رفتینگ چیست | تور رفتینگ

19 بهمن 1397
2379
20
0

 رفتینگ (رافتینگ) و قایقرانی در رودخانه یک ماجراجویی جذاب در دل آب های خروشان رودخانه است که می تواند برای هر کسی رویا باشد، اما برای تجربه واقعی این رویا فقط یک راه پیشروی شماست، آن هم شرکت در تورهای رفتینگ (رافتینگ) یا رودگری است. شاید برای افرادی که به دنبال سفری مهیج و هیجان انگیز هستند، بهترین هدیه یا سورپرایز ثبت نام در همین تورهای  رفتینگ است، ما قصد داریم، در این مقاله تمامی توضیحات و شرایط برگزاری تورها را برای شما بازگو کنیم و از خاطرات که در دوره های قبلی این تورها برای شرکت کنندگان ثبت شده است تصاویر و فیلم های را ارائه دهیم، پس با ما همراه باشید...

 توضیحات کامل تور یک روزه و دو روزه رفتینگ

رفتینگ (رافتینگ) چیست؟

اگر برای اولین بار است که کلمه رفتینگ را می شونید و معنای آن برای شما گنگ است و تصور می کنید که رفتینگ از فعل رفتن با ing انگلیسی ادغام شده و معنی رفتن به مکانی را می دهد کاملاً اشتباه می کنید.

رفتینگ یا Rafting یک کلمه انگلیسی است، که معنی آن در زبان فارسی رودگری می باشد، استفاده از این اصلاح در بین گردشگران رایج تر از رودگری است، اما اینکه رفتینگ چیست؟ و شرح توضیح آن چه می باشد؟ باید بگوییم که رفتینگ به قایق سواری در رودخانه می گویند اما نه هر رودخانه ای، برای احساس هیجان برگزارکننده های این تورها معمولاً رودخانه ای را انتخاب می کنند که فشار موج ها برای جا به جای قایق سواران بسیار بالا باشد و مسیرهای جذاب و مهیج را عبور قایق سواران در نظر می گیرند تا شرکت کنندگان احساس هیجان بیشتری را تجربه کرده و خاطرات زیبایی برای آنها ثبت شود.

تور رفتینگ | تور رفتینگ یک روزه 99 | تور رفتینگ شهرکرد نوروز 99

رفتینگ (رافتینگ) در دنیا

برگزاری تورهای رفتینگ در دنیا تاریخچه طولانی دارد، وجود رودخانه های پر موج و خروشان برای برگزاری این تورهای مهمترین عامل است. کشورهای که از این رودخانه ها بهره می برند، متقاضیان زیادی برای شرکت در این تورها را دارند، در کشورهای اروپایی و آسیایی به دلیل وجود رودخانه های خروشان بسیار زیاد، برگزارکنندگان رفتینگ نیز بسیار فعال تر از دیگر کشورهای دنیا هستند.

رفتینگ (رافتینگ) در ایران

کشور ایران بستر بسیار زیادی برای اجرای تورهای رفتینگ را دارد، وجود رودخانه های زیبا و جذاب در سراسر ایران موجب شده تا تجربه قایق سواری تبدیل به یک تجربه مهیج و پرطرفدار شود، علاقمندان به این تفریح هیجان انگیز در ایران همیشه به دنبال یک تجربه جدید در قایق سواری هستند و برای آنها مهم است که قایقرانی را در همه رودخانه های ایران حس کنند.

تور رفتینگ | تور رفتینگ یک روزه 99 | تور رفتینگ شهرکرد نوروز 99

تاریخچه رفتینگ (رافتینگ) در ایران و جهان

رفتینگ به عنوان یک رشته ورزشی از سال ۱۹۷۲ (در المپیک مونیخ آلمان) وارد بازیهای المپیک شد. از ابتدای دهه ۱۹۸۰ به عنوان شاخهای از توریسم ماجراجویانه و طبیعت گردی در سراسر دنیا فراگیر شد و علاقهمندان بسیاری را به خود جذب کرد. تا جایی که امروزه شرکتهای مسافرتی و کلوبهای ورزشی زیادی در دنیا اقدام به برگزاری چنین سفرهایی میکنند. اجرای این سفرها تخصصی بوده و برای اجرا از راهنماهای رودخانه حرفهای و تجهیزات ویژه استفاده میشود. سفرهای توریستی رفتینگ میتوانند با سایر فعالیتهای طبیعت گردی و ماجراجویانه نظیر کمپینگ، جنگل نوردی، دوچرخه سواری، روستاگردی، سوارکاری و... ترکیب شوند.

رفتینگ در المپیک مونیخ 1972

برای اولین بار در ایران، در سال 1386 طرح هایی با عناوین "اکوتوریسم رودخانه ای در ایران" و "ورزش رفتینگ" توسط اولین تیم بین المللی رفتینگ در ایران با هدایت آقای کیاوش محرابی آماده شده و برای راه اندازی گردشگری رودخانه و رشته ورزشی رفتینگ، این طرح ها همزمان به سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و فدراسیون قایقرانی تقدیم گردید. آقای کیانوش محرابی سال 87 دو نفر از اساتید نپالی را برای راه اندازی رفتینگ استاندارد و شناسایی رودخانه ها به ایران دعوت نمودند، سپس آقای محرابی با همکاری اساتید بین المللی اقدام به شناسایی رودخانه ها، بررسی پتانسیل های ایران و برگزاری دوره های آموزشی نمودند. در سال 87 اولین تیم بین المللی شامل قایقران های حرفه ای خارجی و ایرانی تشکیل شد. افراد علاقمند زیادی از راهنمایان طبیعت گردی، ورزشکاران رشته های قایقرانی و ... در دوره ها و کارگاه های آموزشی با هدایت آقای کیانوش محرابی شرکت کردند و بسیاری موفق به راه اندازی کسب و کار در زمینه گردشگری رودخانه و رفتینگ شدند. از جمله اولین مناطقی که با همکاری آقای محرابی شناسایی و مناسب ارزیابی شد، رودخانه زاینده رود در استان چهار محال و بختیاری بود. بعد از شناسایی قابلیت های منطقه ای استان چهارمحال و بختیاری، تیم مذکور اقدام به برگزاری تورهای رفتینگ در بخشی از رودخانه هراز در نزدیکی شهر آمل در استان مازندران نموده و این منطقه نیز جز مناطقی برای اجرای تورهای رفتینگ شد. اما تا به امروز هیچ رودخانه ای نتوانسته همچون رودخانه زاینده رود به جذب توریست بپردازد و این مهم به دلیل مشخصات فنی رودخانه و قابلیت قایقرانی برای گروه هاس سنی مختلف و تنوع مسیر رودخانه بوده است.

رفتینگ چیست | رفتینگ در زاینده رود
شرایط مناسب رودخانه زاینده رود برای رفتینگ خانوادگی

روستای سوادجان در استان چهارمحال و بختیاری و ورزشکاران این روستا افتخار دارند که جز اولین همکاران آقای محرابی در تحقق رویای راه اندازی تورهای رفتینگ و رودخانه نوردی در ایران بودند. باشگاه قایقرانی زاینده رود و بعد از آن باشگاه قایقرانی سیر سپهر از بزرگترین، محبوبترین و پر افتخارترین باشگاه های کشور، از دله همین منطقه و روستای سوادجان به جامعه ورزشی کشور معرفی شدند. این روزها (سال 1398) با اطمینان می توان گفت که روستای سوادجان با همت ورزشکاران این منطقه و حمایت اداره ورزش و جوانان استان چهارمحال و بختیاری و شهرستان سامان و پیش تر از همه این­ها، با فداکاری های آقای کیانوش محرابی در سال های دور ، توانسته است عنوان قطب ورزش های آبی کشور را بدست آورد. فعالیت در حوزه ورزش های آبی در روستای سوادجان تا بدان جا پیش رفته است که در سال 98 علاوه بر مسابقات کشوری رفتینگ، در شاخه اسلالوم (قایق های تک نفره) نیز رقابت های ملی در این منطقه برگزار شده و اردوهای تیم ملی اسلالوم و تیم ملی رفتینگ به صورت منظم در این منطقه برگزار می شوند.

رفتینگ چیست | رفتینگ در زاینده رود
رودخانه زاینده رود دارای شیب های مناسب و ایمن برای تجربه هیجان در رفتینگ

امروزه در کشورمان باشگاه های زیادی در رودخانه های ایران در حال فعالیت و اجرای تور رفتینگ می باشند، رودخانه های بسیاری دارای قابلیت رفتینگ دارند، بیشتر این رودخانه ها نظیر زاینده رود، خرسان،  آب سیروان، زاب، کارون( رودخانه ارمند )، بختیاری و... در دله رشته کوه­های زاگرس قرار گرفته و قابلیت اجرای برنامه رفتینگ را دارا هستند. همچنین در منطقه البرز و در نزدیکی تهران رود خانه­هایی دارای قابلیت اجرای تور رفتینگ وجود دارند که شامل جاجرود، هراز، سفید رود، کرج، چالوس و ... که در فصل پرآبی مناسب فعالیت رفتینگ هستند. سفرهای رفتینگ می­توانند از چند کیلومتر مثل قسمت های از رفتینگ زاینده رود تا مسیرهای بسیار طولانی اجرا شوند. در تور رفتینگ بیشتر از ۱ روز می بایست لوازم  و تجهیزات کمپینگ و آشپزی نیز در قایق حمل و مکان مناسبی برای بر پایی کمپ انتخاب شود.

رفتینگ در رودخانه های مختلف

با این که چندسالی است در ایران آمده اما در همین مدت کم هم طرفداران بسیاری پیدا کرده است و رودهای پر آب و خروشان کشورمان هرساله میزبان گردشگران و ماجراجویانی است که برای تجربه هیجان بر روی آب دست به کار می شوند.

تور های رفتینگ (رافتینگ) در سال های اخیر با توجه به گسترش فعالیت این شاخه ورزشی در کشور، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. باشگاه قایقرانی سیر سپهر با دارا بودن کادر حرفه ای و فعال در تیم ملی رفتینگ، مفتخر بوده که در چند سال اخیر در بخش توریسیتی شاخه رفتینگ، به تعداد بالایی از مسافران علاقمند جهت انجام قایقرانی یاری رساند. در این نوشتار قصد داریم به سوالات متداولی که همواره ذهن مسافران این تورها را درگیر می کند، پاسخ دهیم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

معروف ترین تورهای رفتینگ دنیا

در ادامه قصد داریم تا شما را با معروف ترین رفتینگ های که در دنیا برگزار می شوند و متقاضیان بسیار زیادی برای شرکت در این نوع تور های ثبت نام می کنند، را به شما معرفی کنیم:

رفتینگ پوکت (تایلند)

کشور تایلند از لحاظ جذب گردشگر در دنیا بسیار مشهور می باشد که برگزاری تورهای رفتینگ پوکت تایلند هم محبوبیت بسیار بالایی در دنیا دارد بطوریکه گردشگران زیادی برای شرکت در این تورها به این کشور سفر می کنند، جزیره معروف پوکت در غرب کشور تایلند واقع شده است، رودخانه های خروشان بسیار زیادی در این جزیره وجود دارد که بستر اجرای تور رفتینگ را آماده کرده است.

رفتینگ (رافتینگ) آنتالیا (ترکیه)

شهر ساحلی آنتالیا از توریستی ترین شهر های کشور ترکیه می باشد که همه ساله با حضور گردشگران بسیار زیادی در این شهر زمینه اجرای تورهای رفتینگ در رودخانه خروشان آنتالیا را فراهم می کند که شرکت در این تور های برای گردشگران بسیار هیجان انگیز و جذاب است.

تور رفتینگ | تور رفتینگ یک روزه 99 | تور رفتینگ شهرکرد نوروز 99

معروف ترین تورهای رفتینگ ایران

در ایران نیز همانند سایر کشورهای دنیا انجام تورهای رفتینگ به صورت گسترده ای انجام می شود، در این بخش به شما بهترین و معروف ترین تورهای رفتینگ ایران را معرفی خواهیم کرد، معمولاً این ارائه این تورهای از سوی دفاتر گردشگری در هر استان صورت می گیرد، از معروف ترین مجریان تور های رفتینگ دفتر گردشگری سیر سپهر سبا می باشد که در استان چهارمحال و بختیاری در زمینه برگزاری انواع تورهای گردشگری، طبیعت گردی و رفتینگ فعالیت می کند.

رفتینگ ارمند رود

رودخانه ارمند در استان چهارمحال و بختیاری واقع شده است که بهترین تورهای رفتینگ در آنجا اجرا می شود این رودخانه فضای بسیار مناسبی برای تورهای رفتینگ دارد و اکثر اجرا کننده های مسیرهای ایمن را برای این تورهای انتخاب می کنند، تورهای رفتینگ ارمند رود معمولاً یک روزه انجام شده و هزینه آن برای هر فرد بین 50 تا 70 هزار تومان می باشد که چندین ساعت برای انجام این تور زمان لازم است و در کنار رفتینگ مجریان تور موارد دیگری را نیز در نظر خواهند گرفت.

تور رفتینگ | تور رفتینگ یک روزه 99 | تور رفتینگ شهرکرد نوروز 99

رفتینگ (رافتینگ) زاینده رود

شاید زاینده رود از معروف ترین رودخانه های ایران باشد که از استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه می گیرد و مسیرهای مناسبی نیز برای اجرای تورهای رفتینگ نیز دارد و اکثر برگزارکنندگان تورهای گردشگری که از طبیعت اطراف این رودخانه برای اجرای تور استفاده می کنند، رفتینگ زاینده رود را نیز در برنامه های خود گنجانده اند تا برای گردشگران خاطرات جذاب و مهیجی بجای بگذارند، بهترین مسیر برای رفتینگ زاینده رود عبور از پل های زمان خان و تونل کوهرنگ می باشد که در نزدیکی شهرستان سامان واقع شده است، هزینه تورهای گردشگری 2 روزه شهرکرد که به همراه رفتینگ زاینده رود اجرا می شود برای هر نفر حدوداً 350 هزار تومان محاسبه خواهد شد و برای هماهنگی این تورهای می توانید با کانال های ارتباطی ما همراه باشید.

تور رفتینگ | تور رفتینگ یک روزه 99 | تور رفتینگ شهرکرد نوروز 99

رفتینگ (رافتینگ) شهرکرد

تورهای گردشگری شهرکرد در استان چهارمحال و بختیاری محبوبیت بسیار زیادی بین طبیعت گردان و مسافران دارد، به دلیل مناطق گردشگری فراوانی که در برنامه اجرای این تورها در نظر گرفته می شود، محبوبت و هیجان این تورها برای مسافران بسیار زیاد خواهد بود بطوریکه اجرای آن برای چندین روز طول خواهد کشید  و برنامه مهم آن رفتینگ شهرکرد می باشد که به جذابیت اجرای این تور می افزاید، مجریان تور معمولاً رفتینگ شهرکرد را در رودخانه های زاینده رود یا ارمندرود اجرا خواهند کرد که فاصله کوتاهی با شهرکرد دارند و در کنار این مناطق فضاهای مناسب دیگر نیز برای گردشگران وجود دارد تا از آنها دیدن کنند.

تور رفتینگ | تور رفتینگ یک روزه 99 | تور رفتینگ شهرکرد نوروز 99

رفتینگ (رافتینگ) سامان

شهرستان سامان به دلیل وجود مناظر دیدنی و طبیعت بکر میزبان گردشگران بسیار در ایام نوروز و تابستان است و گردشگران از اجرای تور این شهرستان استقبال بسیار زیادی می کنند، یکی از مهم ترین برنامه های این تور، رفتینگ سامان است که به دلیل نزدیکی سرچشمه زاینده رود به این شهرستان دوست داران رفتینگ برای استفاده از رفتینگ های شهرستان سامان همیشه پیش قدم می باشد، هیجان و جذابیت تور رفتینگ سامان شهرکرد به دلیل وجود مسیرهای ایمن برای شرکت کنندگان بسیار تازگی داشته و مشتاقانه برای ثبت نام در این تورهای اقدام می کنند، هزینه رفتینگ های که در شهرستان سامان برگزار می شود برای هر نفر 50 تا 70 هزار تومان محاسبه خواهد شد.

تور رفتینگ | تور رفتینگ یک روزه 99 | تور رفتینگ شهرکرد نوروز 99

تور یک روزه رفتینگ (رافتینگ)

رفتینگ ورزشی مهیج است که با یک باز تجربه به راحتی از کنار آن عبور نخواهید کرد و برای شرکت در تورهای رفتینگ برنامه ریزی می کنید، بهترین استان ایران برای اجرای تورهای رفتینگ بدون شک استان چهارمحال و بختیاری می باشد که به دلیل وجود رود خانه های ارمند و زاینده رود برگزاری تورهای رفتینگ در آنجا بیشتر از استان های دیگر کشور فعال است، بطوریکه تورهای یک روزه رفتینگ نیز در آنجا اجرا خواهد شد، این تورهای یک روزه برای گردشگرانی که از استان های نزدیک به چهارمحال سفر می کنند محبوبیت بسیار بالایی دارد، اغلب آنها شهرکرد را برای اقامت خود انتخاب  کرده و به دلیل نزدیکی رودخانه ارمند و زاینده رود به این شهرستان تور یک روزه رفتینگ در این شهرستان بسیار فعال است.

تجهیزات و شرایط برگزاری رفتینگ

اجرای تورهای رفتینگ دارای شرایط خاص خود می باشد که ابتدا برای انجام آن باید مسائل ایمنی را رعایت نماید و به توصیه های مجریان تور رفتینگ عمل کنید تا در طول مسیر رودخانه خطری شما را تهدید نکند، تهیه تجهیزات رفتینگ برعهده برگزار کننده تور می باشد از لوازم اجرای مانند قایق و پارو ها تا تجهیزات پوششی برای شرکت کنندگان مانند جلیقه های نجات و کلاه ایمنی ، تمام این تجهیزات باید قبل از اجرا چک شده و از صحت آن اطمینان حاصل شود تا خطری افراد شرکت کننده را تهدید نکند.

قایق های رفتینگ در مدل های گوناگون انفرادی و گروهی موجود می باشد که معمولاً برای اجرای این تورهای به دلیل تعداد بالای شرکت کنندگان از قایق های گروهی استفاده می شود که هم امنیت بالاتری دارد و هم روند اجرای تور را افزایش خواهد داد و مدیریت آن نیز برای مجریان تور ساده تر است.

تور رفتینگ | تور رفتینگ یک روزه 99 | تور رفتینگ شهرکرد نوروز 99

خطرات رفتینگ

رفتینگ به دلیل نوع فعالیت آن خطراتی را نیز دارد که بهتر است قبل از شرکت در تورهای رفتینگ با خطرات آن نیز آشنا شوید، تمام خطرات که شما را تهدید معدم آگاهی شما نسبت به شرایط مسیر رود خانه می باشد، برای آگاهی بیشتر از این مسائل بهتر است ابتدای امر به نکات و توصیه های مربیان عمل کنید و آنها رعایت نمایید، تجهیزات را چک کنید، رفتار سنجیده ای در طول مسیر داشته باشید، جوگیر نشوید، با دوستان خود شوخی نکنید و از مسیر لذت ببرید، با این رفتار رفتینگ جذاب و مهیج تری را تجربه می کند و هیچ خطری شما را تهدید نخواهد کرد.

رفتینگ، همانند سایر فعالیت های ماجراجویانه در طبیعت استانداردهای اجرایی خود را دارد. در اجرای سفرهای ماجراجویانه دو نکته بسیار مهم است: استفاده از ابزار تخصصی و اجرا توسط تیم حرفه ای. نبود هر یک از آنها به معنای حادثه است! با رعایت استانداردهای ایمنی، استفاده از راهنماهای حرفه ای رودخانه و تجهیزات تخصصی رفتینگ، می توان سفری هیجان انگیز، آرامش بخش و ایمن را تجربه کرد ولی اجرای سفر توسط افراد ناشی می تواند بسیار خطرناک باشد.
 

تور رفتینگ | تور رفتینگ یک روزه 99 | تور رفتینگ شهرکرد نوروز 99

تور رفتینگ برای چه گروه سنی از افراد مناسب است؟

رفتینگ همانند سایر فعالیت های ماجراجویانه از نظر سختی درجه بندی خود را دارد و افراد می بایست با توجه به توانایی های جسمی، مهارت ها و تجربیات سفر خود را انتخاب کند. برای سطح بندی میزان سختی سفرهای رودخانه ای از سیستم درجه بندی بین المللی استفاده می شود. طبق این درجه بندی قسمت های خروشان رودخانه ها از 1 تا 6 سطح هستند.

با توجه به جدول زیر رودخانه هایی که دارای قسمت های خروشان 1 تا 2 هستند، تقریبا برای توریست ها از 6 تا 60 سال و حتی بیشتر مناسب هستند. به عنوان نمونه، بیشتر قسمت های رودخانه سفیدرود در استان گیلان و زاینده رود در استان های اصفهان و چهار محال و بختیاری سطح 2 تا 3 دارند.

همچنین برای توریست های ماجراجو که از نظر جسمی و روحی سالم و به دنبال هیجان هستند و در رده سنی 12 تا 50 سال قرار دارند، به عنوان نمونه، رودخانه ارمند حد فاصل روستای معدن تا پل ارمند در استان چهار محال و بختیاری، بخشی از رودخانه هراز قبل از گزنک در استان مازندران( تور رفتینگ هراز )، سزار در استان لرستان، سیروان در استان کردستان و کرمانشاه و مناسب هستند. لازم به ذکر است، شرکت در سفرهای رودخانه ای در رودخانه های سطح بالاتر از 2 برای افرادی که دارای ناراحتی های تنفسی و قلبی و یا دارای معلولیت های جسمی هستند به هیچ وجه توصیه نمی شود.

تور رفتینگ | تور رفتینگ یک روزه 99 | تور رفتینگ شهرکرد نوروز 99

تور رفتینگ | تور رفتینگ یک روزه 99 | تور رفتینگ شهرکرد نوروز 99

تور رفتینگ | تور رفتینگ یک روزه 99 | تور رفتینگ شهرکرد نوروز 99
حضور بچه ها در تورهای رفتینگ با حفظ ایمنی و نظارت کامل

 

سطح بندی رودخانه ها برای تورهای رفتینگ

 کلاس 1

کلاس 2

کلاس 3

کلاس 4

کلاس 5

کلاس 6

مسیر رودخانه باز

مسیر رودخانه باز

مسیر قابل تشخیص

مسیر به سختی قابل تشخیص

مسیر به سختی قابل تشخیص

معمولا غیر ممکن

جریان معمولی و منظم همراه با امواج منظم

امواج نامنظم

امواج نامنظم

معمولا امواج نیاز به بازدید دارند

بررسی امواج ضروری است

امکان قایقرانی فقط در صورتی که سطح آب در حد بخصوصی باشد

رپیدهای کوچک

رپیدهای متوسط، موانع، گرداب ها، چرخاب ها و قسمت های پر فشار کوچک

رپیدها، موانع، گرداب ها، چرخاب ها و قسمت های پر فشار بزرگ

رپیدها، موانع، گرداب ها، چرخاب ها و قسمت های پر فشار بزرگ و متوالی

رپیدها، موانع، گرداب ها، چرخاب ها و قسمت های پر فشار عظیم

رپیدها، موانع، گرداب ها، چرخاب ها و قسمت های پر فشار عظیم

موانع ساده و کوچک

موانع و دراپ های کوچک

صخره های تکی بزرگ، دراپ های کوچک و موانع پیچیده

صخره های بزرگ که جریان رودخانه را تغییر داده با جریان زیر آبی قوی

مسیر باریک با شیب زیاد و آبشارهای کوچک و عدم دسترسی به ساحل رودخانه

خطر بسیار زیاد

 

تفاوت تور رفتینگ در ایران با تورهای رفتینگ در جهان چیست؟

تور رفتینگ در ترکیه ، تور رفتینگ در تایلند ( تور رفتینگ پوکت) و ... چه تفاوتی با تورهای رفتینگ داخلی دارند؟ یکی از سوالات مهمی که ممکن است ذهن مخاطب تورهای رفتینگ را به خود جلب نمیاد این است که تفاوت میان تورهای رفتینگ در ایران با تورهای رفتینگ خارجی چیست؟ برای پاسخ به این سوال بایستی به چند سوال دیگر پاسخ داد تا بتوانیم در نهایت به پاسخ سوال اصلی دست یابیم.

ابتدا بایستی ببینیم آیا ورزشکاران فعال در تورهای رفتینگ به عنوان رفتگاید  و سکاندار قایق مهارت های لازم را برای کنترل و هدایت قایق های رفتینگ دارند؟ بعد از پاسخ به این سوال بایستی شرایط رودخانه از نظر دبی و سرعت آب، کیفیت سلامت و بهداشت آن و همچنین دمای آب رودخانه در نظر گرفته شود.

بایستی توجه داشته باشیم که خیلی از رودخانه ها در دنیا دارای آب جاری با دمای بسیار پایین هستند که امکان شنا در آن ها وجود ندارد و این رودخانه ها معمولا شکل گرفته از آب شدن برف­های کوه­های منطقه هستند، که عملا شنا و آب بازی را غیر ممکن کرده و خطرات جانی در هنگام واژگونی قایق بسیار بالا می­رود. یا اینکه رودخانه­ها بدلیل عبور از مناطق معدنی و محیط جغرافیایی با شرایط خاص، دارای آلودگی های شیمیایی با رنگ­های مختلف معدنی هستند که به محض تماس این کیفیت از آب با پوست انسان، ایجاد سرخی و سوزش در پوست ایجاد می­شود. در برخی موارد هم بدلیل سرعت بالای رودخانه و ماهیت فصلی بودن رودخانه، آب جاری در رودخانه همواره در طول سال بصورت سیلابی و گل آلود بوده و امکان قایقرانی را فراهم نمی­کند.

رودخانه | رفتینگ | رودخانه های دنیا
رودخانه سرخ در پرو آلوده به مواد معدنی 

 اما رودخانه زاینده رود بدلیل اینکه در پایین دست سد زاینده رود قرار گرفته است دارای آب با دمای متعادل بوده و از طرفی بدلیل عدم وجود معادن و مناطق جغرافیایی خاص دارای آب تمیز و بدون مواد شیمیایی یا معدنی است. در آب این رودخانه زالوها و ماهی­های قزل رنگین کمانی متعددی یافت می­شود که خود از نظر زیست آبزیان حکایت از بهداشتی بودن آب از نظر زیستی دارد.

رودخانه زاینده رود | سد زاینده رود | رفتینگ در زاینده رود

همچنین با توجه به کسب مقام های متعدد و برتر در چند سال اخیر در مسابقات جهانی رفتینگ، می توان با اطمینان گفت ورزشکاران فعال در حوزه رفتینگ در منطقه زاینده رود قطعا در سطح ورزشکاران جهانی هستند و با عنایت به فراهم بودن تجهیزات کامل الزام شده برای یک باشگاه قایقرانی، سلامت کامل در تورهای رفتینگ صرفا همکارای مسافران با این عزیزان در هدایت و کنترل قایق را می­ طلبد.

معروف ترین باشگاه رفتینگ

باشگاه رفتینگ سیر سپهر سبا که مجری تورهای رفتینگ در شهرکرد می باشد، با سابقه درخشان در این زمینه و بهره مندی از اعضای تیم ملی قایق سواری ایران فضای کاملاً امنی را برای اجرای تورهای رفینگ فراهم نموده است. خدمات ارائه شده تور رفتینگ توسط باشگاه سیر سپهر سبا به شرح زیر می باشد:

  • ارائه کلیه تجهیزات و لوازم رفتینگ
  • آموزش اولیه زیر نظر مربی بین المللی رفتینگ دارای مدرک رفتگایدی
  • بیمه کامل مسافرتی در تور
  • لیدر رفتینگ به ازای هر قایق

خدمات غذایی تورهای یک روزه رفتینگ:

  • یک وعده صبحانه سلف سرویس
  • یک وعده ناهار
  • یک وعده پذیرایی عصرانه

تور رفتینگ | تور رفتینگ یک روزه 99 | تور رفتینگ شهرکرد نوروز 99

امکانات و خدمات تورهای رفتینگ چیست؟

در سفرهای رودخانه ای و تورهای رفتینگ با اجرای باشگاه قایقرانی سیر سپهر بر اجرای موارد زیر تاکید می شود:

  -  استفاده از تجهیزات استاندارد و رعایت اصول ایمنی در رودخانه و محیط پیرامون

-  رعایت اصول حفاظت از محیط زیست و مناطق گردشگری

-  رعایت اصول اخلاقی و در نظر گرفتن شئونات فرهنگ بومی ساکنان منطقه

-  ارائه خدمات و امکانات حرفه ای با بهترین کیفیت ممکن با توجه به بومی بودن مناطق

-مجوز رسمی از سازمان ورزش و جوانان و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جهت قایقرانی در رودخانه زاینده رود،
- تامین اقامت شبانه بصورت گروهی و اختصاصی در حاشیه رودخانه برای گردشگران

- صرف ناهار در یک باغ گردشگری زیبا و استراحت پس از رفتینگ

- وسایل قایقرانی شامل: لایف، کلاه، پارو برای هر مسافر بصورت جداگانه

بکارگیری سکانداران حرفه­ای و با تجربه و تکنیک بالا و دارای تجارب زیاد در رودخانه نوردی در داخل و خارج از کشور و دارای مدارک رفتگایدی، نجات غریق به ترتیب از فدراسیون قایقرانی، فدراسیون نجات غریق، و مدارک بین المللی از فدراسیون جهانی رفتینگ بمنظور همراهی مسافران در طول مسیر رودخانه و لذت بردن مسافران از اجرای برنامه با خیالی آسوده

-وسیله اختصاصی حمل و نقل مسافران در سطوح مختلف عادی تا vip و برای تعداد متفاوت از شهرهای تهران و اصفهان و سپس از محل باشگاه به محل تور .

امکانات اختصاصی باشگاه قایقرانی

-مجوز رسمی از سازمان ورزش و جوانان و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جهت قایقرانی در رودخانه زاینده رود.
-کمپ در حاشیه رودخانه بمنظور استراحت وخواب مسافران و دارای دوش آب گرم

آلاچیق در پایان مسیر بمنظور استراحت و صرف نهار، و رختکن بمنظور تعویض لباس

-وسایل قایقرانی شامل:لایف،کلاه،پارو که به هر مسافر جداگانه داده میشود

لیدرهای حرفه ای و با تجربه و تکنیک بالا و دارای مدارک رفتگایدی، نجات غریق، و مدارک بین المللی به ترتیب از فدراسیون قایقرانی، فدراسیون نجات غریق، فدراسیون جهانی رفتینگ بمنظور همراهی مسافران در طول مسیر رودخانه و لذت بردن مسافران با خیالی آسوده

-وسیله حمل و نقل مسافران از محل باشگاه به محل تور و همچنین از شهرهای تهران و اصفهان در صورت رسیدن به حد نصاب

 

تجهیزات رفتینگ | کلاه ایمنی | پارو | لباس های شنا
فردی که تجهیزات رفتینگ را دریافت کرده 
رفتینگ | لیدرهای باشگاه قایقرانی | رودخانه زاینده رود
 لیدرهای باشگاه قایقرانی
باغ گردشگری آی سو | رفتینگ | تور رفتینگ
باغ گردشگری آی سو محل صرف ناهار و استراحت

قایق های رفتینگ چگونه هدایت می شوند؟

 در ورزش رفتینگ همه عوامل بر روی آب و خشکی، در واقع یک تیم واحد هستند که آنها مسئول هماهنگی حرکت قایق می باشند. هر یک از راهنماهای داخل قایق ها که رفتگاید یا سکاندار نامیده می شوند، معمولا متخصص ورزش های آبی هستند. آن ها معمولا به رودخانه بسیار مسلط بوده و نقاطی را که به پارو زدن یا کارهای تخصصی دیگر نیاز است را به خوبی می شناسند. از طرفی فردی با عنوان کاپیتان همواره در هنگام حرکت چند قایق در یکی از قایق ها به عنوان سکاندار حضور داشته و مسئولیت کلی اجرای تور را به عهده دارد. تمام سکانداران موظف به پیروی از فرامین کاپیتان بوده و در جلسه گروهی که بین مسیر برگزار می شود، شرکت می کنند. کاپیتان تور همواره مراقبت ویژه ای از مسیر حرکت قایق ها داشته و در جلسه ابتدایی و در جلسه در میانه مسیر نکات لازم را به سکانداران یادآور می شود.

عکسی از سکانداران

در ابتدا پیش از حرکت قایق­ها، با تشکیل یک جلسه میان همه مسافران و کاپیتان تور، آموزش های اولیه شامل نحوه گرفتن پارو، نحوه انجام حرکات پارو برای حرکت به جلو، عقب و چرخش آموزش داده میشود. همچنین در این جلسه، چگونگی عملکرد مسافران در شرایط مختلف توسط کاپیتان شرح داده می شود. همکاری مسافران برای اجرای دستورات سکاندار هر قایق امری ضروری و حیاتی است، چرا که در برخی موارد و شرایطی از رودخانه در صورت تخطی از دستورات سکاندار، مسیر قایق منحرف شده و امکان واژگونی یا آسیب به دلیل برخورد با موانع از جمله صخره ها یا درختان خوابیده بر روی آب وجود دارد.  اصطلاحات خاصی در رابطه با راندن قایق وجود دارد که همگی قبل از شروع رفتینگ، آموزش داده می شوند.

عکسی از جلسه سکاندارن

وظیفه اصلی راهنما، برقراری امنیت است. کار آن ها راهنمایی مسافران برای انجام مجموعه ای از نکات امنیتی در داخل قایق و در رودخانه مانند طریقه شنا در آب در صورت افتادن داخل رودخانه، به خاطر سپردن نحوه پارو زدن و دستورات دیگر می باشد. راهنما همچنین وظیفه دارد که به اصطلاح رودخانه را زودتر بخواند و سریعا تصمیم بگیرد که کدام مسیر ها بهتر است و از چه مسیرهایی می توان با ایجاد هیجان بیشتر و البته با حفظ ایمنی عبور کرد. راهنمایان رفتینگ معمولا بسیار خلاق هستند و شخصیت مهربان و البته پر جذبه ای دارند.

رفتگایدها به رودخانه خوانی واقف هستند، در اصطلاح عامیانه­تر به آن ها بلد رودخانه می­گویند دارای مهارت هایی هستند که با تمرین مداوم به دست آورده اند. رودخانه دارای ویژگی های بسیاری (حجم و عمق آب، فرود عمودی، موانع، آوار، سنگ ها، سنگ های کم عمق، سوراخ ها، امواج، مناطق گردابه ای و غیره) است که امواج را تشکیل می دهند. رودخانه های مناسب رفتینگ دارای موج هایی هستند که از ۱ تا ۶ درجه بندی می­شوند که کم خطرترین آن ۱ و پرخطرترین ۶ است. در درجه یک حتی کودکان اجازه ورود دارند زیرا میزان خروشانی رودخانه بسیار جزیی می‌باشد. در درجه ۶ احتمال مرگ ورزشکاران بدیل عوارض بسیار خطرناک در مسیر رودخانه می‌رود و فقط افراد بسیار فنی می‌توانند در آن قایقرانی کنند. در ایران رودخانه‌های زیادی وجود دارد که در آن این ورزش انجام می‌گیرد.

تصویری نشانه سختی رودخانه و درجه آن

 در نهایت باید گفت وظیفه اصلی سکاندار قایق این است که در رودخانه به گونه ای حرکت کند که علاوه بر تجربه هیجانی که مسافران انتظار دارند، بتواند امن ترین مسیر را انتخاب کند. همچنین این سکانداران هستند که تشخیص می دهند در چه مناطقی بدلیل عمق آب امکان شیرجه و شنا وجود دارد و دقیقا در چه زمانی قبل از کاهش عمق آب و نزدیک شدن به موانع، بایستی مسافران به داخل قایق بازگردند.

رفتینگ | تور رفتینگ | رفتینگ چیست

جنس قایق های رفتینگ چیست؟

قایق های رفتینگ درابتدا فقط برای جابجایی افراد وحمل کالاهای مختلف مورد استفاده قرار می گرفتند، ولی از سال ۱۹۸۰ این قایق ها برای مصارف توریستی و تفریحی هم مورد استفاده قرار گرفتند. در مبحث ساخت قایقهای رفتینگ، بتدریج تفکراتی در خصوص اصلاح فرم و جنس کلکهای چوبی اولیه صورت گرفت. دراوایل سال ۱۸۴۰ یک آمریکایی بنام جان فرمونت (John Fremont) ،از تیوپ اتومبیل برای ساخت قایق رفتینگ استفاده کرد و برای بالا بردن مقاومت آن در برابر سنگهای رودخانه و پاره شدن، آنرا با پارچه برزنتی محصور کرد

رفتینگ | تور رفتینگ | رفتینگ چیست

 

. بعد از آن اوایل قرن بیستم قایقهای رفتینگ بادی با لاستیکی چند لایه با روکش pvc، بسیار بادوام و با قابلیت انعطاف زیاد، بشکل کنونی برای مصارف توریستی مورد استفاده قرار گرفتند و به دنبال جذابیت های ورزشی واقتصادی آن، شرکت های خصوصی با حضور پر رنگ تر خود، نقش مهمی در تقویت برنامه های رفتینگ وسفر های رودخانه ای ایفا کرده و تورهای هیجان انگیز در آبهای خروشان را راه اندازی کردند.امروزه درمبحث گردشگری، رفتینگ بعنوان یکی ازشاخه های پرطرفدار صنعت توریسم به حساب می آید و بدلیل هیجان ونشاط آمیخته با این نوع برنامه ها، هر روز به تعداد علاقمندان این رشته مفرح افزوده می شود.

رفتینگ | تور رفتینگ | رفتینگ چیست


تور هفتگی رفتینگ از تهران

تور یک روزه رفتینگ در رودخانه زاینده رود

هفده کیلومتر معادل ٤ ساعت قایقرانی در سرچشمه رودخانه  زاینده رود، پرش از صخره به صورت شیرجه داخل آب، سرسره آبی و شنا

 

اکو رفتینگ چیست؟

باشگاه قایقرانی سیر سپهر به طور کلی در سه زمینه گردشگری رودخانه، امداد و نجات در آب های خروشان (شامل رودخانه و سیلاب) و فعالیت­های حرفه ای ورزشی فعالیت دارد. در بخش گردشگری، باشگاه تورهای رفتینگ طبیعت دوستانه (Eco Rafting) را با استفاده از راهنمایان حرفه ای ایرانی و خارجی و رعایت اصول بین المللی ایمنی، رعایت اصول حفاظت از محیط زیست و با احترام به جامعه محلی به صورت حرفه ای اجرا می کند.

پس از چندین سال اجرای تورهای متعدد در استان چهارمحال و بختیاری، هم اکنون تیم باشگاه قایقرانی سیر سپهر با همکاری انجمن رفتینگ و شرکت متخصصین طبیعت گردی (اکوتور ایران) در حال اجرای طرح "اکو رفتینگ" و شناسایی رودخانه های مختلف کشور با هدف توسعه گردشگری رودخانه در ایران است. به دنبال این طرح، فعالیت رفتینگ در رودخانه هراز واقع در استان مازندران ( تور رفتینگ هراز ) آغاز به کار کرده است و گردشگران زیادی موفق به تجربه فعالیت هیجان انگیز رفتینگ در کنار تیم حرفه ای باشگاه سیر سپهر شده اند. طرح اکو رفتینگ همچنان در برنامه های باشگاه فعال بوده و باشگاه همواره پیگیر معرفی رودخانه­هایی ایمن و با قبلیت رفتینگ به جامعه گردشگری کشور می­باشد.

برای شرکت در تور رفتینگ باید شنا بلد باشیم؟

پاسخ خیر هست. در سفرهای رفتینگ تجهیزات ایمنی شامل جلیقه نجات و کلاه ایمنی در اختیار مسافر قرار گرفته و آموزش های ساده ای در خصوص حفظ ایمنی در رودخانه، چگونگی مواجه شدن با امواج و خوابیدن روی آب در حد نیاز سفر داده می شود لذا افرادی که شنا بلد نیستند هم می توانند بدون نگرانی در سفر رفتینگ شرکت کنند. ولی مسلما اگر شنا بلد باشیم مسلما بهتر است. افرادی که شنا بلد هستند به دلیل آشنایی با آب از سفر لذت بیشتری می برند.

 

برای رفتینگ چه لباسی و چه کفشی مناسب است؟

همیشه لباسی که برای رفتن به طبیعت و تورهای طبیعت گردی انتخاب می­کنیم بایستی راحت و مناسب شرایط آب و هوایی منطقه باشد. پوشش مناسب برای خانم ها جهت قایقرانی می­تواند شامل روسری، لباس آستین بلند، کاور بلند تا زانو و شلوار بلند از جنس الیاف مصنوعی مناسب می باشد. (برای راحتی، از لباس شنا در زیر لباس حتما استفاده شود.) همچنین پوشش مناسب برای آقایان، لباس آستین بلند و شلوار بلند برای محافظت در برابر نور خورشید مناسب تر است.


کفش مناسب برای رفتینگ می­تواند کفش ورزشی و کتانی های قدیمی شما باشد، البته پوشیدن صندل­های رودخانه نیز راحت است. بدین منظور صندل هایی مخصوص قرار گرفتن در فضای قایق بادی بدلیل تماس مستقیم با آب وجود دارند که هم بند پشت پا دارند و هم با دارا بودن سوراخ هایی بر روی پوشش صندل، زود خشک شده و آب را نگه نمی­دارند.

دوره های تخصصی ورزش رفتینگ کدامند؟

باشگاه با داشتن تیمی تخصصی شامل اساتید ماهر و متخصص ایرانی و خارجی و همکاری با سازمان های بین المللی دوره های آموزشی و اردوهای تیمی را برگزار می کند، در برنامه های آموزشی باشگاه، دوره های تخصصی ورزش رفتینگ به شرح زیر دسته بندی می شوند:

1- دوره های امداد و نجات در سیلاب و راهنمایان رودخانه

2- دوره های قایقرانی (رفتینگ) در رودخانه های وحشی سطح 3 تا 5

3- دوره های داوری رفتینگ در سطح ملی و بین المللی با تجربه های حضور کادر فنی در این میادین

 4- دوره های قایقرانی یک نفره اسلالوم (کایاک سواری) در رودخانه های وحشی سطح 2 تا 5

5- دوره های داوری رفتینگ

 

مشاهده فیلم مصاحبه با مسافران تورهای رفتینگ و قایقرانی در رودخانه

 

جهت رزرو تور تماس بگیرید (پاسخگویی 8 صبح تا 22) :

02128429462  - آژانس گردشگری

03832227425  - باشگاه قایقرانی

0989393545041  -  آقای شیرزادی

منبع : دفتر گردشگری سیر سپهر سبا

 

ما را درشبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید:

آژانس مسافرتی" سیرسپهرسبا"

روزهای زیبا و پرطراوتی برایتان آرزومند است.

برای اطلاع ازمناسب ترین  تور های گردشگری با ما در ارتباط باشید.

 

15 اظهار نظر
شما هم وارد بحث شید
مطالب بیشتر