پیشنهاد ویژه
تگ ها

چرا به یزد شهر بادگیرها می گویند؟

3 شهریور 1399
4679
14
3

یزد یکی از  شهرهای تاریخی و زیبای ایران است که قدمت زیادی دارد این شهر در قست مرکزی ایران واقع شده است. یزد را به «شهر بادگیرها» معروف می باشد. ما در زیر دلیل نامگذاری یزد به  شهر بادگیرها را آورده ایم با ما همراه باشید. 

چرا به یزد شهر بادگیرها می گویند؟

چرا به یزد شهر بادگیرها می گویند؟

 شهر یزد بیشترین تعداد بادگیرهای ایران را دارد در زمان قدیم بر بالای هر خانه ای، بادگیری وجود داشت به همین دلیل یزد به  شهر بادگیرها معروف شده است.از جمله کارایی مهم و بزرگ این بادگیرها این بود که گرمای شدید یزد را به هوای خنک و مطبوعی تبدیل کنند این بادگیرها در واقع مانند تهویه های قوی هوا عمل می کردند.

چرا به یزد شهر بادگیرها می گویند؟

بلندترین بادگیر جهان

بادگیر باغ دولت آباد بلندترین بادگیر جهان است این بادگیر حدود ۲۷۰ سال قدمت دارد.  بادگیر باغ دولت آباد در سال ۱۱۶۰ هجری قمری توسط  یکی از خوانین یزد به نام محمد تقی خان بافقی ساخته شد.

چرا به یزد شهر بادگیرها می گویند؟

ارتفاع۳۳،۸۰ متری آن از ویژگی خاص این بادگیر می باشد اشاره کرد که آن را در صدر بلندترین بادگیر دنیا قرار داده است. فرم این بادگیر، هشت ضلعی کامل است که باعث می شود تا باد بتواند به بخش های پایینی آن خیلی راحت و به سرعت منتقل شود و در نتیجه برخورد باد به سطح آب، هوای

خنکی داخل آن ایجاد کند.

جهت خرید سوغات یزد کلیک کنید

تاریخچه ی بوجود آمدن بادگیرها

 زمانی که هوای تابستان جایی به قدری گرم و غیر قابل تحمل شود مردم آن جا به فکر چاره ای می افتند مردم مناطق کویری به دنبال  راهی رفتند که بتوانند از شدت این گرما کم کنند و این باعث شد با استفاده از خلاقیت بتوانند بادگیر ها را ابداع کنند و به همین دلیل بادگیرها به  نماد معماری و خلاقیت ایرانی معروف شده اند

شهرهای یزد و کرمان از جمله شهر هایی بودن که بیشترین استفاده از بادگیر ها را داشتند  به ترتیب با آشکار شدن مزایای این بادگیر ها  ، شهرهای دیگری که  ایران هم که آب و هوای شبیه ایران داشتند مانند سیرجان، بندر عباس، قشم و چابهار، از بادگیر برای خنک کردن ساختمان ها و منزل های خود استفاده کردند.

چرا به یزد شهر بادگیرها می گویند؟

بادگیرهای یزد در زمان های گذشته بدون هیچ دستگاه خاص و پیشرفته ای و کاملا دست ساز هستند ، با این وجود بعد از مطالعاتی که روی این آثار معماری ایرانی شد مشخص شد که این بادگیرها کاملا مهندسی ساز هستند و حتی در ساخت همه ی آنها به عوامل مهندسی مانند مساحت حیاط، عمق قنات، ارتفاع بادگیر، پشت و یا رو بودن به آفتاب و موقعیت جغرافیایی بادگیرها هم توجه می شده .

چرا به یزد شهر بادگیرها می گویند؟

به مرور زمان و مدرن شدن ساختمان ها و زندگی ها ، بسیاری از این بادگیرها از بین رفتند، اما با این وجود در یزد هنوز تعداد زیادی از آنها وجود دارد اگر   به

این شهر سفر کنید شاهد بادگیرهای قدیمی و زیبایی هستید

برای مشاهده "معروف ترین و بهترین کویر های ایران"  کلیک کنید.

 

منبع : بیا تور

ما را درشبکه های اجتماعی  دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

7 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر