کوهرنگ کجاست؟

24 دی 1398
7518
31
2

کوهرنگ، در استان  چهارمحال و بختیاری ، جایی است که هم بواسطه آب معدنی گوارا و دلچسبش معروف است و هم بخاطر طبیعت بکر و زیبا و دشت لاله های واژگونش. خوبی کوهرنگ است که در هیچ فصلی خالی از زیبایی نیست و همیشه زیبایی های خود را دارد.
شهر چلگرد مرکز شهرستان کوهرنگ در فاصله 91 کیلومتری شهرکرد واقع شده‌است، این شهرستان با مساحتی بالغ بر 3684کیلومتر مربع خاستگاه جامعه عشایری و قطب گردشگری استان است. شهرستان کوهرنگ شامل سه بخش، دو شهر، و هفت دهستان است و با ارتفاع 2480متری از سطح دریا(بلندترین شهر کشور) قرار دارد.

شهرستان کوهرنگ بزرگترین جامعه ایلی کشور یعنی ایل هفت لنگ بختیاری را در خود جای داده‌است. طبیعت بکر و دست نخورده منطقه به همراه جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر سالیانه گردشگران بسیاری را از سراسر کشور و حتی دنیا به سوی این شهرستان هدایت می‌کنند.

کوهرنگ کجاست
طبیعت زیبای بازفت

کوهرنگ در هر فصل جذابیت و گردشگر خاص خود را دارد. مثلاً در فصل بهار علاقه مندان به طبیعت از دشت لاله‌های واژگون،  دیدن می کنند، فصل تابستان علاقه مندان به داروهای گیاهی، سیاحت و اسکی تابستانه در قلل مرتفع و پوشیده از برف زردکوه بختیاری، به تفریح و گشت و گذار می پردازند.، فصل پاییز علاقه مندان به کوچ و شیوه زیست‌بوم عشایر بختیاری می توانند از دیدن مناظر بکر لذت ببرند، در فصل زمستان هم  دیدن مناظر و  اسکی در قلل پوشیده از برف برای علاقمندان فرح بحش است. 

آشنایی با ورزش مهیج رفتینگ:رفتینگ چیست؟ 
کوهرنگ کجاست
زیبایی های چشم نواز شهرستان کوهرنگ

۱۰ درصد از کل آبهای کشور از جمله سرچشمه دو رودخانه بزرگ و حیاتی یعنی زاینده رود، کارون در این شهرستان و از قلل سر به فلک کشیده زردکوه بختیاری سر چشمه می‌گیرند.

نژاد و زبان مردم کوهرنگ

مردم این شهرستان از مردمان لر و از ایل بختیاری هستند. مردم این شهر با گویش لری بختیاری تکلم دارند.

کوهرنگ کجاست
نژاد و زبان مردم

 

کوهرنگ کجاست
زندگی مردم

 

کوهرنگ کجاست
زنان کوهرنگ

صنایع دستی کوهرنگ

انواع قالی و قالیچه دست باف بختیاری، چوغا بافی، وریس بافی، خورجین بافی، و بافت سیاه چادر از صنایع دستی این شهرستان به حساب می‌آیند.

کوهرنگ کجاست
صنایع دستی

 

کوهرنگ کجاست
صنایع دستی کوهرنگ

سوغات کوهرنگ

از مهمترین سوغات محلی این شهرستان میتوان به گیاهان و سبزیجات طبیعی(کرفس، تره، چویل، بن سرخ و …)، انواع لبنیات( کشک و قارا و...)، گیاهان دارویی و عسل طبیعی اشاره کرد.


جاذبه های گردشگری کوهرنگ

منطقه حفاظت‌شده قیصری

منطقه حفاظت شده ی قیصری با وسعت9800 هکتار یکی از مناطق حفاظت شده استان چهارمحال و بختیاری است که ۲۰ درصد از مساحت  آن در شهرستان اردل و ۸۰ درصد از آن در شهرستان کوهرنگ واقع است. این منطقه در سال ۱۳۸۰ خورشیدی به مدت ۵ سال به عنوان یک منطقه شکار ممنوع مطرح شده بود که در سال ۱۳۸۶ با مساحت ۹۸۲۹ هکتار به عنوان یک منطقه حفاظت شده در سطح کشور معرفی گردید.

کوهرنگ کجاست
منطقه حفاطت شده قیصری

این منطقه در ناحیه اقلیمی کوهرنگ با تابستان های معتدل و خشک و زمستان های بسیار سرد قرار دارد. حداکثر طول فصل رشد در این اقلیم حدود 6 ماه است که از اواخر فروردین ماه آغاز و تا اواخر مهرماه ادامه دارد و میانگین یخبندان در طول سال در این منطقه 118 روز است. میانگین دمای سالانه اقلیم کوهرنگ 9/5 درجه سانتیگراد با دامنه تغییرات 28/4 درجه سانتیگراد است. میانگین بارش سالانه در کوهرنگ 1222 میلیمتر است.

منابع آب منطقه علاوه بر نزولات آسمانی شامل چشمه های متعدد دائمی ، رودخانه شهریاری و آب کوهرنگ است که از وسط منطقه با طول تقریبی 15 کیلومتر عبور میکند و منطقه را به دو نیم تقسیم میکند. توپوگرافی خاص منطقه باعث ایجاد تنوع گیاهی و تاثیر مستقیم بر حیات وحش منطقه شده است.

کوهرنگ کجاست
منطقه حفاظت شده قیصری

آبشار شیخ علی خان

 در ورودی روستای شیخ علیخان در 105 کیلومتری شهرکرد، آبشار زیبایی به همین نام از میان تنگ های پر شیب جاری میشود که تن رنجور از خستگی راه را رمق تازه می بخشد. این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری  است که حتی  اگر در فصل تابستان هم به سمت این آبشار بروید خواهید دید که قندیل هایی از آن آویزان است. ارتفاع هر کدام از قندیل ها بیش از نیم متر است و  گاهی حتی به یک متر هم می رسند. پیشنهاد می کنیم که در فصل زمستان به هیچ وجه به سمت این آبشار نروید چرا که بسیار سرد است و شرایط برای بازدید سخت می باشد.

کوهرنگ کجاست
آبشار زیبای شیخ علیخان

اگرچــه طبیعــت ســحرآمیز چهارمحــال و بختیــاری دارای جاذبه هــای گردشــگری زیادی است اما در این میان، آبشار شیخ علیخان از بدیعترین مناظر دل انگیز این اســتان محســوب میشــود. در سینه کش درهایی کــه آب ســفید رنــگ آبشــار جاری اســت، پیچــش گلهــای رنگارنــگ وبــوی برخــی گیاهــان دارویــی و خورا کی، جلــوه های از طبیعــت افســونگر بــام ایــران را بــه گردشــگران ارزانــی داشــته اســت. گردشــگران از دیــدن ایــن منظــره روح افزا شــگفت زده و دل از نســیم خنك و معطر از عطــر گلهــای طبیعــی پونــه بــه وجــد می آیــد تــا جایــی که انســان را به ســتایش خالــق ایــن همــه زیبایی طبیعــی وا میدارد

 

آبشار رزگه(رازگاه)

این آبشار  در شمال غربی استان چهارمحال و بختیاری در دهستان موگویی شهرستان كوهرنگ در مرز بین سه استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان و لرستان قراردارد دسترسی به این منطقه از طریق روستای سرآقاسید (با حداقل 5 ساعت پیاده روی ) امكان پذیر است كه به منطقه ای بكر و زیبا می رسیم كه چشمه های موجود از سرچشمه های اصلی رودخانه دز می باشد و مسیر این رودخانه به استان لرستان و سپس به خوزستان و كارون می ریزد . این منطقه بسیار زیبا و دارای آب و هوای بسیار مطلوب می باشد.

کوهرنگ کجاست
آبشار رزگه(رازگاه)

پیست اسکی کوهرنگ

یکــی از جاذبه هــای طبیعــی این شهرستان، پیســت اســکی چلگــرد اســت. پیســت اســکی چلگــرد در شــهر چلگرد و دامنــه کــوه کارکنــان با شــیب مناســب وطــول 800متــر از معروفترین پیســتهای اســکی زا گــرس اســت که در ســال 1354 ســاخته شــده اســت. بــرف فــراوان، یخچالهــای طبیعــی و شــیبهای تندی که با اســتانداردهای پیســتهای بین المللــی انطبــاق دارد از قابلیتهــای برگــزاری مســابقات ورزش زمســتانی اســکی در این محوطه اســت. در ایــام مختلــف ســال، خاصــه پاییــز و زمســتان، ایــن پیســت، کوهنــوردان، اســکی بــازان و علاقه مندان به ورزشهای کوهستانی و زمستانی را به سوی خود جذب میکند.

کوهرنگ کجاست
پیست اسکی کوهرنگ

این پیست با دارا بودن دو محوطه تفکیک شده برای خانم ها و آقایان و همچنین سیستم بالابری که دارا می باشد یکی از مجهزترین و کاملترین پیست های اسکی این منطقه به شمار می رود.

شیر سنگی

شیر در فرهنگ و آیین عشایر بختیاری نمادی از شجاعت و دلیریت به شمار می آید. در اکثر قالی ها، گلیم ها و حتی ظرف و ظروف اهالی این منطقه شما شاهد شیر خواهید بود. اما در شهرستان کوهرنگ دو تندیس سنگی از این نماد سنگی وجود دارد که توسط سنگ تراش های ایل های بختیاری ساخته شده است. اهالی این منطقه از این تندیس های سنگی به عنوان نمادی از شجاعت و مردانگی یاد می کنند و خالی از لطف است که شما این همه راه تا کوهرنگ بروید ولی با شیرهای سنگی این منطقه عکس هایی به یادگار نیاندازید.

کوهرنگ کجاست
شیر سنگی

 

کوهرنگ کجاست
شیر سنگی

چشمه کوهرنگ

در دامنــه کوههــای ســیدان و بازفــت چشــمه ای بــا نــام کوهرنــگ از زمیــن می جوشــد. این چشــمه کــه از میــزان دبی (آبدهی) بســیار بالایی برخوردار اســت در دهانــه خود به شــکل حوض بزرگی اســت کــه بــه غــاری پــر از آب منتهــی میشــود. این چشمه پس از گذر از پیچ و خم های فراوان به دریاچه سد کوهرنگ ریخته می شود. آب این چشمه از تونل اول کوهرنگ می گذرد و وارد زاینده رود می شود. مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه زیبایی آن را دوچندان کرده است. 

کوهرنگ کجاست
چشمه کوهرنگ

 

کوهرنگ کجاست
چشمه کوهرنگ

چشمه دیمه

کوهرنگ به بهشت سفید ایران مشهور است، این چشمه جریان آب بسیار زیادی دارد و از دامنه های زردکوه سرچشمه می گیرد. آبی که از چشمه دیمه جاری می شود را می توان یکی از مفید ترین و پر خاصیت ترین آب های جهان دانست که سرشار است از مواد معدنی است.

کوهرنگ کجاست
چشمه دیمه

گفته می شود که می توان برای مصارف درمانی از جمله پیشگیری از پوسیدگی دندان ها و درمان سنگ کلیه به خاطر وجود املاحی مانند کلسیم اشاره کرد. همین ویژگی ها سبب شده است تا آب این چشمه به کارخانه آب معدنی روانه گردد تا هم مورد استفاده داخلی قرار گیرد و هم به خارج از ایران صادر شود. جالب است بدانید که آب این چشمه در آبان ۱۳۸۸ هشتاد و چهارمین آثار ملی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی ثبت شد.

کوهرنگ کجاست
چشمه دیمه

 پل چلگرد

از دیگر جاذبه هایی که در این شهرستان قرار دارد پلی است به نام چلگرد که در شمال غربی این شهر چلگرد واقع شده است. این پل در دوره پهلوی ساخته شده و در حال حاضر از آن به عنوان یک جاذبه های تاریخی یاد می شود. جالب است بدانید که این اثر در تاریخ ۲۸ شهریور ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۱۹۶۷۹ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آشنایی کامل با رودخانه باشکوه و زندگی بخش زاینده رود

منطقه گردشگری بازفت

این بخش یكی از بخش های شهرستان كوهرنگ با مركزیت شهر بازفت و چمن گلی با گستره ای از شمال غربی استان چهارمحال و بختیاری شروع و تا غرب استان (شمال شهرستان اردل) ادامه دارد. منطقه زیبا و بكر بازفت منطقه ای جنگلی است كه از شمالی ترین نقطه آن رودخانه های بزرگ و كوچكی به هم پیوند خورده و در نهایت رود بزرگ بازفت را تشكیل می دهند.

کوهرنگ کجاست
جاده بازفت

این بخش شامل دو قسمت بازفت بالا و بازفت پایین می باشد. این بخش یكی از مراكز ایل بختیاری (طایفه موری) و یكی از گذرگاه های اصلی كوچ رو در این استان است. سفید، كوه چری، کوه تاراز، زردكوه، کوه میلی جزء كو ههای بلند و با مناظر شگفت انگیز در این بخش است.

کوهرنگ کجاست
بازفت زیبا

دشت لاله‌های واژگون

دشت لاله های واژگون دشتی وسیع به وسعت ۳۴۰۰ هکتار است و هر سال در اردیبهشت ماه میزبان ده ها هزار لاله ی واژگون و البته هزاران گردشگر و طبیعت دوست مشتاق می شود. لاله های واژگون  گونه هایی از گل لاله هستند که از ساقه به طرف زمین خم می شوند و به همین دلیل به ان لاله ی واژگون گفته می شود.

کوهرنگ کجاست
دشت لاله

اغراق نیست اگر بگوییم که دشت لاله های واژگون یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی ایران و حتی جهان است که در ماه دوم فصل بهار پر از لاله های قرمز و زرد واژگون می شود و شکوه عجیبی به این منطقه می دهد.
این دشت زیر پوششی رنگارنگ از لاله‌های سرخ رنگ و واژگون در نزدیکی روستای بنواستکی کوهرنگ آرمیده است.

کوهرنگ کجاست
دشت لاله
دشت لاله

غار یخی چما

غار یخی چما غاری در فاصله ی ۲۵ کیلومتری از روستای چلگرد است و همان طور که از نام آن پیداست، جایی سراسر پوشیده از برف و یخ است که حتی در ماه های گرم تابستان هم سرمای خود را حفظ می کند. البته در فصل تابستان که هم گرم تر است و هم میزان بارش باران کمتر، ضخامت بعضی از لایه های یخی کمتر می شود و سست هم می شوند. به همین دلیل هر آن احتمال ریزش یکی از آن ها وجود دارد، بنابراین باید از عبور روی آن ها خودداری کرد. ارتفاع بعضی از قسمت برف ها تا ۴۵ متر هم می رسد

کوهرنگ کجاست
غار یخی چما

این غار در وسط دره ی چما قرار دارد و به دلیل موقعیت قرار گیری و ریزش برف در طی چندین سال و انباشت آن، این برف و یخ ها فصلی نبوده و به صورت دائمی در آمده اند. علاوه بر این، غار یخی چما بزرگترین منبع آب شیرین ایران هم هست. در زیر یخ های این غار یخی، چشمه ای روان است که آب بسیار سرد و زلالی دارد. آب این چشمه به سد کوهرنگ می ریزد. 

کوهرنگ کجاست
غار یخی چما

کمپ عشایری کوهرنگ

زندگی عشایر برای ما شهرنشین‌ها آنقدر متفاوت و جذاب است که باعث شده محلی برای تماشای زندگی آنها درنظر گرفته شود. در کمپ عشایری عشایری می‌توانید غذاهای محلی بختیاری را امتحان کنید، زن‌هایی را ببینید که گوشه‌ای نشسته‌اند و نان می‌پزند و بچه‌هایی که با لباس‌های رنگ و وارنگ اینطرف و آنطرف می‌دوند. از عشایر می‌شود کره و سرشیر خرید و چند دقیقه‌ای کنارشان غرق زندگی‌شان شد.
کمپ عشایری، خیلی وقت نیست که کارش را شروع کرده. سال ۱۳۹۱ بود که چادرهای آن برپا شد و در این سال‌ها آدم‌های زیادی چه ایرانی و چه غیرایرانی به دیدنش رفته‌اند.


  شاید وسوسه شدید چند روز از پاییز را این‌جا بمانید؛ اینجا امکاناتی مثل چادر، حمام و سرویس بهداشتی صحرایی هم دارد. کمپ عشایری به آبشار شیخ علیخان خیلی نزدیک است و فقط ۵۰۰ متر با آن فاصله دارد.

  کوهرنگ کجاست
  کمپ عشایری کوهرنگ

   تونل  کوهرنگ

  این تونل، جهت انتقال آب چشــمه کوهرنــگ و دیگر چشــمه های اطــراف بــه زاینــده رود در ســال 1332، جایــی کــه اکنون شــهر تور یستی چلگرد قــرار دارد، ایجاد شــد این تونل و آبشارش یکی از جاهای دیدنی منطقه است. این آبشار نزدیک پیست اسکی واقع شده است. در مهر ماه 1327کار احداث تونل کوهرنگ آغاز شد و در مهرمــاه  1332بــه بهره بــرداری رســید

  کوهرنگ کجاست
  تونل کوهرنگ
  کوهرنگ کجاست
  آبشار تونل

  آبشار نیم ساعت

   این آبشــار در منطقــه بازفت بعداز روســتای شیخ عالی و قبل از روستای گــراب در مســیر جــاده چهارمحــال بــه خوزســتان قرار دارد و برای رســیدن به آن از جــاده اصلی تا آبشــار حدود  15دقیقه پیــاده روی بایــد کــرد. آبشــار بــه صورت چشــمه های جوشــان از میان شــکافی غار ماننــد بــه بیــرون مــی ر یــزد. آبشــار پــس از لغــزش بــر روی دیــواره  صخــره ها تشــکیل رودی کوچــک را میدهــد کــه نهایتا به رودخانه بازفت میریزد.

  کوهرنگ کجاست
  آبشار نیم ساعت

  جاذبه‌های گردشگری نزدیک شهرستان کوهرنگ

  تالاب چغاخور

  این تالاب حدود دو ساعت با کوهرنگ فاصله دارد و نزدیک بروجن قرار گرفته است. این تالاب بین‌المللی تابستان‌ها محل ییلاق عشایر بختیاریست. هر سال پرندگان زیادی به این تالاب مهاجرت می‌کنند، به همین دلیل یکی از مقصدهای محبوب پرنده‌نگریست. پوشش گیاهی متنوع، انواع ماهی و کوه‌های بلند اطراف در کنار هم منظره‌ بی‌نظیری به وجود آورده‌اند، فقط اینکه در چند سال گذشته انقدر مردم به این منطقه آمده و ماهی گرفته‌اند که ماهی‌هایش با خطر انقراض رو به رو‌اند.

  کوهرنگ کجاست
  تالاب چغاخور

  سر آقا سید

  نام یک روستای پله کانی است. مانند ماسوله قدمت چند صد ساله و معماری منظر جالب آن سبب شده تا حرفه ای های گردشگری ایران وقتی به کوهرنگ می روند، سری هم به این منطقه جذاب زده و از طبیعت خاص آن بهره مند شوند. سر آقا سید در یکی از دامنه های قله هفت تنان  قرار دارد و نکته جالب این که بیش تر خانه های سر آقا سید، بدون پنجره هستند و درها تنها منفذ خانه به شمار می روند.

  روستای پله کانی سرآقا سید

  فاصله چلگرد تا سایر مناطق

  فاصله چلگرد تا فاصله به کیلومتر
  شهرکرد 91
  فارسان 55
  اصفهان 191
  دشت لاله 15
  چشمه دیمه 11
  غار یخی چما 25
  قلعه چالشتر 88
  روستای سر آقا سید 46
  تالاب چغاخور 118

   

  مسیر رفتن به شهرستان کوهرنگ

   

  برای آشنایی با شهرستان زیبای اردل در استان چهارمحال و بختیاری، کلیک کنید.

  منبع: بیا تور

   

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است 

   

  29 اظهار نظر
  مطالب مرتبط
  روستای پلکانی سرآقا سيد | زیباترین روستا در دل استان چهارمحال و بختیاری
  روستای پلکانی سرآقا سيد | زیباترین روستا در دل استان چهارمحال و بختیاری
  ساکنان استان چهارمحال و بختیاری چه زبان و گویشی دارند؟
  ساکنان استان چهارمحال و بختیاری چه زبان و گویشی دارند؟
  معروفترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری (آبشار زرد لیمه)
  معروفترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری (آبشار زرد لیمه)
  10 رودخانه بزرگ استان چهارمحال و بختیاری
  10 رودخانه بزرگ استان چهارمحال و بختیاری
  آداب و رسوم و باورهای باورنکردنی مردمان استان چهارمحال وبختیاری (22 عادت جالب و خواندنی از گذشته)
  آداب و رسوم و باورهای باورنکردنی مردمان استان چهارمحال وبختیاری (22 عادت جالب و خواندنی از گذشته)
  هتل کوهرنگ
  هتل کوهرنگ
  جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری(22 جادبه گردشگری استان)
  جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری(22 جادبه گردشگری استان)
  مطالب تصادفی
  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری | به همراه توضیح کامل (10 شهرستان و 20 شهر )
  شهرستان ها و شهرهای مهم استان چهارمحال و بختیاری | به همراه توضیح کامل (10 شهرستان و 20 شهر )
  اختلاف زمانی ایران با کشورهای مختلف
  اختلاف زمانی ایران با کشورهای مختلف
  عزاداری بختیاری ها | آیین و رسوم عزاداری و سوگواری در ایل بختیاری
  عزاداری بختیاری ها | آیین و رسوم عزاداری و سوگواری در ایل بختیاری
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر