهه های اول قرن بیستم می رویم زمانی که پرستاری از آن سوی دنیا عاشق و دل بسته ی پزشکی ایرانی می شود و همین شیفتگی باعث شد این دو نفر با هم ازدواج کرده و این بانوی غربی همراه دکتر جوان به ایران بیاید . همسر او پزشکی حاذق با ریشه های بختیاری بود که این ریشه های مستحکم او را برای خدمات رساندن به عشایر محروم آن روزها به سوی کوه ها و دشت های منطقه چهارمحال و بختیاری می کشاند. او به همراه همسر خود به ایلات مختلف سفر میکرد و به درمان و مداوای بیماران می پرداخت. سفری که با نقشه برداری جغرافیایی آن بخش از ایران و ارتفاعات زاگرس همزمان بوده است. در نهایت هنگام نقشه برداری این منطقه یکی از کوه ها و ارتفاعات منطقه را به دلیل همراهی این بانوی و قدردانی از زحماتی که در طول این مسیر پر فراز نشیب متحمل شده بود به نام هلن نامگذاری می کنند.نامی که بعدها به سرتاسر دشتی وسیع گفته می شود که همان کوه در میان آن قرار گرفته بود. در سال 1377 هجری شمسی طرحی با عنوان حفاظت از ذخیره جنگلی کشور مطرح میشود . طرحی که در تقریبا یکسال بعد تصویب می شود و این طرح شامل قسمتی از دره هلن نیز بوده است.

دشت هلن کجاست
طبیعت منطقه

دره هلن که تا پایان دهه هفتاد منطقه ای آزاد بود در نهایت به خاطر حجم بالای خرابی ها و تهدیدات پیش رو در سال 1380 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام می شود . و از سال 1389 تحت سرپرستی اداره منابع طبیعی استان قرار می گیرد. هلن مجموعه ای گسترده از دره ها، دشت ها، ارتفاعات، روستا ها و آبادی ها، انبوه پوشش های گیاهی و جانوری و در نهایت عشایری است که روح زندگی را در پهنای این دشت زنده نگه می دارد. هلن گنجینه ای گرانبها و ارزشمند است که حتما شما مجذوب آن خواهید شد.

  دشت هلن کجاست
  دشت هلن چهارمحال و بختیاری

  تراکم جنگل هلن چهارمحال و بختیاری

  گفته میشود در روزگاران قدیم جنگل هلن آنقدر متراکم و پر از درختان بلوط بوده است که هیچ کس جرات آن را نداشته است که خلوت این جنگل را به هم بزند و یا در آن قدم  بگذارد گفته میشود اگر چند سال قبل از پیدا شدن لوله‌های نفت به دشت هلن چهارمحال و بختیاری سفر می‌کردید، بی شک با دشتی پوشیده از درختان بلوط روبرو می شدید اما با گذر زمان تعداد این درختان به شدت کاهش یافته است. پوشش گیاهی این منطقه امروزه شامل درختان بلوط، ارژن، گون، بادام، گز، زالزالک، دافنه و … می شود .با این اوصاف امروزه به راحتی و بدون هیچ ترسی می توان از میانه جنگل عبور کرد. در ابتدای حرکت به سمت دشت  هلن گیاهان و گونه های مرتعی فراوانی به چشم می خورد.کمی که ارتفاع افزایش می یابد سر و کله جنگل ها پیدا می شود. جنگل هایی که با ارتفاع دو هزارمتری پیش روی ما هستند اما ارتفاعات بیشتر و شرایط اقلیمی، اجازه حضور بیشتر را نمی دهند. پلاخور یکی از گونه های گیاهی دشت هلن است که  از بقیه ی گونه ها مقاوم تر است و در ارتفاعات بالاتر نیز وجود دارد. این منطقه حفاظت شده یکی از بزرگ ترین مناطق حفاظت شده بعد از سبزکوه است، و جزو سبزترین منطقه حفاطت شده این حوالی نیز به شمار می آید چون که تقریبا هفتاد درصد آن را جنگل و بقیه ی بخش ها را گیاهان مرتعی پر کرده است و این موضوع اهمیت این دشت را چندین برابر کرده است .

  دشت هلن کجاست
   چشم اندازی از طبیعت زیبای هلن

   مشهورترین عضو این قسمت رودخانه کارون است که از نقطه ابتدایی پل دوپلان تا پلی به نام  به پل ارمند ادامه یافته است. عضو دیگر و با ارزش این منطقه حفاظت شده رودخانه ارمند است که زیبایی بی نظیری دارد. به جز رودخانه ها در هر کجای دشت می توانید ردپای چشمه ها را نیز پیدا کنید. در میان این چشمه ها میتوان به چشمه های مشهور سیبا، گلور، برد بلند، بیفه دون، خردازبالا، خردراز پایین، تاگک، دل بالا، بادره، دهداری، ده کهنه، آب سفید، گردک، تاگک و شنشه پیر اشاره کرد.

  تور رفتینگ رودخانه کرج ، تور رفتینگ نزدیک تهران

  پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده دشت هلن

   این منطقه حفاظت شده، بعد از سبزکوه دومین منطقه حفاطت شده استان چهارمحال و بختیاری است. حدود 71 درصد از مساحت منطقه را گونه بلوط غرب تشکیل می دهد علاوه بر بلوط، گونه های دیگری مانند گز، بادام، ارژن، گون، بنه،کلخونک، دافنه، شکرتیغال در منطقه وجود دارد.
  قبلا پوشش گیاهی در این منطقه بسیار انبوه بوده و کمتر کسی جرات ورود به منطقه را داشته است اما امروزه درختان بسیاری بر اثر تخریب و تجاوز به حریم جنگل از بین رفته و پوشش گیاهی منطقه نابود شده است

  دشت هلن کجاست
  پوشش گیاهی منطقه

  در این منطقه بکر  تعداد 392 گونه گیاهی از 67 خانواده و 267 جنس شناسایی شده است. وجود این تعداد گونه با این وسعت، نشان دهنده تنوع و غنای گونه ای بالای منطقه است. 
  حدود 164 گونه از این تعداد، دارویی می باشد و این مورد نشان دهنده ظرفیت بالای منطقه هلن در امر تولید گیاه دارویی می باشد. همچنین حدود 68گونه از گیاهان منطقه نیز در خطر انقراض و نابودی قرار دارد که این خود لزوم توجه و تمرکز بیشتر در این منطقه را نشان می دهد.

  دشت هلن کجاست
  کمپ و تور دشت هلن

  گونه های جانوری منطقه حفاظت شده دشت هلن

  شرایط اقلیمی، آب و هوا و توپوگرافی منطقه،منابع آبی و... شرایط مناسب و منحصر بفردی را برای زندگی حیات وحش بخصوص پرندگان در این  منطقه فراهم کرده است. در این منطقه گونه هایی نظیر بز وحشی، هامستر دم دراز، گرگ، گراز، شغال، روباه، خرس قهوه ای، خرگوش وجود دارد.

  دشت هلن کجاست
  گونه های جانوری منطقه
  دشت هلن کجاست
  گونه های جانوری منطقه

  در این جنگل زیبا پرندگانی مانند عقاب طلایی، شاهین، کبک، جغد جنگلی، مرغ حق، دارکوب سبز، سینه سرخ ایرانی، سنگ چشم سرحنایی، چرخ ریسک سر سیاه، سهره طلایی و معمولی، کلاغ نوک سرخ،کبوتر جنگلی، کمر کولی، سارگپه پا بلند،..و خزندگانی مانند سوسمار زاگرس، لاک پشت مهمیزدار، تیر مار، اسکنیک اشنایدر، گکوی کوتوله راه راه، گکوی زبر پولک بلانفرد و...زندگی می کنند.

  دشت هلن کجاست
  گونه های جانوری 

  سفر به دشت هلن

  در عصر تکنوژی و زندگی های پر دغدغه همه ما درگیر برنامه‌های روتین روزانه و تکراری شده ایم، ولی واقعا لازم است گاهی به دور از درگیری های زندگی و آلودگی و سر و صداهای روز مره به طبیعت پناه ببریم ! طبیعتی که آغوشش همثیشه برای ما باز است.گاهی نیاز است از شهر و آدم هایش به سوی طبیعت روانه شد. تا بتوان رویای شیرین زندگی در طبیعت را تجربه کرد .و چه طبیعتی زیباتر و رویایی تر از دشت هلن عروس چهارمحال و بختیاری که در منطقه ای کوهستانی واقع شده است.

   

  تفریحات و جاذبه های گردشگری دشت هلن

   دشت هلن در واقع ،یکی از زیباترین گنجینه های استان چهارمحال و بختیاری است که بی شک هر بیننده ای را جذب طبیعت بی نظیر خود میکند. گردش و گشت و گذار در دامنه کوه ها و تماشای طبیعت بی نظیر این دشت و تماشای غروب هلن می تواند برای هربیننده ای رویایی و شگفت انگیز باشد

  یکی از جاذبه های پرطرفدار و هیجان انگیز این منطقه قایق سواری و ورزش رفتینگ در رودخانه خروشان کارون است. اخیرا یک مسیر تریل که حدودا 15 کیلومتر است در این منطقه طراحی شده است که از روستای گندمکار تا روستای جوزستان ادامه دارد .

  کوهنوردی یکی دیگر از تفریح‌ های دشت هلن است که خاطرات جذاب و زیبایی را در ذهن ما به یادگار خواهد گذاشت.

  تورهای رفتینگ در زاینده رود

  جاذبه های دیدنی و تفریحات منطقه حفاظت شده هلن

  این دشت زیبا و کم نظیر بی شک سرتاسر زیبایی و دارای طبیعتی چشم نواز است  که بی شک هر بیننده ای را مجذوب طبیعت سحر انگیز خود می کند. گردش و گشت و گذار در دامنه  کوه ها و تماشای طبیعت  بی نظیر این دشت،استنشاق هوای پاکیزه و بدور از هر آلودگی،  صدای همهمه پرندگان رها در دشت، رودهای جاری در میان تپه ها، تماشای غروب خیالی هلن، دیدن منظره حرکت حیوانات و حیات وحش...همه اینها می تواند برای هربیننده ای رویایی و شگفت انگیز باشد.در بازدید از این دشت علاوه بر اینکه می توانید طبیعت منطقه و کوه ها و دشت ها و گذر زیبای آب را به تماشا بنشینید. می توانید از زیبایی مناطق زیر هم بهره ببرید.

  سد سولگان: این سد یکی از جاذبه های دیدنی این منطقه است اما متاسفانه سال 1396 چشمه و آب این سد خشک شد ولی امروزه با بارندگی های اخیر دومرتبه آبگیری شده است.

  تالاب غربی سولگان : این تالاب زیبا در هشت کیلومتری سولگان قرار دارد که یکی دیگر از جاذبه های آنجا به حساب می آید.

  سد کارون 4 : این سد در نزدیکی این منطقه قرار دارد و خالی از لطف نیست اگر سفری تفریحی به آنجا داشته باشد.

  زیبایی‌های دشت هلن

  پشت هر کوه و درون هر پیچ و خم دشت هلن یک راز پنهان است که انسان را کنجکاو طبیعت می کند. چهار محال بختیاری به عنوان بام ایران همیشه توجه مسافران زیادی را به خود جلب می کند، این استان کوچک در فلات مرکزی ایران قرار گرفته و طبیعت زیبایی را در دل خود جا داده است. یکی از این مناطق زیبا و ناب دشت هلن است که از همان ابتدا با شنیدن نامش هر شنونده ای برای دیدن و رسیدن به آن بی تاب  و مشتاق می شود 

  جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
  دشت هلن کجاست
  طبیعت بی نظیر

  یکی از زیباترین و پر ابهت ترین جلوه های زمستانی منطقه مربوط می شود به حداقاصل روستای برنجگان تا معدن. کم کم شیب مسیر افزایش پیدا می کند و با بارش برف، صخره های این منطقه سفید پوش  می شوند. برف ها روی هم تلمبار شده و با وقوع بهمن به مانند آبشاری زیبا و حیرت انگیز به داخل رودخانه سقوط می کنند و صحنه های حیرت انگیزی را رقم میزنند.
  علاوه بر طبیعت زیبای منظقه، رفتینگ و قایق سواری در ابهای خروشان کارون نیز از دیگر جاذبه های دشت هلن است. همچنین در سال های اخیر یک مسیر تریل زیبای 15 کیلومتری بین روستای گندمکار تا جوزستان طراحی شده که با گذر از میان جنگل های بلوط و عبور از روی پل های چوبی و سیمی یا پله های سنگی و مسیرهای پاکوب  یک تجربه کوه نوردی منحصر بفرد را نصیب علاقمندان به این  ورزش  می کند. 

  دشت هلن کجاست
  تور دشت هلن/رفتینگ

  هلن زیبا که در دامنه زاگرس مهربان ، در جوار کارون سرسخت و پر صلابت و  در میان رودهای سخاونمند استان چهارمحال و بختیاری آرمیده و طبیعت زیبای خود را به همه ارزانی کرده است، باید مواظب باشیم هنگام گشت و گذار و بهره برداری بر ییکره این طبیعت زیبا زخمی نزنیم و مراقب طبیعت و حیات وحش هلن باشیم تا این گنج بی بدیل را برای همیشه داشته و از دیدنش لذت ببریم.

  دشت هلن کجاست
  سد کارون چهار

  بهترین زمان برای سفر به دشت هلن

  اوایل بهار که دشت  لباس سبز و پر گل برتن می پوشد و آب وهوای منطقه بسیار مطبوع است، بهترین زمان سفر به این دشت است، طبیعت هلن بخصوص در اردیبهشت ماه بسیار زیباست و اغلب طبیعت گردها در این زمان کمپ خودشان را در این دشت برپا می کنند و از تماشای این طبیعت زیبا بهره می برند.

  البته فصل زمستان هم می تواند جاذبه های خودش را داشته باشد اما باید طاقت تحمل سرمای طاقت فرسا  را داشته باشید ، همچنین از تجهیزات خاص خود و تجربه کافی نیز برخوردار باشید.

  در سفر به منطقه حفاظت شده هلن کجا اقامت کنیم؟

  کمپینگ و برپایی چادر برای اقامت در دشت هلن امکان‌پذیر است بنابر این اگر قصد خوابیدن در دل طبیعت را دارید، همه ی اصول آن را رعایت کنید و کلیه تجهیزات از جمله  کیسه‌خواب، پتو، لوازم شخصی، پاور بانک، لباس مناسب شنا و لباس اضافه، کرم ضدآفتاب، لباس گرم و لباس تابستانه، کفش یا صندل مناسب، وسايل طبيعت‌گردی و صندلی تاشو با خود همراه داشته باشید.

  دشت هلن کجاست
  اقامتگاه دشت هلن

  موقعیت و راههای دسترسی به هلن 

  دسترسی به منطقه"هلن" با وجود جاده آسفالته شهرکرد – خوزستان امکان پذیر است این جاده از دوپلان تا سرخون و از سر خون تا پل ارمند ادامه دارد. همچنین جاده آسفالته دورک تا معدن نیز پیرامون این منطقه را فراگرفته است.
  علاوه بر این ها جاده‌های خاکی روستای جوزستان، آب گلور، جاده خاکی سر تنگ مسن، جاده خاکی روستای ده کهنه سررک از دیگر راه‌های ارتباطی و دسترسی به منطقه است.

   تهدیدات و مشکلات زیست محیطی دشت هلن

   برخی محرومیت های اقتصادی و فرهنگی باعث شده که جنگل های منطقه از دست متعرضان به طبیعت در امان نباشد. مجاورت منطقه با تعدادی  از روستاها ، فقر و بیکاری، باعث شده تا تعدادی افراد بیکار به مشاغل کاذب مانند ذغال کردن درختان جنگل روی بیاورند، که این همواره تهدیدی برای هلن و طبیعت آن محسوب می شود. چرای بی رویه دام، تبدیل جنگل  به زمین زراعی، پیشروی روستاها در جنگل، تقاضای زمین برای کارگاه های خدماتی و تولیدی، بوته کنی و خار کنی، شکار غیر مجاز، آتش سوزی، طرح ملی عبور خط لوله نفت و آب آشامیدنی، خطوط انتقال برق و احراث دکل های مخابرات از جمله مواردی هستند که منطقه و محیط زیست آن را تهدید می کنند.

  فاصله دشت هلن تا بعضی از شهرهای کشور

  ردیف فاصله شهرها تا دشت هلن زمان تقریبی  مسافت 
  1 اصفهان تا دشت هلن  3 ساعت و 44 دقیقه 249 کیلومتر
  2 شیراز تا دشت هلن 5 ساعت و 39 دقیقه 379 کیلومتر
  3 تهران تا دشت هلن 8 ساعت و 9 دقیقه 694 کیلومتر
  4 مازندران تا دشت هلن 11 ساعت و 17 دقیقه 867 کیلومتر
  5 بوشهر تا دشت هلن 7 ساعت و 32 دقیقه 495 کیلومتر

  در ادامه عکس هایی از طبیعت زیبای دشت هلن را مشاهده کنید

  شاید کمی زیاده روی باشد اما دشت هلن چهارمحال و بختیاری را میتوان بهشتی کوچک بر روی زمین دانست و می‌‌توان گفت یکی از زیباترین آفرینش‌های خدا روی کره زمین است. افراد زیادی هر ساله برای بازدید از این بهشت زمینی به این منطقه می‌روند تا بتواند روح و جسم خود را به آرامشی از جنس طبیعت برسانند. شما نیز اگر تا به حال به این منطقه سفر کرده اید، تجربه خود را با ما و بقیه کاربران به اشتراک بگذارید.

  بانجی جامپینگ ، زیپ لاین و کلی بازی های آبی در تور دشت هلن در استان چهارمحال و بختیاری را می توانید در ویدیو پایین تماشا بفرمایید

   

   


  منبع: بیا تور

  در ادامه بخوانید: رودخانه زاینده رود زندگی بخش
  
  

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

   

  22 اظهار نظر
  مطالب مرتبط
  مطالب تصادفی
  شیر سنگی، نماد باشکوه ایل بختیاری
  شیر سنگی، نماد باشکوه ایل بختیاری
  عروسی بختیاری ها | آداب و رسوم عروسی در ایل بختیاری
  عروسی بختیاری ها | آداب و رسوم عروسی در ایل بختیاری
  غارهای استان چهارمحال و بختیاری
  غارهای استان چهارمحال و بختیاری
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر