خانه آزاده چالشتر کجاست؟ | قلعه چالشتر کجاست ؟

14 مهر 1399
2198
2

خانه آزاده چالشتر یکی از زیباترین و دیدنی ترین خانه های قدیمی واقع در استان چهارمحال و بختیاری است.
خانه آزاده چالشتر ،قدیمی ترین خانه موجود در بافت تاریخی چالشتر و قدیمی ترین خانه موجود در استان چهارمحال و بختیاری است که هنوز زنده و  پا بر جا است.

خانه آزاده چالشتر کجاست؟
خانه آزاده چالشتر

در خانه تاریخی آزاده چالشتر می توان رد پای دوران  زندیه و قاجاریه را مشاهده کرد.  این خانه در گذشته منزل حاج میرزا مهدی خان آزاده چالشتری بوده است.


چالشتر در حدود 8 کیلومتری شمال شهرکرد (مرکز استان چهارمحال و بختیاری)  و در ارتفاع 2080 متری از سطح دریا واقع شده است.  چالشتر در دوران صفویه مرکز حکومت چهارمحالی ها بوده است که از این مکان مناطق تحت نظر خود را کنترل می کردند. آثار قدیمی و ساختمان های مخروبه موجود در شهر نشان دهنده این حقیقت و بیانگر رونق و شکوه  چالشتر در دوران پیش بوده است. همان طور که گفته شد خانه با صفا و قدیمی حاج مهدی خان آزاده در چالشتر واقع شده است. این بنا در نزدیکی قلعه چالشتر، مسجد جامع چالشتر و مدرسه قدیمی فرید واقع شده است.

خانه آزاده چالشتر کجاست؟
نمایی از مسجد جامع چالشتر

حاج مهدی خان آزاده کیست؟

حاج مهدی خان آزاده چالشتری در دوره قاجاریه در سال 1273هجری شمسی در چالشتر متولد شد.  حاج مهدی خان آزاده چالشتری سفرنامه نویس، ادیب و شاعر نامداری بوده است. در حین بازدید از خانه حاج مهدی خان آزاده چالشتری متوجه ذوق هنری و تزئینات زیبای این خانه خواهید شد.
 از آثار ایشان می توان به سفرنامه های حج و عتبات عالیات ،سفرنامه کوهرنگ، دیوان اشعار، مراسلات تاریخی و ادبی بارجان معاصر ایران اشاره کرد. حاج مهدی خان آزاده چالشتری در سال 1385 وفات یافت و  در محل آرامستان چالشتر در روستای اشگفتک مدفون می باشد.

خانه آزاده چالشتر کجاست؟
ورودی خانه آزاده چالشتر

خانه آزاده چالشتر  

حیاط زیبا و گل کاری شده  خانه آزاده چالشتر همراه با حوض فیروزه ای حیاط و معماری زیبای ساختمان تداعی کننده خانه های زیبا و اصیل ایرانی است.
 این خانه از طریق پیش فضایی در جوار بهار بند قلعه از ضلع جنوبی ورودی می گیرد و بعد از هشتی از طریق راهرویی به حیاط وارد می شود. جبهه غربی این خانه به تار یخ 1206 ه.ق )اواخر دوره زندیه( در دو طبقه ساخته شده است.
ویژگی های معماری آن دوره كاملا در آن مشهود است. پوشش های تویزه و طاق كژاوه، ارسی خانه، گوشواره های دو طرف، نقوش ترنج روی سقف ها از جمله خصوصیات این دوره است.

بیشتر بخوانید: جاهای دیدنی استان چهارمحال و بختیاری
خانه آزاده چالشتر کجاست؟
منزل حاج مهدی خان آزاده چالشتری

دسترسی به طبقه بالا از طریق پلكان انتهای دو راهروی طرفین ارسی خانه میسر می شود. جبهه جنوبی شامل سردر، هشتی، دالان و اطاقها است. طبق كتیبه سنگی سردر این جبهه به سال 1307 ه.ق متعلق است ولی مطابق اسناد و قباله ها این جبهه با تخریب بخش دو طبقه متعلق به دوره صفوی ساخته شده است.


  جبهه شمالی و شرقی هم در دوره پهلوی با الگوی رایج در خانه های چالشتر ساخته شده است. این بنا یكی از قدیمی ترین بناهای مسكونی استان و دارای سه نوع معماری متمایز متعلق به ادوار زندیه تا معاصر است.  این خانه از تزئینات معماری مانند گچ بری، گره چینی و... برخوردار است. تزئینات گچ بری، نقاشی های دیواری، هنرهای روی چوب بر روی كالبد این عمارت حكایت از چیره دستی هنرمندان این دیار دارد.
  این اثر زیبا و ماندگار در تاریخ 26 آبان ماه 1375 با شماره ثبت 1759 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

  خانه آزاده چالشتر کجاست؟
  خانه آزاده چالشتر

  این اثر در حال حاضر با عنوان اقامتگاه بوم گردی آزاده چالشتر پذیرای مسافران، گردشگران و علاقمندان به تاریخ و معماری اصیل ایران زمین است.
  در صورت مسافرت به استان چهارمحال و بختیاری می توانید برای اقامت در این خانه تاریخی اقدام کنید و از زیبایی های این خانه اصیل لذت ببرید. همچنین تماشای شکوه قلعه چالشتر در مجاورت این خانه و تماشای مسجد جامع  قدیمی چالشتر را فراموش نکنید.

  خانه آزاده چالشتر کجاست؟
  درب ورودی خانه آزاده چالشتر
  در ادامه بخوانید: قلعه زیبای چالشتر و دیگر قلعه های تاریخی استان چهارمحال و بختیاری

  منبع: بیا تور

  ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

  با ما در اینستاگرام همراه باشید 

  آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

  روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

   

  ;

  0 اظهار نظر
  شما هم وارد بحث شید
  مطالب بیشتر